CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Szinte hihetetlen

2001. december 13., csütörtök 10:35


Csökken a megoldatlan sor

Kézírás is kipipálva

Kézírás is kipipálva

Itt a kézírást megfejtõ program. Néha a technika útjai körülményesek. A számítógép billentyûzet szolgált arra, hogy megszabadítson bennünket a kézírástól, most meg az a meglepõ dolog, hogy a számítógép fejlesztése el tudja olvasni a kézírásunkat. Úgy becsülik, hogy 2004-re már 200 millió kézírást megfejtõ egységet fognak gyártani. A svéd Decuma (www.decuma.se) egy kézírást felismerõ szoftvert készítõ cég szép bevételre számít. A szoftver figyelembe veszi a kort, a nemet és még a nemzetiséget is, mindazt, ami befolyásolja írásunkat és megérti a felhasználó nyelvére jellemzõ finomságokat. Kínai és japán karakterekkel is dolgozik, na meg persze a latin betûkkel. Most a szoftver fõ piaca a személyi digitális segítség - Casio mostanában adott ki egy közép kapacitású PDA-t (Personal Digital Assistance-t), a BE300-at, ami Decuma szoftvert használ. Más termékek, mint a PC táblák és digitális tollak, amelyek szintén a kézírás felismerésére szolgálnak. A mobil telefonok a kínai piacra szintén a kézírásra támaszkodnak, hogy a szövegüzeneteket megkönnyítsék. Úgy látszik, hogy a Decuma megfelelõ idõben a megfelelõ helyen van.

Az Interbrew új piacra szomjazik. A sörözõkben azt suttogják, hogy a belga Interbrew Dél afrikai sörgyárakkal tárgyal. Elismerték, hogy elõzetes érdeklõdés zajlik le a SAB-bal, de tagadták, hogy közeli egyesülés várható. Az Interbrew-hoz tartozik a Stella Artois, a Labatt és a Beck's és Kínában is sikeresen mûködik, meg akarja erõsíteni pozícióját a világpiacon azáltal, hogy a második legnagyobb sörgyártó legyen az amerikai Anheuser-Busch után. A világ 50 legnagyobb sörgyártója termeli a világ sörfogyasztásának 70%-át. A világ legnagyobbjai az amerikai Anheuser-Busch és Miller, az európai Interbrew, Heineken és Carlsberg, a brazil Brahma, a japán Kirin és SAB. Ezek szeretnék kiszorítani a kisebb helyi sörtermelõket Kínából és Dél Amerikából. Úgy tartják, hogy nem egyszerû dolog a világ egyik helyén megtermelni a sört és elszállítani a másikba. Jobban szeretnék, ha a fejlõdõ piacokra költözhetnének a sörivók kedvére és a saját hasznukra.

Tilos az Eu-n kívülre szállítani. A Tesco nemzetközi kereskedelmi cég a bíróságon vesztes lett abban a perben, hogy vihet-e eredeti védjegyû terméket az EU-n kívüli országokba és ott dömping áron árulja. Még egy hét sem múlt el az ítélet hirdetés óta és a Levi-Strauss bejelentette azt a tervét, hogy csökkentett áron árulja termékeit a gyári boltokban egész Angliában.

Az újdonság ereje. Sotheby's nemzetközi aukciós ház a közelmúltban Párizsban debütált és francia képzõmûvészeti értékeket árverezett, ami 400 éven át francia privilégium volt. A nagy rivális Christie's is heteken belül követi a Sotheby's-t.

A közlekedés rossz oldalán. Az angliai közlekedési infrastruktúra fejlesztései igencsak az EU átlaga alatt vannak. Ennek ellenére az utazási költségek az európai legmagasabbak között szerepelnek, amint az alábbi grafikonon is láthatjuk. A baloldali kék diagram mutatja, hogy néhány európai országban a GDP %-ban mennyit költenek a közlekedésre. A jobb oldali piros diagram pedig azt, hogy az angliai egységhez képest a többi országban mennyivel olcsóbbak a közlekedési költségek.

A TIME magazin 2001 december 10-i száma alapján



Tvordy György <gytvordy@sopron.hu>