CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Űrvadász

1999. május 10., hétfő 00:00


A Magyar Csillagászati Egyesület sajtóközleménye

Egy független magyar felfedezésű szupernóva (SN 1999by)

 
 
  Magyar Csillagászati Egyesület 
1118 Budapest, Bartók B. út 11-13. 
E-mail: mcse@mcse.hu 

Egy független magyar felfedezésű szupernóva (SN 1999by)

1999. április 30-án (pénteken) este 22 óra körül Berkó Ernő, a Magyar Csillagászati Egyesület megfigyelő amatőr csillagásza 10 cm-es átmérőjű távcsövére szerelt CCD kamerájával a Nagy Medve (Ursa Major) csillagképben található NGC 2841 jelű galaxisról készített felvételt. A képen egy halvány csillagszerű objektumot vett észre a galaxis külső tartományaiban. Ismerve a galaxis csillagkörnyezetét, a különböző elektronikus források (csillagászati atlaszok és korábbi felvételek) alapján egyértelművé lehetett tenni, hogy egy extragalaktikus csillagrobbanás, egy új szupernóva felfedezéséről van szó.

Az eredmény értékéből semmit sem von le, hogy az időközben SN 1999by jelölés kapott szupernóvát egyidőben a világ más részein is felfedezték. Elsőként a kaliforniai Lick Obszervatórium szupernóva-kereső programjában résztvevő, a távoli galaxisokat automatikus fényképező távcső regisztrálta április 30-án délután. Ron Arbour szupernóvakereső megfigyelő ettől függetlenül talált rá ugyanezen éjszaka Angliából. Berkó Ernő felvétele időben ez utóbbi felfedezés előtt egy órával készült, s bár nemzetközi bejelentése kicsit késve történt meg, a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) elismerte független felfedezésnek. A mostani felfedezés előtt magyar amatőr csillagász 1994-ben, még előtte pedig 1885-ben (!) büszkélkedhetett hasonló sikerrel. A szupernóva a következő napokban tovább fényesedett, az előrejelzések szerint közepes (10-20 cm átmérőjű) távcsövekkel szemmel is megpillantható lesz.

A szupernóva-robbanás a csillagok fejlődésének egyik utolsó stádiuma. A belsejükben bekövetkező robbanás a csillag anyagát szétszórja a kozmikus térben, miközben hatalmas mennyiségű energia szabadul fel. Ezért is lesznek láthatóvá ilyen mérhetetlen kozmikus távolságokból is. (Az NGC 2841 jelű galaxis távolsága nagyjából 100 millió fényév -- vagyis a robbanás valójában ennyi évvel ezelőtt történt, s a fény ez idő óta utazott hozzánk.) Ha egy ilyen szupernóva-robbanás a mi galaxisunkban történik, a csillag az éjszakai égen akár a telehold fényességével világítana. (Például a kínai krónikákban 1054-ből ismerünk ilyen feljegyzést -- az akkori robbanás eredményeként keletkezett a híres Rák-köd.) Központi égitestünket, a Napot mindazonáltal ilyen veszély nem fenyegeti, tömege kicsi ahhoz, hogy szupernóva váljék belőle -- fejlődése során néhány milliárd év múlva fokozatosan kihűl.

További információk, képek, háttéranyag az SN 1999by szupernóvával és független magyar felfedezésével kapcsolatban a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapjain:

http://www.mcse.hu
Összeállította: Tepliczky István, egyesületi titkár -Budapest, 1999. május 9.