CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Diákélet - diákszáj

2009. június 08., hétfő 15:46


A nappalira jelentkezőknél még erősebb az egyetemi preferencia

A nappalira jelentkezőknél még erősebb az egyetemi preferencia

A munkarendek közötti megoszlást figyelembe véve az idei mesterszakokat megjelölő felvételizők által felállított kari népszerűségi lista némiképp átalakul.

Amennyiben csak a nappali munkarendet megjelölő jelentkezői preferenciákat nézzük, egyetlen főiskola sem kap helyet a karok húszas népszerűségi listáján - derül ki az Educatio Kht. Felsőoktatási Műhelye által készített elemzésből. A vezető szerepet ebben az összehasonlításban is az ELTE két kara tölti be, ám itt a Bölcsészettudományi Kar a vezető, azt követi a Pedagógiai és Pszichológiai Kar.

Amennyiben a mesterszakokat megjelölők közül csak a nappali munkarendre jelentkezők adatait nézzük, a szakos toplista is változást mutat az összes munkarendet megjelölő preferencia-rangsorhoz képest. Ebben az összehasonlításban is a tanári mesterszakok vezetnek, ám olyan szakok - geográfus, biológus, fordító és tolmács, történelem -, amelyek az összes első helyes jelentkezést vizsgálva a tizedik és huszadik helyek között szerepelnek, itt az első kilenc helyben benne vannak.

A tudományterületek népszerűségét vizsgálva is átalakul a rangsor. Az első helyre a bölcsészettudományi képzési terület kerül, a második helyet a társadalomtudományi terület foglalja el. Az összes első helyes mesterképzésre jelentkezőt számláló listán vezető szerepet betöltő tanárképzési terület a gazdaságtudományi területtel megosztva a harmadik helyen áll, az összes nappalis jelentkező 14 százalékát vonzva. A természettudományi képzési terület itt 12 százalékos részesedést bezsebelve az ötödik helyre került. Ennek oka, hogy egyes képzési területeken, így a gazdaságtudományi, a pedagógusképzési, valamint a mesterképzések piacából kevésbé részesülő agrár, jogi, katonai, orvosi és sporttudományi képzési területen a jelentkezők inkább a levelező munkarendet preferálják. Ebben természetesen nem elhanyagolható az a tény sem, hogy egyes képzések esetében jóval magasabb keretszámmal áll a jelentkezők rendelkezésére a levelező munkarend, mint a nappali képzés. Érdekesség, hogy az informatika mesterképzés szak esetében a jelentkezők 10 százaléka az eltűnő félben lévő képzési formát, az esti munkarendet jelölte meg

forrás: EduPress