CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Diákélet - diákszáj

2000. május 11., csütörtök 00:00


Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizikaverseny a Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceumban

Színvonalas és kiegyensúlyozott verseny

Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizikaverseny a Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceumban

Koszorúzással kezdődött május 7-én a Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizika Verseny díjkiosztó ünnepsége. A Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) udvarán a verseny névadójának, Fényes Imre professzornak az emléktábláját koszorúzták meg a résztvevők.

Az ünnepélyes eredményhirdetés színhelye a Líceum díszterme volt.

A Romániából érkezett diákokat elkísérte Mircea Corneliu Fronescu, a Román Oktatási Minisztérium államtitkára.

A verseny fő szervezője Nagy Márton tanár, a Vermes Miklós Alapítvány képviselője.

A versenyt 1971 - Mikola Sándor, híres magyar fizikus, a líceum egykori tanítványa születésének száz éves évfordulója - óta, kisebb-nagyobb változtatásokkal, az idén harmincadik alkalommal bonyolítják le. 1971-ben Vermes Miklós, a legendás hírű fizikatanár javaslatára szervezték meg ezt a lebonyolításában az olimpiai játékokhoz hasonló megmérettetést, néhány alkalommal a cseh és szlovák, valamint az osztrák olimpiai válogatott részvételével. A román válogatott - bővített nemzetközi kerettel - három éve vesz részt az olimpián.

A verseny egyszerre több célt szolgál: az olimpiai felkészülést és az öt legjobb versenyző igazságos kiválasztását segíti.

Létszám és színvonal tekintetében egyaránt nagyon kiegyensúlyozott volt a verseny. Körülbelül egyenlő teljesítményt nyújtott a két ország csapata.

Az olimpiai szabályok szerint harminc pontot lehetett szerezni az elméleti, és húsz pontot a kísérleti feladatok megoldása során, így a maximálisan elérhető pontszám 50 pont volt. A 90% feletti teljesítményt éremmel, az 50 % felettit pedig dicsérettel jutalmaztuk. Annyira magas színvonalú volt a verseny, hogy a legjobb eredmény 50%-át 29 versenyző teljesítette. Az első három helyezett: Hegedűs Ákos (pécsi Nagy Lajos Gimnázium), Ichim Stefan és Ionita Florin volt

A helyezések kihirdetését és a díjak átadását követően Mircea Corneliu Fronescu államtitkár hangsúlyozta, hogy a versenyről minden résztvevő nyertesként távozhat, függetlenül attól, hogy szerzett-e érmet, vagy oklevelet. Az ilyen megmérettetések az igazi olimpiai játékokhoz hasonlóan, az elért helyezéstől függetlenül továbbküzdésre biztatnak.

A magyar válogatottat az államtitkár hivatalosan meghívta a 2001. évi olimpiai válogató versenyre a romániai Braila városba.

A CyberPress kérdésére válaszolva Mircea Corneliu Fronescu elmondta, hogy az eddigi tapasztalatok alapján egy jövőbeli Közép-Kelet Európai nemzetközi fizika diákolimpia lehetséges színhelyének is megfelelne Sopron.

A román államtitkár rendkívülinek tartja az itt tapasztalt vendégszeretetet, köszönetét fejezte ki személy szerint Nagy Márton tanárnak odaadó munkájáért, Dr. Lampérth Gyula igazgatónak pedig a Líceum által a diákolimpia lebonyolításában biztosított feltételekért. Kiválónak nevezte a diákok felkészültségét és a segítő tanárok munkáját.

Ezeknek az alkalmaknak kézzelfogható eredményeit az utóbbi két év nemzetközi - az 1998-as reykjavíki, illetve az 1999-es padovai - megmérettetésein már tapasztaltuk.

A román csapat felkészülésének még a legelején tart, ezért a húsz résztvevőnek a nemzetközi mezőnyben még ezután kell bizonyítania.

Ez az alkalom egy barátság-híd a két ország között. Öröm tapasztalni, hogy léteznek románok és magyarok közt ilyen versenyek is, amelyekben fő szerepet a gondolkodás az értelem kap.

- toth -