CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: ZeneBona

1998. április 27., hétfő 00:00


Linda McCartneyra emlékezve...

Linda McCartneyra emlékezve...


A rákkal vívott csaknem két és fél évnyi, s már-már megnyertnek nyilvánított küzdelem után április 17-én pénteken a popszakma és a nyilvánosság egésze számára teljesen váratlanul elhunyt Lady Linda McCartney, Sir Paul McCartney-nak, az egykori Beatles egyik frontemberének felesége.


A McCartney-házaspár

Lady Linda, az egykori amerikai fotós, késõbb vegetáriánus szakácskönyvek írója és kiadója, a hús nélküli étkezés egyik legkoraibb nagy-britanniai szószólója 1995 decembere óta tudta, hogy szervezetét daganatos betegség támadta meg. Az azonnal elkezdett terápiára az elsõ idõkben viszonylag jól reagált, de a mellében felfedezett rosszindulatú tumor az idõleges visszavonulás után újra támadott; hírek szerint a bekövetkezett halál közvetlen oka a májban áttételezõdõ daganat volt. Sir Paul McCartney, aki életmûvéért tavaly részesült lovagi címben - s ezzel felesége is jogosulttá vált a Lady elõnév viselésére -, arra kérte az ismerõsöket és az ismeretlen hódolókat, hogy a halálhír miatti együttérzésüket ne a családnak küldendõ virágokkal vagy részvéttáviratokkal fejezzék ki, hanem az erre szánt összegekkel inkább a rákkutatás elõsegítésére hivatott brit alapot segítsék.
Tony Blair brit kormányfõ, aki jeruzsálemi látogatása idején értesült Lady Linda haláláról, szóvivõje útján közölte: rendkívüli szomorúsággal tölti el a tragédia, hiszen Linda McCartney "olyasvalaki volt, aki hatalmas mértékben gazdagította Nagy-Britannia életét". Blair személyesen ismeri ugyan Paul McCartneyt, ám soha nem találkozott Lindával, s Cherie Blair, a miniszterelnök felesége éppen a napokban akarta vendégül látni vacsorára a házaspárt.
Linda Eastman 1941. szeptember 24-én született gazdag amerikai családban, s a New Yorkhoz közeli Scarsdale-ben nõtt fel. Édesapja, Lee Eastman sikeres ügyvéd hírében állt, de az elterjedt közhiedelemmel ellentétben nem volt családi kapcsolata az Eastman/Kodak fotóbirodalommal. Linda Eastman ettõl függetlenül hamar megtalálta az utat a fotózáshoz: 21 éves korában, amikor éppen a Town and Country magazin titkárnõjeként dolgozott, egy véletlenszerû meghívás alapján exkluzív lehetõsége nyílt fotók készítésére a Rolling Stones együttesrõl, s ezután megnyílt az út elõtte a „showbiznisz” világába.


Linda a Rolling Stones frontemberével, Mick Jaggerrel

Paullal 1967 májusában, Londonban találkozott, a Bors õrmester album kiadásának idején. Nagy-Britanniai élete nem kizárólag sikersztori volt. Amikor maga is belépett Paul McCartney 1972-ben alakult együttesébe, a Wingsbe, komoly szakmai bírálatok érték; legerõteljesebb kritikusai szerint muzikalitása a nullával volt egyenlõ. Linda erre azzal reagált, hogy tulajdonképpen soha nem is akart a Wings tagja lenni. Meggyûlt a baja a hatóságokkal is, mégpedig kábítószer-birtoklás miatt, nem is egyszer. Híres emberek portréiból összeállított elsõ fotókiállításaira a szakmából sokan csak rálegyintettek, de nem hagyta magát lesöpörni a pályáról: öt fotóalbumot adott ki, egy ízben megválasztották az év amerikai nõi fotósának, 12 ország 70 városában állított ki, s mûvei a világ egyik legtekintélyesebb portrégyûjteményében, a londoni National Portrait Galleryben is megfordultak. Mindennek értékét növeli, hogy teljes mértékben öntanulással, segítség nélkül vált fotómûvésszé; a munkáival kapcsolatos bírálatokat maga is, barátai is a "profi" szakma féltékenységével magyarázták.


A Beatles együttes tagjai - már John Lennon nélkül...

A '90-es évek elején vegetáriánus ételek sorozatához adta a nevét, s szakácskönyvet is kiadott e tárgyban, nem is sikertelenül, de e tevékenysége sem járt komoly szakmai zökkenõk nélkül: 1993-ban húsrészeket találtak vegetáriánusoknak szánt tésztaételeiben, két évvel késõbb pedig - alig másfél hónappal a daganat felfedezése elõtt - több tízezer csomagnyi, az õ nevével fémjelzett hús nélküli burgert kellett eltávolítani az üzletek polcairól, miután kiderült, hogy a termék kétszer annyi zsiradékot tartalmaz, mint amennyi a hirdetésekben szerepelt.


Linda McCartney egyik termékét reklámozza

Mindez ugyanakkor nem tette tönkre, s maradék energiáit családjának, valamint a vegetarianizmus melletti másik nagy hobbijának, az állatvédelemnek szentelte. Amikor a betegség rátört, Paul McCartney közölte: azért bízik a rákkal vívott harc megnyerésében, mert felesége "a legpozitívabban gondolkodó ember a világon". A haláláról kiadott hivatalos közlemény szerint Lady Linda McCartneyt nem szenvedések közepette érte a vég; két nappal korábban még férjével lovagolt a kaliforniai birtokon. Sir Paul irodája felkérte a újságírókat, hogy legyenek tekintettel a család gyászára.
A legtöbb sztár, feleségével együtt gyakran kerül az újságok címlapjára, elég ha csak Bob Geldof egykori nejére gondolunk aki éppen az INXS tragikus sorsú frontemberének Michael Hutchence-nek volt aktuális párja, az énekes különös elhalálozása idején. Vagy ott van Yoko Ono, aki több forrás szerint a végletekig kizsigerelte férjét, John Lennont. Linda McCartney azonban egészen más kategória. Minden zenei, szakmai kritika ellenére a McCartney-család igazi mintacsaláddá vált. Linda McCartney egyszerû volt, természetes, õszinte és szép. A zenéhez lehet, hogy nem volt semmi köze, de az elõbb felsorolt tulajdonságokkal ezt bõven kompenzálta. Hátborzongatóan megható volt olvasni Paul McCartney sorait feleségérõl, életükrõl, gyerekeikrõl. Ez egy igaz szerelem volt, és Sir McCartney sorait olvasva: marad is.
majorm@sopron.hu