CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Szomszédvár - Régió

2005. augusztus 22., hétfő 11:19


Megyei ünnepség - soproni kitüntetettekkel

Megyei ünnepség - soproni kitüntetettekkel

Szent István király megyei ünnepén a kitüntettek között három soproni is volt idén: Szokolay Sándor zeneszerző, Dárdai Árpád karnagy, Stánitz Józsefné nyugdíjas óvónő.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat az idei esztendőben is ünnepélyes keretek között emlékezett meg augusztus 20-áról és államalapító királyunkról, Szent Istvánról. A megemlékezésre 2005. augusztus 19-én, pénteken kerül sor Győrött.
A program a megye településeinek ünnepélyes zászlós menetével kezdődött, majd a Szent István szobornál koszorúzással folytatódott.
A Bazilikában ökomenikus igeliturgiát tartottak a történelmi egyházak püspökeinek részvételével, ahol sor került az ünnepi megemlékezésre, a megyei kitüntető cím és díjak átadására.

A 2005. évben megyei kitüntető címben és díjakban a következő személyek részesültek:
GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYÉÉRT KÉK SZALAG KITÜNTETŐ CÍM
Szokolay Sándor zeneszerző

Győr-Moson-Sopron Megye Térségfejlesztéséért GRÓF SZÉCHÉNYI FERENC-DÍJ
Galavics Jenő, Lövő település nyugdíjas polgármestere

Győr-Moson-Sopron Megye Közoktatásáért PÉTERFY SÁNDOR-DÍJ
Havasmezőiné Tóth Adél, a mosonmagyaróvári Móra Ferenc Általános Iskola tanára

Győr-Moson-Sopron Megye Közművelődéséért DR. KOVÁCS PÁL-DÍJ
Zambó Istvánné Piacsek Erzsébet, a Hegykői Általános Iskola tanára

Győr-Moson-Sopron Megye Művészetéért KORMOS ISTVÁN-DÍJ
Dárdai Árpád karnagy

Győr-Moson-Sopron Megye Sportjáért BAUER RUDOLF-DÍJ
Borkai Zsolt, a győri Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskola igazgatója

Győr-Moson-Sopron Megye Egészségügyéért DR.PETZ ALADÁR-DÍJ
Dr. Keszei Károly, a mosonmagyaróvári Karolina Kórház osztályvezető főorvosa

Győr-Moson-Sopron Megye Szociális Ellátásáért és Gyermekvédelméért DR. BATTHYÁNY-STRATTMANN LÁSZLÓ-DÍJ
Stánitz Józsefné nyugdíjas óvónő

Győr-Moson-Sopron Megye Közigazgatásáért DR. CSIZMADIA ANDOR-DÍJ
Bolla Gyula, a Győr-Moson-Sopron Megyei Földhivatal vezetője

Győr-Moson-Sopron Megye Gazdaságáért MELLER IGNÁC-DÍJ
Leier Monolit International Kft.

A 2005. évi megyei kitüntető címek és díjak

Győr-Moson-Sopron Megye Közgyűlése 7/1999.(V.7.)KR számú rendeletével megyei kitüntető címet és kitüntető díjakat alapított, és rendelkezett azok adományozásáról.
A kitüntető cím és kitüntető díjak adományozására javaslatot tehettek: - a megyei közgyűlés tagjai, bizottságai, tanácsnokai, a megye települési önkormányzatai, a megyében lévő intézmények, érdekképviseletek, szakmai szövetségek, egyesületek, alapítványok, a megyében működő tudományos intézetek vezetői és a megyei sportági szakszövetségek és sportegyesületek vezetői.
A kitüntető címre érkezett javaslatokat kuratórium, a kitüntető díjakra érkezett javaslatokat a megyei közgyűlés illetékes bizottságai véleményezték. A kitüntetettek személyéről végleges döntést a Megyei Közgyűlés hozott 2005 júniusi ülésén.

GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYÉÉRT KÉK SZALAG KITÜNTETŐ CÍM
Adományozható azoknak, akik tevékenységükkel hosszabb időn át folyamatosan, kiemelkedő módon, jelentős mértékben hozzájárultak Győr-Moson-Sopron megye fejlődéséhez. A kitüntető díj évente egyszer, augusztus 20-a alkalmával, ünnepi közgyűlésen, a megyei közgyűlés elnöke által kerül átadásra.

