Rovat: Hírek - események
2004. szeptember 13., hétfő 11:36
Újra együtt! - Wieder zusammen! -Ponovo zajedno! Közös értékeink nyomában - falinaptár órarend és...
Közös értékeink nyomában - falinaptár és órarend... ...és közös, internetes játék Hogyan történhet meg az, hogy egy naptár tizenhat hónapot tartalmaz? Miféle időszámítás szerinti az az idő, amely tizenhat hónapban méri az esztendőt? Perkovátz Tamás: Az együvé tartozás örömének kifejezésére szerkesztettük a naptárt Jogos a kérdés, mert a közelmúltban megjelent Újra együtt! - Wieder zusammen! -Ponovo zajedno! háromnyelvű falinaptár 2004 szeptemberétől 2005 decemberéig vezeti végig az időn az olvasót, és közben arra is rádöbbent, hogy évtizedeken keresztül micsoda időszámítás szerinti éveket éltünk meg! Olyankat, amelyek alatt a tájat mesterséges határok szabdalták, olyanokat, amelyek alatt az addigi szomszédok alig találkozhattak egymással. - Szeretett szülőföldünket őseink akarata ellenére szakította szét a történelem. Most végre, 80 év után olyan történelmi változásokat éltünk meg, amelyek segítenek abban, hogy egymásra találjunk. Kötelességünk ezért tenni is valamit. Egymásra kell találnunk! A naptárt a régióban 3000 fiatalhoz juttattuk el, egy órarenddel együtt, azért, mert elsősorban az ifjúságnak szeretnénk üzenni vele: ez a szülőföld, amit ismerned kell, fel kell fedezned kincseit, gyönyörködnöd kell szépségeiben, amelyeket immár nem zár el határ előled. Csak akkor szeretheted szülőföldedet, ha ismered és bejárod azt! Üzenünk a fiataloknak, és üzenünk az idősebbeknek is; ez utóbbiaknak azt, hogy segítsék gyermekeiket abban, hogy az évtizedeken át elhallgatott történelmi igazságokat megismerhessék, segítsék abban a felnövekvő generációt, hogy e régió, aközös haza szépségeit felfedezhessék! Az együvé tartozás örömének kifejezésére szerkesztettük a naptárt, melynek minden képe térségünk értékeit mutatja be - teszi mindezekhez hozzá az ízig-vérig soproni lokálpatrióta.
Újra együtt!: az időseket emlékezteti, a fiatalabbakat tájékoztatja, a diákokat tanítja A kiadvány azért ölel fel 16 hónapot, 2004. szeptemberétől a tanév kezdetétől 2005. decemberéig, mert órarenddel kiegészítve minden, a térségben lakó iskolás egész iskolai évben használhassa. Hogy nap mint nap, tanulás, vagy kikapcsolódás közben szobája falán láthassa a felnövekvő nemzedék a közös értékeinket. Tizenhat hónap: tizenhat helyszín. Megfordulhatunk
az amúgy nem túl nagy területű, de annál viharosabb korokat megélt földrajzi
helyeken. A Fertő tó partján, Sopron, Kismarton, Felsőpulya, Ruszt vidékén,
az évtizedekig egymástól elzártan is összetartozó tájakon, ahol magyarok,
osztrákok és horvátok évszázadok óta élnek együtt.
Tizenhat fotó, tizenhat helyszíne, nem csak időbeli,
de térbeli utazásra is hív. a múltból ismerősen csengő helységnevek, történelmi
személyiségek válnak így minden diák előtt ismertté. Az utazás (amely lehet
akár valóságos is) kötelékeket köttet újra. Közeli, ismeretlenül ismerős
tájak mutatják meg magukat a naptár felvételein, és az útraindulóknak
Kerekedjünk útnak a naptárral, és utána mindenki
aki teheti, kerekedjen útra a valóságban is!
A közelinek látszó, tekintélyes Schneebergnek a csodaszép
látványa indítja és zárja a naptárban bemutatottakat.
Koraőszi, szellemiekben is tartalmas kirándulási célpontnak ígérkezik az októberi képen bemutatott helyszín: Liszt Ferenc doborjáni szülőháza. S ha már a határon átkeltünk, akkor a naptár szerint a sorban következő Fraknó vára vár. A 17. századtól Esterházy-birtok, amelyet a magasból vigyáz az alig egy órányi járásra lévő Rozália-kápolna. A decemberi fotón a várfal és a Szent Mihály templom.
Sopron védőszentje Szent Mihály, a templombelső fotóját Diebold Károly
készítette.
T.É.
Kapcsolódó cikk:
|