CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Sakkvilág

2001. február 02., péntek 17:43


A magyar sakk büszke piramis csúcsa alatt nincs piramis!

Veszélyben a magyar sakk jövője

Andorján András nemzetközi nagymesterünk a Sakkélet legutolsó számában ezeket írta az isztambuli olimpia kapcsán a magyar sakkozásról

„Magyar szempontból nincs jelentősége ennek az olimpiának. Sakkozásunk padlón, összeomlóban van. Két év alatt tizennégy Nb I-es és Nb IB-s csapat, szakosztály szűnt meg, kétszáznyolcvan jó sakkozó került lapátra, vagy talált csapatot, vagy megkeseredve abbahagyta a játékot. Az egy Patomkin dolog, hogy két évente leküldünk az olimpiára 6 embert, a piramis csúcsát, miközben nincs piramis...
....Összegezve: a legfelsőbb szint még jó, de egy ország nem működhet úgy, hogy csak nemesek legyenek és jobbágyok nem. A derékhad lehetetlenné van téve. Ég a ház! Oltani kéne a tüzet, amíg nem késő!"
Konkrétan, hazánk viszonylatában hozzá sem lehet fűzni egyebet ezekhez a drámai szavakhoz. Alapjában véve a sakk ugyanazokat az utilitarista éhségtüneteket mutatja fel, mint úgyszólván minden sportág. Az amerikai footballban és baseballban nem ritka egy-egy 10 millió dolláros egyéni szerződés sem, ezért nem lehet csodálkozni azon sem, ha az élsakkozók - az a néhány, aki még van - ott érzik magukat jól, ahol dollár díjakat, rajtpénzt fizetnek.
Talán kevesen tudják, hogy a Polgár nővérek - Judit és Zsófia - szinte törzstagjai lettek a Kaszparov-féle nemzetközi Internetes sakk scenáriónak, a Kasparov Chess Wire-nak és Judit 40 órás online szimultánon mérkőzik a lista tagjaival, akár velem is, ha akarom, Zsófia pedig szaktanácsokat ad a jónevű Kasparov sakk-szaklapban.
Alig hiszem, hogy ezeket ingyért teszik, mert akkor aligha utaznának emiatt Londonba vagy New Yorkba, hanem Budapestről, a Magyar Sakkszövetség rendezésében csinálnák.
A magyar sakk lebomlásának okai - ugyanakkor, amikor a szomszédos Ukrajna, a Dél-Amerikai államok, Hollandia és Kína sakkélete is virágzik, sokkal bonyolultabbak, semhogy azokat egyetlen cikkben taglalni lehessen. Blázsik Zoltán dél-magyarországi tudósítónk levele mellé szívesen látnánk dunántúli, soproni, sőt akár külföldön élő sakkszerető magyarok hozzászólását ehez a témához! Szerencsére a budapesti „első szombati" sakkversenyek fáradhatatlan rendezője, Nagy László egyre több külföldi elismerést kap munkásságáért, mely most már Budapesten túl a vidéki versenyek egy részének szervezésére is kiterjed.
Azoknak pedig, akik intenzíven és naprakészen érdeklődnek a nemzetközi sakkélet, versenyek, játszmák, tudósítások iránt, azt ajánlom: kattintsanak a http://Cyberchess.sopron.hu URL-ra, ahol három igen fontos linket találnak:
1. A világ legkorszerűbben, leggyorsabban és legrészletesebben tájékoztató, angol sakk honlapot, a „The week in chess"-t, cikkekkel, képekkel, játszmákkal, letölthető adatbázisokkal stb.
2. A Magyar Sakkszövetség hivatalos honlapját ugyancsak számos kapcsolódási lehetőséggel veresenyek és levelező sakk események felé,
Nagy László „Első Szombati" rendezvényeinek honlapját ismét megannyi külföldi linkkel. Aki ezt a három online információs WEB lapot tanulmányozza, az a sakk nemzetközi és hazai eseményeiről széles perspektívát nyer.
Következő cikkeinkben a sakk jövőjének speciális problémáival fogunk foglalkozni. Legközelebbi sakkcikkünk mottója: „Computerek... áldás, vagy átok?"

Pagony Lajos
sakkrovat-vezető