Rovat: KultúrVáros
1999. szeptember 20., hétfő 00:00
Földes Tamásné:Sopron, iskolaváros II.rész Elhangzott a KÉSZ népfőiskoláján 1999.szept.18-án
![]() Sopron iskoláztatásának kiemelkedő szintjét mutatja, hogy 1440 és 1514 között száznál több tanulót küldött ki külföldi egyetemre.A soproni plébániai iskola 1553-ban kikerült a városi plébános felügyelet és a katolikus egyház gyámsága alól. 1557-re datálódik a mai Líceum meglapítása. Az új iskola Hummel Kristóf polgármester támogatásával létesült.- 1584-től ismét katolikus kezelésbe került. Az iskola rektora a városi tanáccsal szembeszegült, mert nem akarták elfogadni az új Gergely naptárt. Mint hithű protestánsok nem akarták az évek napjait Gergely pápa csillagászai által számított új kalendárium szerint számolni, ezért a soproni iskolát az állami hatóság bezáratta.Két évtized múlva nyílt meg az iskola kapuja ismét. 1606-ban mint kisgimnázium kezdte meg működését. 1633-tól nagygimnáziumként működött. Hátrányba kerültek azonban a város magyar családjainak csakis magyarul tudó gyermekei, azért 1657-ben egy másik evangélikus gimnázium is létesült Dragonus Gáspár prédikátor közreműködésével. A tanulók itt magyarul ismerkedtek a latin nyelv elemeivel.
![]() Lackner Kristófot 1613-ban választották Sopron város polgármesterévé. Többek között igen jelentős volt az a törekvése, hogy régi művelődési formákat újjáélesszen és széles körűvé tegyen. Az 1610-es években csaknem évente írt iskoladrámáival magas kulturális igényre szoktatta a tanulókat és tanárokat, illetve a város polgárait. Darskovich György győri püspök kezdeményezte 1636-ban egy jezsuita gimnázium megalapítását Sopron külvárosában a Fövényveremnek nevezett részen. Az evangélikus magisztrátus ellenkezései ellenére sikerült megállapodni, és a jezsuita iskola megnyithatta kapuit. Az intézmény pénzügyi alapjait a püspök maga teremtette elő, s a Keresztelő Szt. János templomban felhangozhatott az ünnepélyes Veni Sancte. A gimnáziumban sokszínű, vallásos nevelés folyt, ahol főként polgár családok gyermekei tanultak.
![]() Ebben az időszakban az evangélikus és a jezsuita gimnázium nemes versengése határozta meg Sopron oktatásügyét. Az ellenreformáció helyi hatására 1674-ben mindkét evangélikus gimnáziumot bezárták. Nyolc év elteltével 1682-ben nyílt meg a két gimnázium egyesítésével a nagygimnázium. A felsőbb osztályokban már nagyobb terjedelmet kaptak a bölcsészeti és teológiai tanulmányok. Commenius hatása is érződött, mivel az anyanyelv művelésének igénye is megfogalmazódott Röschel János tantervjavaslatában. 1718-ban új szabályok születtek a diákoknak /Idézet a "szép hallgatásról / 1841-től az oktatás nyelve magyar lett a gimnázium minden osztályában. A "líceum" nevet 1855-től alkalmazták a főgimnázium és a teológiatagozat együttesére. Az iskola 1924-ben reálgimnázium lett, majd 1935-ben egységes gimnáziummá szervezték át. Az 1921. december 14-i népszavazás emléknapját tanítási szünettel és nagyszabású rendezvényekkel ünnepelte az iskola. A nyolcadikosok ballagása, búcsúztatása a Deákkútnál történt. A jezsuita gimnázium 1684-ben a Szt. György utcába költözött, néhány évvel később a konviktus is követte.
![]() A gimnázium hatosztályos volt: parva, principia, grammatika, szintaxis, poétika, retorika. A diákok száma meghaladta a 300-at. A tanulók minél intenzívebb tanulásra serkentése érdekében igen fontosnak tartották a versenyeztetés módszerét. Mai értelemben nem volt osztályozás, hanem a tanulókat egymás mögé sorolták. A 18. Században kezdett elterjedni a modern testi nevelés, ezért tánctanítást és vívásoktatást is folytattak. A konviktus intézménye sajátos lehetőségeket biztosított az inetnzívebb vallásos nevelésre.
![]() A pápa 1773-ban feloszlatta a jezsuita rendet, ezzel nálunk súlyos helyzetbe kerültek gimnáziumaik, konviktusaik, s ez az egész oktatási rendszert is megingatta. Emiatt Mária Terézia úgy rendelkezett, hogy a jezsuita szerzetesek maradjanak helyükön, s mint világi papok továbbra is tanítsanak iskoláikban. Folytatás Link az I. részhez Link a III. részhez -Földes Tamásné- |