CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Diákélet - diákszáj

2010. április 08., csütörtök 15:05


Az iskolai agresszióról tanácskoznak Franciaországban

Az iskolai agresszióról tanácskoznak Franciaországban

Az iskolai erőszak okait kutatja az a kétnapos francia tanácskozás, melyet a Sorbonne Egyetemen rendeznek meg.

Az esemény alkalmából elkészített rendőrségi jelentés szerint egyre durvább eszközökhöz folyamodnak az erőszakos diákok, így a szúró eszközök mellett a lőfegyverek is előtérbe kerültek. Egy másik tanulmány szerint egyre inkább csoportos jelleget öltenek a támadások: korábban legfeljebb háromfős, jelenleg pedig általában hét-nyolc diákból álló csoport követ el hasonló cselekményeket.

A rendőrségi felmérés rámutat: ma már a szúró fegyverek mellett egyre gyakrabban használnak a fiatalok lőfegyvereket, sőt robbanószereket is. Ugyan a '90-es évek eleje óta foglalkozik az iskolai erőszak problémájával a francia vezetés, eddig csak annak kezelésével foglalkoztak a szakértők, akik a jelenlegi fórumon a probléma okait kívánják feltárni.

A konferenciát az év elején történt atrocitások nyomán hívták össze. Február elején például egy banda tanóra közben késelte meg egy 17 éves fiút, később egy diáklány esett neki függönytartórúddal tanárának, Kelet-Franciaországban pedig sósav alapú szerkezetet robbantott egy fiatal diák.

A francia vezetés több tanulmányt is megrendelt a jelenségek okainak feltárására. Az egyikből kiderül: húsz-harminc évvel korábban két-háromfős csoportok követtek el iskolai erőszakot, ma azonban már heten-nyolcan fognak össze egy diák ellen. Így megszabadulni is nehezebb az ellenségektől, a támadások pedig gyakran öngyilkossághoz is vezethetnek. A felmérésben továbbá az olvasható, hogy a fiatalok 40 százaléka elmondása szerint már szenvedett el iskolai erőszakot, 28 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy már követett el hasonló cselekményt. Hiába mutatják ugyanakkor a rendőrségi statisztikák, hogy csökken az erőszakos cselekmények száma, a tanárok szerint ez azért fordulhat elő, mert a belügyminisztérium csak a betegápolóban végződő eseteket veszi lajstromba.

Forrás: EduPress