CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: KultúrVáros

2001. november 23., péntek 10:11


Felhőkarcolók-hogyan tovább?

Felhőkarcolók-hogyan tovább?

A világsajtóban megjelent rengeteg cikk és véleménynyilvánítás ellenére sem született végleges állásfoglalás a szeptember 11-i egyesült államokbeli tragikus esemény több részletével kapcsolatosan, ám mindezek ellenére egy tény bizonyosan állítható: a szervezők között volt olyan építészmérnök, aki nagyon jól ismerte a terrortámadást követően összedőlt WTC szerkezetét.

    Dr. Lenkei Péter a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára a soproni Líceum dísztermében tartott előadásában Felhőkarcolók-hogyan tovább témában a fenti következtetés mellett még számos, építészeti szempontból felvetett kérdésre kereste a választ. Az előadó a Mária Dorottya Evangélikus Szabadegyetem meghívottjaként, és az amerikai magasépületekkel foglalkozó tanács elnökségi tagjaként, szemléletes képeken mutatta be, a felhőkarcolók fejlődését, szerkezetét, a magasépületek során alkalmazott különböző tervezési koncepciókat. Az előadásból egyértelműen kiderült, hogy az épületszerkezetéből következően igen sebezhető WTC felhőkarcolóban a becsapódást követően hogyan következett be progresszív tönkremenetel, amely ellen - egyébként az amerikai előírásoknak megfelelően - semmilyen szabályozást nem alkalmaztak az épület 1972-73-as építése során. A különböző, magasépületeknél alkalmazott építészeti megoldások ismertetése azzal a következtetéssel is járt, hogy a new york-i terrortámadást követően a szakmának jobban kellene figyelnie több, építészeti szempontból fontos követelményre, azzal együtt, hogy az épületnek biztonságosnak, gazdaságosnak és környezetbarátnak kell lennie, úgy, hogy társadalmi elfogadottsággal is rendelkeznie kell. Milyen terrortámadásra kell méretezni egy felhőkarcolót? Tette fel az egyébként - rettenetesen hangzó - szakmai kérdést az előadó. A kérdés egyben az építészek (vagy inkább beruházók?) a szakmainál nehezebben megválaszolható erkölcsi kérdése is.

    Az előadó véleménye szerint a jövőben épülő magasépületek 60 szintes határig felelnek meg a fenti négy követelménynek, bár az terrortámadást követően kérdés, hogy a negyedik szempont - a társadalmi támogatottság - hogy miként teljesül.

    A világrekordokra való törekvésnek - a minél magasabb épületek építésének - pedig nem lehet következménye az emberi életek kockáztatása.

    A témát teológiai megvilágításba helyezte az a hozzászólás, amely szerint a biztonságos építészeti megoldásként bemutatott "megakötések" alkalmazása, a Bábel tornya építésére igen rezonáló "megalomániára" ad asszociációs lehetőséget. Alaposabban utánanézve annak, hogy a felhőkarcolók zöme, milyen célból épült, lehet, hogy a jövőt illetően a 21. század emberének nem a minél magasabb épületek építésében kellene egymással versenyeznie, hanem inkább "földközelben" kellene megkeresnie a feladatait.