Rovat: Hírek - események
2009. augusztus 18., kedd 21:40
Felavatták a japán kőkertet a Barátság parkban
Felavatták a
japán kőkertet a Barátság parkban
A Barátság Parkban, japán kórus fellépésével, ma avatták fel a kertet Shinichi Nabekura japán nagykövet, Walburga von Habsburg, a Douglas, a Páneurópai Unió alelnöke részvételével.
Sopron város nevében Abdai Géza alpolgármester köszöntötte az egybegyűlteket, aki arról szólt, hogy keleti gyökerű népünk több szálon is ápol közös hagyományokat. Ennek is köszönhető, hogy az 1989-es Páneurópai Pikniken történtek hatására a németek mellett legelőször japán filmesek forgattak a magyar szabadságvágyról és az akkori rabnép egy másik rabnép felé tett nemes gesztusáról.
- A japánok voltak azok is, akik a most 20 éve történt események helyszínére a szent fáikból, a cseresznyékből hoztak és ültettek.Az így díszessé tett helyet azóta is figyelemmel kísérik! - Biztos vagyok abban, hogy nemcsak azért, mert Kazuno a testvérvárosunk – fogalmazott Sopron alpolgármestere, aki testvérként köszöntötte a német vendégeket is, akik hazájuk egyesülésének kulcsát bennünk, a magyarokban látták meg.
- Ez az esemény testvérré avatta népeinket. Nem véletlen tehát, hogy a Barátság parkban kapott helyet a Schloss Ronsperg Egyesület által megálmodott japán kőkert, ami jelkép erejű. A népek barátságát jelképezi. - Ami még több tartalommal töltheti meg a mai esemény jelentését, az az, hogy ez a park a katolikus egyház tulajdona. így ökumenikussá emelkedik a mai ünnep, hiszen nemcsak népek, hanem vallások és felekezetek is egymásra találnak itt – mondta Abdai Géza, Sopron közösségi ügyekért felelős alpolgármestere. A kert kövei az Alpok, a Kárpátok és az Ural-Altáj hegységek között élő, népek közötti békés együttélést, megértést jelképezik. A kert örvényszerűen illusztrálja a Kárpát-medence folyóit, amelyek a béke szigetét ölelik át, és a felkelő nap országában őshonos cserjét ültettek el benne. A Japánból érkezett kertépítészek munkáját az Alapítvány vezetője Masumi Bötthcher Muraki és a tervező Kanji Nomura építész felügyelte.
Az eseményen jelen volt Shinichi Nabekura, Japán magyarországi nagykövete, aki arra emlékeztetett, hogy a 2009. év,számos jubileumnak is éve. 20 éve történt a Páneurópai Piknik, 20 évvel ezelőtt került sor a rendszerváltásra, és 20 éve annak, hogy a kelet és nyugat közötti megosztottság megszűnt – mondta a nagykövet. A volt szocialista blokk országai nyitottá váltak.
A nagykövet arról is szólt, hogy a jubileumok sorába tartozik az az esemény, hogy 140 éve jött létre a Japán és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolat, illetve az idén lesz 50. évfordulója a II. világháború utáni, kétoldalú diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének.
Az ünnepségen szólt a kert adományozója, Narita úr is, aki a közös Európa építésének fontosságáról szólt, arról, hogy a kert Japán és Magyarország, Európa és Japán jó kapcsolatát szolgálja. Az adományozó részletesen szólt arról a személyes indíttatásról, amelynek köszönhetően a kert megvalósulhatott.
A soproni kőkert egyrészt a Páneurópai Piknik 20. évfordulója előtti tisztelgés, másrészt a Páneurópai Uniót Bécsben, 1923-ban elindító gróf Richard Coudenhove-Kalergi és japán édesanyja, Misdukó emlékét is idézi.
A németországi SCHLOSS Ronsperg Jótékonysági Alapítvány 4 országban, Csehországban és Németországban, Svájcban és Ausztriában alakított ki hasonló köztéri alkotást. B. Tóth Éva |