Rovat: KultúrVáros
1999. szeptember 20., hétfő 00:00
Földes Tamásné:Sopron, iskolaváros I.rész Elhangzott a KÉSZ népfőiskoláján 1999.szept.18-án
Tudom, a mindent nem ölelhetem fel, így kérem fogadják mondandómat egyfajta felvetésként. A teljesség igénye nélkül, csupán szemezgető módszerrel szőtt gondolatsoraimban hol a történeti hitelesség, hol a pedagógiai gyakorlat kerül előtérbe. Ha nem is tudok teljesen újat közölni, bízom benne, legalább néhányuk ismeretét sikerül újabb adalékokkal kiegészítenem. Kicsit messziről indulok - amit igyekszem a szükségesnél hosszabbra nyújtani -, de úgy vélem azt az értéket, amelyet a köztudat iskolaváros elnevezéssel jelenít meg, csak kellő ívű fejlődéssel lehet bemutatni.
Emberek Sopron területén már a csiszolt kőkorban, valamint a bronzkorban is éltek. Zárt településként e hely a korai vaskorban jelent meg.Akkor sem a mai helyén, hanem a hegyekben, a Várhely és a Károlymagaslat környékén. Időszámításunk első századában a Római Birodalomban a Scarbantia vagy Scarabantia nevet viselte. Ebben az időben is virágzó, szép és gazdag település volt. Az északi barbár támadásokat kiheverte a város, de a birodalom belső bajai és a külső támadások végül a teljes összeomláshoz vezetett, s a szép Scarbantia szörnyű dúlások színhelyévé vált. Azóta is folyik az élet e romok között. Sopron a korai középkorban meglehetősen bekerült a háborúk sodrába, de a magyarság irányában mindig megtartotta hűségét, és ezért IV. László király városi rangra emelte. Ez a település számára hatalmas ívű fejlődést biztosított, amelyet az itt lakók igyekeztek is kihasználni. Csodálatos templomok, kolostorok őrzik e kor fellendülésének nyomait. A középkori Sopron felvehette a versenyt a korabeli európai városokkal. 1487-ben Valentini Caesar, a ferrarai idvar követe ezt írta űrnőjének: " Sopron kisváros, de nagyon szép."
Mátyás király is hosszabb ideig tartózkodott itt. II. Lajos 1525-ben megtiltotta a soproni tanácsnak, hogy a város Főterén változtatásokat eszközöljenek és ezzel annak szépségét csorbítsák. Ebben a külsőleg jól mutató városban a szellemi élet is fejlettnek mondható. A tatárjárás után annak történetírója, Rogerius, több évig élt itt, könyvbarát volt és nyilván hatást gyakorolt kortársaira is: 1400-ban egy kisebb rangú pap már tekintélyes könyvtárról végrendelkezett, nyomtatott könyv 1493-ban szerepel először.
Az 1430-as évek egyikében fárasztó munka előtt állt a soproni városi plébánia iskola rektora: elnyűtte már egyik fontos tanítási kézikönyvét, újat kellett készítenie, természetesen saját kezével írta. Hamarosan az iskolarektort az a megtiszteltetés érte, hogy a város jegyzőjévé választották, búcsút mondott hát az iskolának. Mozgalmas időt jelentett ez a kor Sopron életében. 1459-ben pl. felbecsülték a városi polgárok vagyonát a megfelelő adókivetés érdekében. Az összeírás iratlapjai terjedelmes kötegeket tettek ki. A város jegyzője a néhány évtizeddel korábban írt tanítási könyve néhány maroknyi ívét arra használta fel, hogy borítót készített belőle a vagyonösszeírási kötethez. Középen jó feszesre húzta, hogy szilárdan tartson, a szétesés veszélye nélkül, nyugodtan lehessen forgatni.Itt a soproni városi irattárban - mint íratcsomófedél - rejtőzött ez a kézzel írott tanítói kézikönyvtöredék több évszázadokon át. 1923-ban találtak rá. Ettől kezdve hívják ezt az 1430-as évbekben keletkezett középkori kéziratot Soproni Szójegyzéknek. Ez tulajdonképpen "szópárgyűjtemény" volt, a latin nyelv tanításának gerince. A városi-plébánia iskolákban egykor az egyik legfőbb tananyag a latin nyelv elsajátítása. A szóanyagok egy-egy témakörhöz tartoztak. Célja a gyermek latin nyelvtudásának megalapozása, illetőleg gazdag és változatos szókincs kialakítása; ezzel egyidejűleg a tanulók anyanyelvi szókészlete is bővült, ismereteik gyarapodtak, hiszen minden ismeretlen szóhoz magyarázatot is fűzött a rektor. Témakörök: testrészek, szervek, állatok, növények, fűszernövények, állami, városi és egyházi tisztségek, népek, országok, Magyarország, stb. Áttételesen korábbi évek iskoláztatásáról is tudósítanak a talált feljegyzések. Az iskolarektor járandóságának fontos részét képezte a plébános asztalánál kapott mindennapos ebéd és vacsora. Századok óta élt ez a szokás egész Európában. 1354-ben azonban a plébánia ki akarta vonni magát e kötelezettség alól, s ebből pereskedés támadt, amelynek iratai tekintélyes iskoláról tanúskodnak.
Az első név szerint ismert iskolarektor Vilmos, aki egy személyben jegyzői funkciót is betöltött. E kettős hivatalviselés nem volt szokatlan. A 15. században egyre több iskolarektornak volt külföldi végzettsége, de még nekik sem volt könnyű a hivatal elnyerése. 1490-ből ránk maradt feljegyzések szerint Haberleiter János gazdag polgárfiú pénzbeli és természetbeni járandóságokat volt köteles leróni az iskoláztatásért: 30 dénár volt a tandíj, plusz 2-2 dénár az év több ünnepén, 4 dénár a téli világításra, 24 dénár egy fuvar fára, egy kakast Szt. Gál napján, 2 tojás húsvétkor, 2 dénár ablakhártyára, 4 dénár gyertyaszentelő napján, végül az iskola fűtője számára Szt. Márton napján 1, farsangkor és karácsonykor 2-2 dénár. Összesen 181 dénár volt egy diák egy tanév alatti kiadása. Ezen kívül Bécsben kellett 105 dénárért megvenni a latin nyelvtan két kötetét. Ez bizony nem kevés. Folytatás Link a II. részhez Link a III. részhez -Földes Tamásné- |