CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Szinte hihetetlen

2001. november 07., szerda 13:55


A jótékonyság nemes cselekedet

Segítőkész emberek

Segítőkész emberek

Vendéglő tulajdonosok a túlélőkért. Waldy Malouf és Tom Valenti manhattani vendéglő tulajdonosok elhatározták, hogy megsegítik a szeptember 11-én a két toronyban életüket vesztett pincérek-konyha személyzet hozzátartozóit. Létrehozták a Remény Ablaka nevű alapítványt, amire az általuk felkeresett étterem tulajdonosok egy napi bevételük 10%-át utalják át. A Világ Kereskedelmi Központ északi tornyának tetején volt egy étterem, ahol 73-an vesztették életüket, de a két toronyban kb. 250-en haltak meg a vendéglátásban dolgozók. Ez a két ember mindjárt átlátta, hogy az egyébként is alacsony keresetű eltűntek hozzátartozóinak, gyerekeinek segítségre van szükségük. Az eltűntek egy része be sem volt jelentve - bevándorlók voltak -, így az ő családjuk felkeresése még bonyolultabb. Az elmúlt hétig 4 millió dollárt sikerült összegyűjteni.

Waldy Malouf és Tom Valenti

Jótékony Bill Gates. Bill Gates és felesége létrehozott egy 24 milliárd dolláros alapítványt és ezzel a Microsoft a legnagyobb adakozók sorába lépett. Az alapítványt Patty Stonesifer elnökli, aki a Microsoft vezető munkatársa volt és ebben a munkájában idősebb Bill Gates segíti. Pályázatok tömegét kell elbírálni a seattlei központban, ahol elsősorban az orvosi kutatásokat támogatják, amikor egy kutatás abba a stádiumba ér, hogy már emberi életet tud menteni. Ezen kívül előszeretettel segítik az oktatást és a könyvtárakat. Legutóbb 4,9 milliárd dollárt adtak egy maláriát megelőző gyógyszer fejlesztésére, valamint AIDS elleni oltóanyag kísérletére. A könyvtárak Internet kapcsolatát, valamint a kisebbséghez tartozó diákok főiskolai tanulmányait támogatják.

Patty Stonesifer

Olasz orvosi segítség. Gino Strada olasz orvos már nagy gyakorlattal rendelkezik abból a szempontból, hogyan lehet háborús területeken az orvosi beavatkozásra szorulókon segíteni. Már Kambodjában, Rwandában, Észak Irakban és Sierra Leonéban is nagy segítséget nyújtottak és most Afganisztánban a Panjshir völgyben és Kabulban kezelik a sérülteket. A kb. 200 főnyi személyzet helyi önkéntesekből áll. Már 1991-ben is jelen voltak Kabulban a polgárháború alatt és az olasz adományokból eddig már mintegy 200 000 sürgősségi beavatkozást végeztek. Korábban Rwandaban folyó víz, villany áram és tető nélküli helyiségekben dolgoztak, ahol a telehold nagy segítség volt. Most Afganisztánban még ennél is rosszabb körülményekre számítanak.

Gino Strada

Korábbi nagy adományozók.

1. John Harvard. 1638-ban az angliai gyarmatos és miniszter könyvtárát és fél birtokát arra a főiskolára hagyta, amelyik most az Ő nevét viseli.

2. Andrew Carnegie. Az acél mágnás 350 millió dollárt adományozott és 1889-ben a "Gazdagság Szentírása"-ban úgy fogalmazott, hogy "az az ember aki meghal… és gazdag, kegyvesztetté válik".

Andrew Carnegie

3. Julius Rosenwald. A Sears főnöke és szociális reformere 1917-ben kezdett milliókat költeni iskolák építésére és polgári szervezetek létrehozására afro amerikaiak részére.

Julius Rosenwald

4. Irene Diamond. A korábbi hollywoodi alkalmazott, aki először építési vállalkozó férjének hozott létre egy 220 millió dolláros alapítványt, majd saját magának, amelyeket a legnagyobb magán alapítványoknak tekintenek, amit AIDS kutatásra hoztak létre. Az Aaron Diamond AIDS Kutató Központban a HIV fertőzés keletkezését és a kombinált gyógyszeres kezelést kutatják.

Irene Diamond

5. Walter Annenberg. A nyugdíjba vonult kiadó mágnás és műgyűjtő több mint 1 milliárd dollárt adott oktatási programokra, benne 500 milliót az állami iskolák megreformálására.

A TIME magazin 2001 november 5-i száma alapján.



Tvordy György <gytvordy@sopron.hu>