CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: ZeneBona

1999. április 08., csütörtök 00:00


Beszélgetés Dj.Szaszával

A GYIK-buli titkai

A GYIK-buli titkai
Beszélgetés DJ Szaszával

Szajvolt Gábor. Ez a név talán sokak elõtt ismeretlenül cseng. A beceneve azonban - DJ Szasza - már ismert, legalábbis a diákság körében bizonyosan. Õ ugyanis nem más, mind a soproni Gyermek és Ifjúsági Központ népszerû GYIK-buljának "házigazdája".
Miért döntöttél úgy, hogy DJ leszel?

Nos, általában két okból lesz valakibõl DJ: meglátja, hogy van ebben pénz, s ha az ember nagyon jól tud, akkor tényleg megéri. A másik pedig - és engem ez fogott meg -, ha szereti a zenét. Csodálatos az az érzés, amikor az ember feláll a színpadra, és látja, hogy amit csinál, az tetszik a közönségnek.
Hogyan lesz valakibõl DJ?
Mint szakmát nem lehet tanulni. Nagyon jó ritmus és zeneérzékre van szükség. Ezen azt értem, hogy egy DJ nem azt játssza, amit õ szeret, hanem azt, amit a közönségnek tetszik. Az általam játszott zenének kb. 70-80%-a az, ami a közönség szeret, a maradék 20-30% pedig az, amirõl azt gondolom, hogy jó zene, újdonság és tetszeni fog a közönségnek. A lényeg, hogy jó legyen a zene és tetsszen a közönség.
Úgy tudom, hogy a te csak hobbiból foglakozol ezzel...
Igen, valóban, a lemezlovasság nálam egy hobbi. Jelenleg adminisztrátori ügyintézõként dolgozom egy cégnél, s csak a szabadidõmben ûzöm ezt a tevékenységet. Már középiskolás koromban elkezdtem. Kezdetben csak az iskolabálok voltak, majd jöttek a különbözõ bulik, amelyek jól sikerültek. Nagyon sajnálom, hogy mostanában kikoptak a diszkók az iskolabálokból.
Ha jól hallottam, akkor hivatalos vizsgára van szükséged.
Igen, a 1999. január 1-tõl hivatalosan csak akkor játszhat az ember, ha vizsgázott DJ. Most még van egy féléves türelmi idõszak, a felkészülésre és a vizsga végzésére. Én is készülök a vizsgára, és amint lesz rá idõm, el is fogok menni.
Mibõl áll egy ilyen vizsga?
Lényegében össze kell állítani egy kis mûsort, a zsûri értékeli majd technikai részekbõl kérdeznek, meg egy kis zenetörténetbõl.
Mivel töltöd a szabadidõd?
Az embernek sok mindenre lehet ideje. A szabadidõmet az autózás, zenehallgatás tölti ki, illetve szoktam játszani otthon is, csak saját magamnak, kipróbálni, hogy mit is tudok játszani, kiválasztani a jó zenéket.
A rendezvényekre elõre felkészülsz vagy a pillanat hevében választasz zenét?
A pillanat hevében egy kicsit túlzás. Egy-két számmal mindig elõre kell gondolkodni. Látni kell a közönséget, hogy mit érez, mit kíván. Például ha valaki lassú számot kér, és látszik, hogy a jelenlévõ 300-350 fiatal többsége még szívesen "tombol", akkor nem lehet betenni lassú számot. Természetesen van egy tervezetem az estére, de szeretek a közönségnek kedvében járni.
Honnan jött a GYIK-buli ötlete?
Hallottunk arról, hogy lesz a Gyermek és Ifjúsági Központ, és akkor arra gondoltuk, hogy a fiataloknak adni kellene egy olyan lehetõséget, ahol jól érezhetik magukat, nem kell tartani a diszkókban szokásos kötekedésektõl, és a saját környezetükben, saját csoportjukban szórakozhatnak. Egyébként erre a bulira saját felszerelésünket hozzuk, és talán nem sokan tudják, de kb. 10-12 órába telik, mire az összeszereléssel, összehangolással elkészülünk. Általában már csütörtök délután el szoktuk kezdeni, hogy péntekre este minden remekül menjen.
Milyen zenéket játszatok?
A GYIK-bulit 300-400 db CD-bõl készítjük, ezek között a finom house-tól a magyar slágerekig minden megtalálható. A jelenlévõ 300-400 fiatal zenei ízlése ugyanis különbözõ, és minden zenei stílusra igény van, nem lehet csak az egyiket játszani.
Neked van kedvenc zeneszámod?
Igen, de most egyet sem tudnék megnevezni. Inkább fogalmazzunk úgy, hogy nagyon sokfélét szívesen hallgatok, és ezek felsorolása elég sok idõt venne igénybe.
Gondolom, vannak segítõid is...
Igen, és szeretném kiemelni a fénytechnikust, Zéé-t (Pálla Zolit), akire szintén nagy feladat hárul. Két éve ismertük meg egymást, és kb. másfél éve dolgozunk együtt. Övé a fénytechnika, ezt teljesen rábízom, és így minden energiámmal csak a hangra koncentrálok.
Különben csak a GYIK-bulik vannak, vagy más rendezvényeken is játszol?
Az utóbbi a helyes. Különbözõ diszkókba, iskolabálokba szoktak hívni minket, s mi mindig örömmel teszünk eleget a meghívásoknak. Illetve most körvonalazódik egy nagyobb ifjúsági buli gondolata, remélem, sikerül megvalósítanunk.
A fellépések megérik?
A dolognak van egy anyagi és egy erkölcsi oldala. Szerintem az anyagi bizalmas dolog, és errõl nem is szeretnék beszélni. Az erkölcsirõl annyit, hogy örömmel tölt el, amikor látom, hogy a közönség jól érzi magát a bulin.
Az internetet szoktad használni?
Igen. Különbözõ csatikon vannak ismerõseim, illetve fõleg németországi web-oldalakon szoktam tanulmányozni az újdonságokat, és így késõbb sokkal könnyebb kiválasztani a boltban a CD-t.
Hova jártál suliba?
Ausztriába, és az osztrák iskolatársaim pozitív csalódást jelentettek számomra, ugyanis nagyon jó kapcsolatom alakult ki velük. Bár már elég régen volt - 4 éve -, de még mindig úgy gondolom, hogy remek volt az iskolaközösség.
Kint volt iskolarádió?
Nem, sajnos nem volt. Viszont itt, Sopronban is csak különbözõ kezdeményezések voltak - legalábbis amikrõl tudok -, pedig szerintem nem lenne rossz dolog. Szívesen elvállalnák egy mûsort, mondjuk reggel fél nyolctól fél kilencig. Ehhez persze el kellene tolni a tanítás kezdetét, de nyugaton - ahogy a filmekben is látni -, tényleg késõbb kezdõdik a tanítás illetve hosszabbak a szünetek. Egyszer talán majd ezt meg lehet valósítani nálunk is.
Mit üzennél a fiataloknak?
Ami talán a legfontosabb, hogy kultúráltan szórakozzanak. Na meg minél többen jöjjenek GYIK-buliba! Találkozzunk április 9-én és 16-án a GYIK-ban! Illetve hálás lennék, ha elmondanák a véleményüket a GYIK-buliról, a zenérõl, hogy egy sikeres, jól mûködõ rendezvényt tudjunk készíteni.
Bacsárdi László