CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: A más szemével

2001. március 14., szerda 07:23


A fogászati rendellenességek növelik az infarktus veszélyét.

Szíved sorsa a szádban van!

A szád és szíved közös sorsa!
Valami, amire eddig alig ügyeltünk

Az amerikai Harvard egyetem orvostudományi szaka márciusi levelében olyan finnországi és amerikai kutatásokból összegezett statisztikákat ismertet, amelyek nem kevesebbre figyelmeztetnek, mint arra, hogy a foghús-, ínybetegségek és következésképpen az egyre hiányosabb fogkészlet és a szívinfarktus valószínűsége között szoros összefüggés van! A finnek 1989-ben 202 alanyt vizsgáltak. Meghökkenésükre kitűnt, hogy a szokványos infarktust serkentő okok, mint dohányzás, cukorbetegség, szérium-lipoid koncentrációk kikapcsolása után is nyilvánvalóvá vált, hogy a szívinfarktusos páciensek fogászati állapota jelentékenyen rosszabb volt, mint az egészségeseké.
A kutatók a Harvard közegészségügyi és fogászati szekciói részéről az elsők között voltak Amerikában, akik a fogászati egészség és a szívmegbetegedések közötti összefüggéseket felfedezték. Hogy a hosszabb időperióduson átfutó megfigyelés ne ütközzék a megfigyelt alanyok fluktuációja, költözése, környezetcseréje stb. miatt nehézségekbe, 44.119 USA-beli egészségügyi hivatásost szemeltek ki; az ő elérésük érthetően könnyebb maradt. Ugyancsak lehetőség nyílott olyan fontos körülmények nyilvántartására, mint: dohányzás, kor, családi históriák - a szívbetegségeket illetően.
Végeredményben a kutatók azt találták, hogy azok a férfiak, akiknek fogászati természetű megbetegedése van, és 10, vagy kevesebb foguk maradt, 67%-kal veszélyeztetettebbek koszoruér megbetegedésekre, mint azok, akiknek ugyancsak fogászati bántalmaik vannak, de 25 vagy több a foguk!
A legbonyolultabb annak kiderítése, mi okozza az ínysorvadás és a szívinfarktusra való hajlamosság közötti kapcsolatot. A megfigyelések részben a táplálkozástannal foglalkoznak; feltevésük, hogy a helytelen táplálkozás elsőször az íny elsorvadásában s fogak kihullásában jelentkezik hatásaiban, ez tevődik aztán át a keringéses megbetegedésekre.
Egy az Amerikai Orvostudományi Szövetség által 2000. szeptember 20-án nyilvánosságra hozott közlemény értékes új adatokat szolgáltatott. Kitűnt, hogy az 1970 és '75 között megvizsgált alanyok közül senki sem mutatott szívizom- vagy keringéses kórtüneteket. A fogászati vizsgálatok mutatták, hogy 53%-uk valamilyen foghús, -íny, vagy fogászati bántalomban szenvedett. 47%-uk e tekintetben is egészséges volt. A szájmegbetegedésesek túlnyomó többsége idős és férfi - magas vérnyomással és diabetessel; többeknél mutatkoztak alkohol- és pszihiátriás problémák.
A megfigyelteket 1992-ig nyomon követték rendszeres ellenőrzéssel. Ez alatt a 17-21 év közötti periódus alatt 1.265 megfigyeltnek volt legalább egy súlyos szívzavara! A szívbetegségek rátája 2.7-szer magasabb volt a szájrendellenességben szenvedőknél, mint az egészséges foghúsúaknál.
Ezeken az okokon kívül számolni kell a szájban lévő "hosszú lejáratú" fertőzések áttételeződésével a szív- és keringési rendszerre. Az endocarditis lenta - szívbelhártya gyulladás - baktérium okozta volta már az 1930-as években ismeretes volt. Most a fogászati és íny-rendelenességek hatásának felfedezésével ez a téma gazdagodott!..."

- Pagony -