A Győr-Moson-Sopron Megyéért Kék Szalag Kitüntető Cím 2005. évi díjazottja Szokolay Sándor zeneszerző.
Szokolay Sándor 1931-ben született Kunágotán. A Budapesti Zeneművészeti Főiskolán szerzett zeneszerzői diplomát 1957-ben. Rövid ideig zenetanárként dolgozott, majd a Magyar Rádió zenei lektora lett. 1966-tól a Zeneművészeti Főiskolán tanított zeneszerzés-főtárgyat, prozódiát, ellenpont-tant. Szokolay Sándor számos közéleti tisztséget töltött be, többek között a Magyar Kodály Társaság alapító-elnöke, a Zenei Kamara elnöke, a Fészek Művész Klub alelnöke, a Budapesti Opera Barátok elnöke volt. Több hazai kitüntetést kapott, többek között Kossuth-díjat, két Erkel-díjat, Érdemes- és Kiváló Művész-díjat, megkapta a Magyar Köztársaság Középkeresztjét és a Magyar Örökség-díjat is. Szokolay Sándor 1994-ben Sopronba költözött, azóta minden előző funkciójától megválva kizárólag az alkotómunka örömének él.

Győr-Moson-Sopron Megye Térségfejlesztéséért Gróf Széchényi Ferenc Díj

Adományozható azoknak, akik a megye fejlesztése érdekében a műszaki, természet-, társadalom és más tudományos területen, valamint a településfejlesztés összehangolásában és megvalósításában, határ menti, térségi kapcsolatok fejlesztésében, települések együttműködésének kialakításában, térségi szemlélet formálásában kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki.

A Győr-Moson-Sopron Megye Térségfejlesztéséért Gróf Széchényi Ferenc Díj kitüntetettje Galavics Jenő, Lövő nyugalmazott polgármester.

Galavics Jenő 1943-ban született. 1990-től 12 éven keresztül, nyugállományba vonulásáig Lövő község polgármestere volt. Polgármestersége alatt a település látványos fejlődésnek indult. A falu érdekein túl szívügyének tekintette a térség gondjait, problémáit és ezért hajlandó volt többletfeladatokat is vállalni. Az Ő gesztorságával készült el a térségben a gáz- és szennyvízberuházás. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a ROTO ELZETT Kft. Lövő községbe telepítésében, ami nagyban hozzájárult a térség foglalkoztatási gondjainak enyhítéséhez. Nevéhez fűződik a lövői mentőállomás létrehozása. Kezdeményezője, majd aktív részvevője volt a térségfejlesztési társulás megalakításának, melynek alelnöki tisztségét is betöltötte. Életvitele, emberi magatartása, a közért való munkálkodása példaértékű.

Győr-Moson-Sopron Megye Közoktatásáért Péterfy Sándor Díj

Adományozható azoknak, akik elméleti és gyakorlati munkájukkal kiemelkedő módon hozzájárultak a megyében a korszerű és eredményes nevelés-oktatás megvalósításához.

A díj idei kitüntetettje Havasmezőiné Tóth Adél tanárnő.

Havasmezőiné Tóth Adél 1971-ben kezdett tanítani a borsodbótai, majd később a putnoki általános iskolában. Idő közben elvégezte az Egri Tanárképző Főiskola magyar-történelem szakát, emellett alapfokú könyvtárosi végzettséget is szerzett. 1982-ben költözött Mosonmagyaróvárra, ahol munkája elismeréseként a Haller-iskola Kiváló Tanára elismerésben részesült. 1994-től a Móra Ferenc Általános Iskola tanára. Egyéniségére a következetesség, alaposság, céltudatosság és a reális értékítélet a jellemző. 2004-ben a pedagógiai munkaközösség vezetőjévé választották. Megyei történelem szaktanácsadóként számos rendezvény aktív szervezője volt, ezen kívül az iskola minőségfejlesztési munkájának egyik vezetője. Tanítványai a megyei és az országos tanulmányi versenyeken rendszeresen kimagasló eredményeket érnek el.

Győr-Moson-Sopron Megye Közművelődéséért Dr. Kovács Pál Díj

Adományozható azoknak, aki a közművelődés bármely területén hosszú éveken keresztül kimagasló munkát végeztek.

A díjat az idei évben Zambó Istvánné Piacsek Erzsébet tanárnőnek ítélte oda a megyei képviselő-testület.

Zambó Istvánné Piacsek Erzsébet 1985-től dolgozik a hegykői általános iskolában, ahol magyar irodalmat és ének-zenét tanít. A Bolla Géza Gyermekkórus, valamint az iskolai irodalmi színpad vezetője. A kórussal országos sikereket ért el, minden évben szerepelnek a Dalos-hegyi kórustalálkozón és Budapesten a Pünkösdi kórustalálkozón. 2002-ben és 2003-ban az „Év Kórusa” címet, 2004-ben pedig Arany Oklevél Diplomát kapott a kórus. A fertődi zeneiskola óraadó tanáraként részt vesz a fiatalok zenei műveltségének megalapozásában. Zambó Istvánné a Pro Cultura Hegykő Alapítvány elnöke. 2003-ban a települési önkormányzat „Hegykő Községért” díjat adományozott részére. 2003-ban drámapedagógia szakon oklevelet szerzett. Munkáját, eredményeit tanítványai, kollégái és a falu közössége egyaránt elismeri és értékeli.

