CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Dr. Bit

1999. június 14., hétfő 00:00


Biztonság az INTERNETEN

Levelek és fileok átvitele...

Levelek és fájlok biztonságos továbbítása

A felhasználók többsége életében az Internet technológia az e-mail nyújtotta kényelmen keresztül jelent meg. Egyszerûsége, olcsósága, és felettébb gyors kézbesítése miatt az e-mail küldés lehetõsége számos felhasználó számára szükségszerûvé vált. Sajnos, a felhasználók többsége nem ismeri fel, hogy az e-mail nem automatikusan biztonságos, és az e-mail üzeneteket bárki el tudja olvasni, aki elérheti azoknak a servereknek az egyikét, amelyeket a rendeltetési hely felé utazása során az üzenet érint. Természetesen egy átlagos személy nem fogja elolvasni egyik üzenetünket sem. De azok, akik különbözõ jogokkal rendelkeznek ezeken a servereken, például egy hálózati adminisztrátor, átnézheti leveleinket. Ezek miatt az okok miatt felettébb érdemes megfontolni, hogy hasznaljunk-e valamilyen titkosító módszert, amely megvédi elküldött leveleinket az illetéktelen személyek általi olvasgatástól.

Titkosítási módszerek:

A titkosítás megakadályozza, hogy mások elolvassák dokumentumainkat, és ehhez fájlunk tartalmát olyan módon összekuszálja, hogy bárki számára, aki megnézi, olvashatatlannak látszik. Aki el akarja olvasni eme titkosított fájlt, annak egy speciális kulccsal kell rendelkeznie. Ez a kulcs egy különleges lakat kombinációjához hasonló szám, amelyet a kódolást végzõ szoftver a fájlok kódolására és dekódolására használ. Éppen úgy, ahogy egy lakaton is, a titkosító kulcsok esetében is több számot hasznalunk. Amikor azt hallja az ember, hogy egyesek 40, mások 128 bites kulcsot használnak, akkor a titkosító kulcs bináris számjegyeinek számáról beszélnek. Minél több számjegyet tartalmaz egy kulcs, annál biztonságosabb.

Nyilvános kulcs titkosítási módszer:

A nyilvános kulcs egy olyan titkosítási módszer, amelyben a küldõ egy dokumentumot két külön kulcs használatával titkosít: egy nyilvános kulccsal és egy saját kulccsal. A felhasználó a nyilvános kulcsot átadja más felhasználóknak, akik ezt a kulcsot használják egy fájl titkosítására. Az eredeti felhasználó pedig ezután saját kulcsával fejti vissza a nyilvános kulccsal titkosított fájlt. A nyilvános kulccsal rendelkezõ felhasználók csak titkosítani tudnak, visszafejteni nem. A magánkulcs az egyetlen kulcs, amivel a fájlt vissza lehet fejteni. Éppen ezért az egyetlen személy, aki el tudja olvasni a titkosított fájlt, az, aki a magánkulcs birtokában van. Ez a személy nyilvános kulcsot ad mások számára, akik ezt a kulcsot csak az ennek az illetõnek küldött üzenetek titkosítására használják.