CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Testiek-lelkiek

1998. október 19., hétfő 00:00


Szexuális úton terjedõ betegségek

2. rész a kankó...

A SZEXUÁLIS ÚTON TERJEDÕ BETEGSÉGEK (SZTB)

II. rész: A kankó

Az utóbbi években egyre gyakoribbá váltak a szexuális úton terjedõ betegségek hazánkban is, ezért fontos, hogy mindenki megismerje ezek megelõzésének módjait, illetve felismerje a jellemzõ tüneteket. Fontos, hogy tudjuk: a szexuális úton terjedõ betegségek fogalma nem azonos a nemi betegségek fogalmával. Nemi betegségeknek általában azokat a betegségeket nevezzük, melyek elsõsorban a nemi szerveket betegítik meg, és/vagy ott okoznak tüneteket és csak a késõbbiekben betegíthetik meg az egész szervezetet. Szexuális úton terjedõ betegségek alatt természetszerûleg olyan fertõzõ betegségeket értünk, melyek a szexuális együttlétek folyamán átadhatóak. Jelenleg 22 kórokozóról tudjuk, hogy szexuális úton is terjed.

“Klasszikus” nemi betegségek:

  1. Vérbaj (szifilisz)
  2. Kankó (gonorrhoea)
  3. Lágyfekély (ulcus molle)
  4. IV. nemi betegség (Lymphogranuloma ingvinale)
Kankó
 
 
A kankó kórokozója egy baktérium a Neisseria gonorrhoea  
 
Mivel ez a baktérium az élõ szervezeten kívül gyorsan elpusztul, a fertõzés kizárólag közvetlen érintkezéssel adható át és kapható meg, azaz: 
  • Védekezés nélküli szexuális kapcsolattal. 
  • Fertõzött anya átadhatja a fertõzést a magzatának. 
  • Fertõzött váladékkal szennyezett eszköz okozta sérüléssel is elõfordulhat fertõzõdés. 
  • A vérátömlesztéssel történõ fertõzõdés ma Magyarországon gyakorlatilag kizárt 
A Neisseria 
gonorhoeae mikroszkópos képe
 
A kankó tünetei:
 
A fertõzõdés után 2-10 nappal bõ sárgás folyás jelentkezik a húgycsõbõl, illetve a hüvelybõl. Eleinte csak reggel van néhány csepp váladék (bonjour csepp). A vizeléskor fájdalom, csípõ-, égõ érzés, gyakori vizelési inger lép fel. A húgycsõ nyílása kivörösödik, és a gyulladás jelei mutatkoznak a makk és a fityma bõrén is. 
A késõbbi tünetek a szerint változnak, hogy a húgycsövön vagy a hüvelyen kívül milyen szerveket betegít meg a baktérium. A fertõzés tovább terjedése esetén, a férfiaknál a prosztata, a mellékhere, a here, a nõknél pedig a méhnyak, a méh, a méhkürt, a petefészek, és az egész kismedence, valamint a hashártya gyulladását is okozhatja. Megfertõzõdhetnek az úgynevezett Bartholin- mirigyek (a kisajkak belsõ felszínére nyíló, váladékot termelõ mirigyek) és a kis- és nagyajkak nagyfokú, fájdalmas duzzanatát idézhetik elõ. Mindkét nemnél kialakulhat a végbél, a szem, a torok és az ízületek gonorrhoeás fertõzése és ritkán vérmérgezés is.
A bonjour csepp
FONTOS! Bármilyen sebesedést — szokatlan elváltozást — tapasztalunk a nemi szervünkön vagy környékén, azonnal forduljunk orvoshoz. A fertõzõdés ilyenkor a mintából kimutatható és a kezelés megkezdhetõ, ezáltal kivédhetõek a késõbbi komoly következmények.

A kankó terjedése szempontból fontos, hogy a fertõzött nõk 50-60%-ka tünetmentes. A fertõzöttség általában akkor derül ki, amikor a partnernél a kankó jelei mutatkoznak. Amennyiben idõben nem kezdõdik meg a kankós beteg kezelése a felszálló fertõzés tünetei jelentkeznek. Felszálló fertõzésnek azt nevezzük, amikor a kórokozó egyre magasabban lévõ szerveket betegít meg.

A "felszálló" fertõzés tünetei:

A felszálló fertõzés jeleként a nõknél tompa alhasi fájdalom jelentkezik, mely a deréktájra is kisugárzik. Ez a fájdalom közösüléskor erõsödik és hidegrázás, láz, rossz közérzet kísérheti.
 
 
A férfiaknál prosztatagyulladás kialakulására utal a vizeléskor fellépõ fájdalom, a gyakori vizelési inger, az állandó bizsergõ, nyilallásszerû fájdalom a gáttájékon, a végbél körül, amely üléskor fokozódik. Ez a fájdalom kisugárzik a deréktájra és a combokba. A fájdalom közösüléskor fokozódik, késõbb vizelési nehézség lép fel, a vizelet elakad. Mellékhere-, heregyulladásnál elõször a herezacskóban fájdalom, duzzanat jelentkezik, a fájdalom lehet olyan erõs, hogy a ruhanemû érintése is elviselhetetlen. Kisugárzik a keresztcsont és a lágyék területére. Kezeletlen esetben a hereszövet kiterjedt hegesedéséhez, elhalásához vezethet, melynek következménye impotencia lehet.  A kankó okozta elváltozás a 
könyöknél
Mindkét nemnél kialakulhat a szem vagy a torok fertõzése, bõ gennyes folyást okozva. Torokgyulladásnál a nyelés fájdalmas. A végbél gyulladása általában olyanoknál fordul elõ, akik végbélen keresztül (is) közösülnek. A baktérium néha a gáttájékról is bekerülhet a végbélbe. Ilyenkor égõ, csípõ, szúró, vagy görcsös fájdalom jelentkezik a végbélben, amely kisugárzik a gáttájékra. Gyakori a székelési inger, de széklet általában nem, csak nyák, vagy véres, gennyes váladék ürül. Váladék spontán is távozhat a végbélbõl, beszennyezve a fehérnemût. Elhanyagolt esetben, a végbélben és környékén tályogok alakulnak ki. A baktérium bekerülhet a vérbe, szívbelhártya-gyulladást, ízületi gyulladást, vérmérgezést okozva. Ilyenkor a beteg lázas, és általában a térdízület (de lehet más ízület is) erõsen megduzzad, fájdalmas.

Diagnózis
 
A hüvely- vagy húgycsõváladékból a kórokozó mikroszkópos vizsgálatával általában kimutatható. Kétes esetekben a váladék tenyésztése szükséges. 
 
Kezelés 

A penicillin a legtöbb esetben megfelelõ, bár az utóbbi években kialakultak penicillinre nem reagáló törzsek is. Ilyenkor, illetve penicillinallergia esetén Trobicin injekciót alkalmaznak. Ha a penicillininjekció beadása után láz jelentkezik, (Herxheimer-reakció), egyidejû szifiliszes fertõzés is fenn áll.

Neisseria Gonorrhoeae
 

A Bõr- és Nemibeteg Gondozókban a gondozásba vételt követõen kontaktuskutatást, illetve megelõzõ kezelést is végeznek. Valamint elvégzik a fertõzött HIV- szûrését is.

A témával kapcsolatban kérdését felteheti e-mail -en a medinfo@mail.c3.hu címen, illetve a FÓRUM -ban. A tárgyban szerzett tudását lemérheti a TOTÓ-n!