Zambó Istvánné Piacsek Erzsébet 1985-től dolgozik a hegykői általános iskolában, ahol magyar irodalmat és ének-zenét tanít. A Bolla Géza Gyermekkórus, valamint az iskolai irodalmi színpad vezetője. A kórussal országos sikereket ért el, minden évben szerepelnek a Dalos-hegyi kórustalálkozón és Budapesten a Pünkösdi kórustalálkozón. 2002-ben és 2003-ban az „Év Kórusa” címet, 2004-ben pedig Arany Oklevél Diplomát kapott a kórus. A fertődi zeneiskola óraadó tanáraként részt vesz a fiatalok zenei műveltségének megalapozásában. Zambó Istvánné a Pro Cultura Hegykő Alapítvány elnöke. 2003-ban a települési önkormányzat „Hegykő Községért” díjat adományozott részére. 2003-ban drámapedagógia szakon oklevelet szerzett. Munkáját, eredményeit tanítványai, kollégái és a falu közössége egyaránt elismeri és értékeli.

Győr-Moson-Sopron Megye Művészetéért Kormos István Díj

Adományozható azoknak, akik az irodalom és a művészetek terén magas színvonalú alkotó tevékenységet folytattak hivatásos és nem hivatásos művészként.
A Kormos István Díjat 2005-ben Dárdai Árpád karnagy veheti át.

Dárdai Árpád a Nyugat-Magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Kar Ének-Zene Tanszékének vezetője, főiskolai docense. Az ének- és zeneelmélet tanára, karmester, karnagy és zongoraművész. 1979 óta a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar karmestere, művészeti vezetője. A Kórusok Országos Tanácsának elnökségi tagja, valamint zenekari szekciójának vezetője. Számos hangversenye volt hazai és külföldi együttesekkel. 22 éven át vezette a soproni Liszt Ferenc Pedagógus Énekkart. A társulattal megszerezte az Örökös Kiváló Együttes címet. Karnagya a Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Kar kórusának, mellyel öt alkalommal nyert aranydiplomát nemzetközi és hazai versenyeken. 2001-től a Soproni Petőfi Színház zenei vezetője. Zongoraművészként minden évben két-három önálló estet tart, elkötelezett muzsikus, kitűnő művészeti vezető.

Győr-Moson-Sopron Megye Sportjáért Bauer Rudolf Díj

Adományozható azoknak, akik a megye testnevelési és sportmozgalmában élenjártak, sportteljesítményükkel kiemelkedő eredményeket értek el.

A Győr-Moson-Sopron Megye Sportjáért Bauer Rudolf Díj idei díjazottja Borkai Zsolt kapja.

Borkai Zsolt 1965-ben született Győrött. A Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán szerzett testnevelés szakos oklevelet, majd elvégezte a Janus Pannonius Tudományegyetem testnevelés szakát, valamint a Műszaki Egyetemen a közoktatás-vezetői szakot. 1983-tól a Rába ETO SE, majd 1984-től 5 éven át a Budapest Honvéd SE igazolt versenyzője. Többszörös magyar bajnok. 1985-ben Európa-bajnoki, 1987-ben világbajnoki címet szerzett. Sportpályafutása csúcsára 1988-ban a szöuli olimpiai győzelemmel jutott el. 1993-tól a győri Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskola testnevelő tanára, 1999-től az intézmény igazgatója. A Magyar Olimpiai Bizottságban a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés delegáltja.

Győr-Moson-Sopron Megye Egészségügyéért Dr. Petz Aladár Díj

Adományozható azoknak, akik a megye egészségügyi ellátásának bármely területén kiemelkedő szakmai tevékenységet folytatnak.

2005. évi kitüntetettünk dr. Keszei Károly osztályvezető főorvos.

Dr. Keszei Károly 1974 óta dolgozik a mosonmagyaróvári Karolina Kórház –Rendelőintézetben, és vezeti az intézmény gyermekosztályát. 1991-től a kórházigazgató általános helyettese, a Rendelőintézet vezető-főorvosa. A Magyar Orvosi Kamara megyei szervezetében működő Etikai Bizottság tagja. 1985 óta részt vesz a Magyar Gyermekorvosok Társasága munkájában. Önmagát rendszeresen képző vezető, aki határozott diagnoszta és széleskörű műveltséggel rendelkezik. A Szülészeti Osztályon és a Kismama-klub keretében a kismamák számára rendszeresen tart előadásokat. A Mozgó Szakorvosi Szolgálat keretében egészségmegőrző tanácsadói munkát végez Mosonmagyaróváron és vonzáskörzetében. A csecsemőhalálozás leküzdése érdekében végzett szakmai tevékenysége kiemelkedő.

