CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Dr. Bit

1998. április 23., csütörtök 00:00


"Világvége" 2000-ben


Számítástechnikai „világvége” 2000-ben

Pánikkeltés a Képújságban


Érdekes, ám szakmailag kevéssé helytálló cikk jelent meg április 22-én a Magyar „Királyi” Televízió Képújságjában. Idézem:
„Bolgár számítástechnikusok azt állítják: rájöttek, hogyan védhetô ki az ezredfordulón fenyegetô informatikai zûrzavar, amely világszerte többmillió számítógép leállását okozhatja. A komputerek többsége az évszámok utolsó két jegyét veszi csak figyelembe, és 1999. végén 1900-ra állítja vissza a keltezést, és így a gép számára a már betáplált adatok értelmezhetetlenné válnak. A szakemberek már évek óta próbálják kitalálni a megoldást. A bolgár "megoldást" a számítógépvírusokat kutató intézet vezetôje jelentette be. A módszer lényege természetesen titok, de szeptemberre várják a Microsoft szakértôit, hogy tanulmányozzák a találmányt. Az átállítás a bolgár módszerrel ‘csak’ 500 dollár gépenként.”
Véleményem szerint a jószándékú, ám kevésbé képzett felhasználók körében az ilyen és hasonló hangvételû publikációk tökéletesen alkalmasak alaptalan pánikkeltésre. Kár, hogy egyes „szak-újságíró”(?) kollégák nem veszik a fáradságot, hogy az innen-onnan, (többnyire csak hallomásból) szerzett információknak utánajárjanak.
A tévedések és a fölösleges vérnyomásszint-emelkedések elkerülése végett tisztázzuk a következõket:
1. Az ezredforduló nem 1999. december 31-én következik be, hanem pontosan 1 évvel késõbb. (Bár ez kevésbé szakmai, sokkal inkább mûveltségi kérdés.)
2. A „komputerek” (bár inkább számítógépek, vagy maximum computer-ek) többségének esze ágában sincs csak két számjeggyel tárolni az évszámot. Ezt legfeljebb a gépeken futó programok kezelik így, ám közülük sem a többség!
3. Végül pedig: a gépen „a már betáplált adatok” továbbra is köszönik, jól fogják magukat érezni. Legfeljebb az adott program nem kezeli majd helyesen õket, de a gép számára értelmezhetõek maradnak.
Összegzésképp tehát elmondható, hogy mint magán-felhasználóknak, pánikra semmi okunk sincs. Ha valamely programunkra mégis „gyanakodnánk”, próbáljunk kapcsolatba lépni annak eladójával, így szinte biztosan találunk majd megoldást a problémánkra.
Addig pedig inkább a vírusok elleni védekezésre fordítsuk energiánkat, hiszen azok nagyobb hatást gyakorolhatnak majd programjainkra, mint a 2000-ik esztendõ…
- vip -