Április 22., a Föld Napja
ÁPRILIS 22. A FÖLD NAPJA
Az ember megjelenése a Földön egészen új jelenségeket hozott magával. Nemcsak alkalmazkodott a környezeti feltételekhez, hanem át is alakította a környezetét. Mesterséges létesítményeket, sőt mesterséges anyagokat hozott létre. Az ipari tevékenység, a közlekedés, a fűtés stb. évezredek óta - egyre jelentősebb mértékben - szennyezi a légkört, a vizeket és a talajt.
A jelenségre már viszonylag régen Alexander von Humboldt (1769-1859) német természettudós is felhívta a figyelmet. A XVIII. század végén és a XIX. század végén tett közép-, dél-amerikai és ázsiai útjainak tapasztalatait ötkötetes munkájában, a Kosmosban tette közzé. Többek között az erdők mértéktelen pusztításának következményeiről is ír:
"A hegyek oldalait és tetejét borító erdők kivágása minden éghajlati viszonyban két tragédiát tartogat az eljövendő generációk részére: tüzelőanyag-hiányt és a víz szűkösségét. A fákat permanens hűvösség és párás atmoszféra veszi körül, hála a leveleiből kipárolgó víznek... Megóvják a talajt a nap közvetlen sugárzásától, és ezáltal csökkentik az esővíz párolgását. Amikor az erdők mesemmisülnek... a források vagy felerősödnek, vagy teljesen kiszáradnak. A folyómedrek sebes áradattá válnak, akárhányszor heves zápor hull a hegyekre. A gyep, a moha eltűnik... az esővíz immár akadálytalanul hömpölyöghet lefelé. Ahelyett, hogy fokozatosan növelné a folyók vízszintjét... barázdákat váj a talajba, magával viszi a fellazult földet, és hirtelen áradásaival pusztítja a környezetet. Ebből következően az erdők pusztítása, a források hiánya és az áradások léte egymással szoros kapcsolatban lévő jelenségek."
A Kosmos megjelenése óta eltelt két évszázadban a "hagyományos" környezetszennyezés mellett újabb veszélyek is megjelentek:
- a tengerek olaj- és vegyszerszennyezése;
- a légkör kéndioxid, nitrogéndioxid és sugárszennyezése;
- az ózonréteget veszélyeztető gázok kibocsátása;
- a széndioxid és más üvegházhatást okozó gázok feldúsulása a légkörben;
- a talaj és az édesvizek vegyszerszennyezése;
- a termőtalaj lepusztulása;
- a nehezen megsemmisíthető hulladékok felhalmozódása;
- az élővilág fajainak kihalása, az egyes fajok génkészletének elszegényedése;
- az ökológiai rendszerek stabilitásának leromlása.
Ennek a folyamatnak a veszélyességét és tarthatatlanságát ismerte fel 1970-ben Denis Hayes, a Harward Egyetem akkor 25 éves joghallgatója, és április 22-én első alkalommal megszervezte a "Föld napjá"-t. Felhívására több millió amerikai emelte föl a szavát és tüntetett a természet további gondatlan rombolása és szennyezése ellen.
A kampány azóta világméretűvé vált, és a Föld számos országában - köztük nálunk, Magyarországon is - százmilliók csatlakoznak a Földért szolidaritást vállalókhoz.
-=255=-
|