Győr-Moson-Sopron Megye Szociális Ellátásáért és Gyermekvédelméért dr. Batthyány-Strattmann László Díj

Adományozható azoknak, akik a megye szociális és gyermekvédelmi ellátásában kiemelkedő szakmai tevékenységet fejtettek ki.

Az idei díjazott Stánitz Józsefné nyugdíjas óvónő.

Stánitz Józsefné 1993-tól a Soproni Fogyatékos Gyermekek Otthonában a halmozottan fogyatékos gyermekek és fiatal felnőttek rehabilitációs csoportját vezette nyugdíjasként, 10 éven át. Kezdetben önzetlen szeretete volt a biztosítéka annak, hogy a rábízott gyermekek rövid idő alatt beilleszkedjenek. Később a csoport bővült, részben mozgásukban korlátozott, részben pedig középsúlyos értelmi fogyatékos gyermekekkel. Stánitz Józsefné irányításával a közösség évente több alkalommal küldött be alkotásokat különböző pályázatokra, pl. drogellenes kampányra, környezetvédelmi pályázatokra. Szakmai alázatát és elhivatottságát jól bizonyítja, hogy egy sikeres pedagógiai pályázatért nyert pénzjutalmat a Tómalom Híd Alapítvány részére ajánlotta fel. Munkatársaival jó szakmai-emberi kapcsolatot alakított ki, feladatát mindvégig nagy körültekintéssel, kiemelkedő szakmai felelősséggel, igazi pedagógiai hivatástudattal végezte.

Győr-Moson-Sopron Megye Közigazgatásáért Dr. Csizmadia Andor Díj

Adományozható azoknak a köztisztviselőknek, akik a közigazgatás területén hosszú időn keresztül kiemelkedő elméleti és gyakorlati munkájukkal hozzájárultak az önkormányzati feladatok színvonalas ellátásához.

A díjat 2005-ben Bolla Gyula hivatalvezető kapja.

Bolla Gyula 1945-ben született Pápán. A Földmérési Felsőfokú Technikumot Székesfehérváron végezte, majd az Erdészeti és Faipari Egyetem Földmérési és Földrendezői Karán üzemmérnöki diplomát szerzett. 1967 óta a Győr-Moson-Sopron Megyei Földhivatal dolgozója, majd 1998-tól vezetője. Kiemelten fontosnak tartja az országos és megyei szervezetekkel a szakmai és a közéleti kapcsolattartást. Sokat tett a megyei és körzeti földhivatalok elhelyezési körülményeinek javításáért, valamint a gördülékenyebb, ügyfélbarát ügyintézés kialakításáért. Munkássága során jelentős segítséget nyújtott a települési önkormányzatok kárpótlási ügyeinek intézéséhez, az önkormányzatok rendezési terveinek kialakításához. A Magyar Földmérési- Térképészeti- és Távérzékelési Társaság Győri Csoportjának titkára, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottság Geofizikai és Geodéziai Munkacsoport tagja.

Győr-Moson-Sopron Megye Gazdaságáért Meller Ignác Díj

Adományozható azoknak a gazdálkodó szervezeteknek, - ide értve az egyéni vállalkozókat is – akik a megye gazdasági életében, fejlődésében kiemelkedő tevékenységet folytattak.

A díjat a megyei képviselőtestület– elsőként - a LEIER MONOLIT INTERNATIONAL Kft-nek adományozta.
A Leier Monolit International Kft.-t 1986-ban Gönyűn Michael Leier alapította. A cégcsoport hazánkban jelenleg négy betonüzemi telephellyel, három tégla- és cserépipari létesítménnyel rendelkezik. A cégcsoport hazánkban 2000 főt foglalkoztat. 1994-ben Ácson fémmegmunkáló üzemet létesítettek, ahol magas színvonalú lakatosmunkát végeznek.
1993-ban Michael Leiert üzleti sikerei alapján Magyarország burgenlandi tiszteletbeli konzuljává nevezték ki. Magyarországot - ezen belül Győr városát - második otthonának valló üzletember nevét nemcsak a Kisalföld városaiban, hanem országszerte széleskörűen ismerik. Michael Leier segédkezett a 2002-es árvíz elleni védekezésben, valamint támogatást nyújtott a mindszentpusztai autista otthon felépítéséhez.

Ponty Zita-cyberpress