CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Kiállítás

2007. oktĂłber 06., szombat 18:52


Festőterem: HERTAY MÁRIA, festő- és grafikusművész születésnapi kiállítása

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és a

Pro Kultúra Sopron Kht. tisztelettel meghívja Önt,

kedves családját, barátait

HERTAY MÁRIA

festő- és grafikusművész
születésnapi kiállításának megnyitójára


2007. október 5-én, pénteken 17 órára

a soproni Festőterembe (Petőfi tér 8.)


A kiállítást megnyitja:
KÓTAI JÓZSEF

ötvösművész

A kiállítást rendezte:

KRATOCHWILL MIMI

művészettörténész



A kiállítás megtekinthető:

2007 . október 28-ig, naponta 10-18 óráig


Hertay Mária Sopronban született 1932. október 5-én. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán 1955-1963 között végezte művészeti tanulmányait festő és grafikai szakon. Művészi munkásságát szénrajzokban, pasztellekben, rézkarcokban, litográfiákban, tűzzománcokban fejti ki. Falképei (secco, panno) és tűzzománc-sorozatai számos egyházi megrendelésre készültek.

2002-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét, 2005-ben az esztergom-budapesti főegyházmegye Szent Adalbert kitüntetés nagyérem fokozatát nyerte el munkássága elismeréséül.

Művei megtalálhatók:
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
Keresztény Múzeum, Esztergom
Dürer Múzeum, Nürnberg
Városi Múzeum, Koblenz
és számos magángyűjteményben

Hertay Mária egyike a legnagyobb magyar grafikusainknak.
Dürernek, Rembrandtnak és még sorolhatnám az egyetemes művészet óriásait, méltó tanítványa ő. Már a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végzett tanulmányai során kikristályosodott célkitűzése és művészi útja: a sokszorosított grafika (a litográfia, rézkarc) műfajának művelése, amelyet azóta is hűen követ.

Évtizedek munkái folytán több száz szebbnél szebb rézkarca készült. Lírai vallomások ezek a már-már eltűnő, érintetlen természetről. Virágai lelkének formálása ugyanolyan áhitattal készül, mint régmúlt otthona, Sopront idéző rézkarc sorozata.

Nagy lélegzetű munkáiból kimagasodnak azok a rézkarcai, amelyekkel a természet csodás teremtményeinek, a fáknak megörökítésére vállalkozott. A fák sorsának átélésével emberi sorsok állnak előttünk anélkül, hogy akár egy alakot is látnánk megjelenni.

Litográfiái, komor fenségükkel és magasztos témáikkal – Genezis, Stációk, Babits Jónása stb. – a legkiválóbbak közé emeli művészetét.

Az 1980-as évek elején figyelme a tűzzománc felé fordult, úgy, hogy szenvedélyes munkálkodása rézkarcaival alábbhagyott volna.

Képei magyar és külföldi műgyűjtemények és magángyűjtők rangos darabjaiként élnek.

Lankadatlan adnivágyással, szeretettel nyújtja felénk minduntalan míves lapjait, akár rézkarcok, litográfiák vagy tűzzománcok képében jelennek is meg ezek.


Kratochwill Mimi