CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Alpokalja Zöld Pont

1998. április 27., hétfő 00:00


Mit látott az Erdőfigyelő?

Mit látott az Erdőfigyelő?

A WWF Magyarországi Képviselete 1997 júliusában Erdőfigyelő programot indított azzal a céllal, hogy:

  • a természetvédelmi társadalmi szervezeteket bevonja az erdők természetvédelmébe, munkájukat segítse, szakmai ismereteit bővítse;
  • a természetközeli erdőgazdálkodási módszerek elterjedését elősegítse.

A program keretében megjelent az Erdőfigyelő Jelentés 1997 című kiadvány, mely alapadatokat közöl az ország erdőállományáról, a védett erdőterületen végzett felmérésből és a program tapasztalatairól. A beszámoló nem kíván helyébe lépni az erdőgazdálkodásról szóló más összefoglalóknak, jelentéseknek, hanem éppen ezeket kiegészítve, sajátos módszerekkel és szemszögből, de tényekre támaszkodva próbálja meg jellemezni hazánk erdeit és az ott lejátszódó tevékenységeket, folyamatokat.

A legfontosabb megállapításokat a következőkben foglalhatjuk össze:
  • Magyarország erdeinek állapota és kezelése a mai állapot megőrzése szempontjából, nemzetközi összehasonlításban is alapvetően elfogadhatónak mondható.
  • Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a mai állapot jelentős természetátalakítás eredménye, melynek során az ország erdősültsége lényegesen lecsökkent.
  • Éppen emiatt a jelentős csökkenés miatt kell a megmaradt erdőterületeken belül kiemelt figyelemmel kezelni a természetes állapotokból legtöbbet megőrzött állományokat és az eltűnéssel fenyegetett életközösségeket.
  • A természetesség megőrzése és lehetőség szerinti növelése az elkövetkező idők fontos feladata, melynek értékeléséhez szükséges a természetközeli erdők és a fatermesztésnek alárendelt ültetvények megfelelő elkülönítése a nyilvántartásokban és kimutatásokban.
  • Nem elég a nemzetközi összehasonlításban kedvező mérőszámokat elérni, kimutatni, hanem az adott viszonyok között minden tekintetben legkedvezőbb állapotot kell kialakítani.
  • Ezt a célt csak több összetevőt is figyelembevevő átfogó tervezéssel lehet megvalósítani, ami szükségessé teszi a Nemzeti Erdőstratégia mielőbbi kidolgozását.
  • Az erdők természetes állapotának megőrzése elképzelhetetlen a természetes, természetközeli állapotoknak megfelelő vízgazdálkodás és vízkormányzás kialakítása nélkül.
  • Az 1997 január 1-én életbe lépett új erdő és természetvédelmi törvények megfelelő keretet biztosítanak a fenti célok eléréséhez.
  • A törvényekben foglaltak megvalósítása megkezdődött, és a program tapasztalatai alapján megfelelő ütemben halad, bár kisebb visszásságok tapasztalhatók.
  • A kedvező tapasztalatok mögött mindig jelen van a lelkiismeretes és igényes munkavégzés, és a jó munkakapcsolat az érintett felek közt, ami kiemeli az emberi tényezők fontosságát, amihez a jogi és gazdasági szabályzók legfeljebb a megfelelő hátteret teremthetik meg.

Az jelentés teljes szövege a WWF Magyarországi Képviseletének honlapján olvasható. Itt emellett az iroda tevékenységéről is olvashatók információk, valamint hazai és nemzetközi hírek is várják a látogatókat.

-=255=-