CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Kereskedelmi és Iparkamara

2002. február 10., vasárnap 16:21


Virilisták és mecénások

Virilisták és mecénások köszöntése

    Elsőként az országban Sopron volt az a város, amely hét évvel ezelőtt felelevenítette legnagyobb adófizetői köszöntésének hagyományát. Azóta az ország több városában a soproni példa alapján köszöntik és köszönik meg a virilisták közteher viselésében vállalt szerepét.
Először 2002-ben, a Soproni Kereskedelmi és Iparkamara javaslatára a mecénásokat is köszöntötte a város. Az új ötlet célja: társadalmi megbecsülést és elismerést szerezni a várost önzetlenenül támogató vállalkozóknak, vállalkozásoknak.

    2002. február 8-án a volt megyeháza dísztermében a szervezők - Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, Sopron Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara, Sopron és Vidéke Ipartestület és a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsa - képviselői köszöntötték a 2001. év legnagyobb soproni adófizetőit és ezúttal velük együtt a kultúrát támogató vállalkozásokat:  negyven társas, tíz egyéni és hét kultúrát támogató vállalkozás vehette át a megbecsülés és köszönet díszoklevelét.

    Az immár hagyományosan évről-évre ismétlődő rendezvényen Dr. Gimesi Szabolcs polgármester Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében köszöntötte a jelenlévőket.

Dr. Gimesi Szabolcs a város nevében köszöntötte a résztvevőket

    Beszédében utalt az Osztrák Városszövetség és a magyar Megyei Jogú Városok Szövetségének február 8-án véget ért, kétnapos bécsi tanácskozásának jövőben hasznosítható tapasztalataira, amelyek szerint a lakosságra, a gazdasági élet meghatározó szereplőire támaszkodni tudó városnak van önfenntartó képessége. - Adórendszerünk módosításokra szorul, - mondta dr. Gimesi Szabolcs, aki hangsúlyozta a város gazdasága és önkormányzata közötti együttműködés szükségszerűségét, azt, hogy tevékenységük kölcsönösen hat egymásra, mint mondta: "város gazdasága és önkormányzata “együttműködésre van ítélve”.
- Az önkormányzat tudja, hogy támaszkodhat a város gazdaságának jelentős képviselőire és tudja, hogy meg kell becsülnie azt a teherviselő készséget és képességet, amely révén jelentős adóbevételre tesz szert - jelentette ki Sopron polgármestere, aki megköszönve a város fejlődésében és anyagi javainak biztosításában való részvállalást, kívánta, hogy a jövőre is jól működő, sikeres, virágzó vállalkozások legyenek Sopronban.
    Az a város igazán gazdag, amelynek virilistái az adó befizetésén túl vállalják a kultúra, a tudomány és a sportélet támogatását - mondta dr. Gimesi Szabolcs.

    A díszoklevelek átadását követően Horváth Vilmos, a Sopron Megyei Jogú város Kereskedelmi és Iparkamarájának elnöke mondott köszöntő beszédet.
Hét évvel azon kamarai kezdeményezés után, amely szerint a város köszöntse a közteher viselésében példásan részt vállaló vállalkozások képviselőit, 2002-ben a Sopron Megyei Jogú Város Kereskedelmi és Iparkamarája javaslatára az immár hagyománnyá vált elismerések új elemeként azokat is köszönti a város, akik a kötelező közteherviselésen túl a kultúra, tudomány és sport mecénásaként is tevékenykednek.

Kocsi János a városi kamara titkára és Horváth Vilmos elnök

    Utalva a város és az ország előző nagy mecénásaira, Lackner Kristófra, Széchenyi Ferencre, Széchenyi Istvánra, az elnök kiemelte, hogy a város életében fontos szerepe van a mecénásoknak. Ezért az idei évtől a mecénásokat megillető társadalmi megbecsülést is szeretné a kamara meghonosítani; ezúttal 2002-ben, a kultúrát támogató vállalkozások részesülnek külön köszönetben, abban a reményben, hogy a mecénások száma hamarosan eléri a virilistákét és hogy az általuk támogatott területek is folyamatosan gyarapodnak majd.

Károlyi Gyula ipartestületi elnök

    Károlyi Gyula a Sopron és Vidéke Ipartestület elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy az évek során a ipartestülethez tartozó egyéni vállalkozások egyre jobban fejlődtek és egyre többen már társas vállalkozás formájában végzik tevékenységüket, teljesítményükkel gyarapítva a virilisták sorait. Az Európai Unióhoz való csatlakozás előkészítésével kapcsolatban, ismerve a szomszédos Ausztria vállalkozóinak tapasztalatait arra kérte a város vezetését, hogy támogassa a helyi vállalkozókat az új kihívások leküzdése és töretlen fejlődésük érdekében.
 
 

    Kun László alelnök a Soproni Borvidék Hegyközségi tanácsának nevében köszöntötte a megjelenteket. A borvidék borait ajánlotta a jelenlévőknek, akiket arra kért, hogy segítsék az ágazatban dolgozó közel háromezer hegyközségi tag munkáját, remélve, hogy majd a soproni borászok között lesz olyan, akit virilisták körében köszönthet a város.

    Kocsi János a soproni Kereskedelmi és Iparkamara titkára elmondta, hogy a mostanra kialakult rend szerint a társas vállalkozások közül az első negyven, az egyéni vállalkozók közül az első tíz kapott meghívót. Mivel Sopronban az agrárkamarának nincs képviselete ezért erről a területről idén első alkalommal a Tanulmányi Erdőgazdaság képviselőjét hívták meg, a Soproni Borvidék Hegyközségéhez tartozó vállalkozások közül a rendezvényre VINEX Kft. És a Lővér Pince kapott meghívást.
    Az 1945 előtti polgári társadalmakban az első tíz virilista kiváltsága volt, hogy részt vehetett a városi önkormányzat munkájában, a döntés előkészítésben, így befolyásolhatták az adók felhasználásának módját. Ezt a hagyományt szerette volna a kamara valamilyen formában feleleveníteni ezeken a rendezvényeken, amelyeken a virilista vállalkozók közvetlenebb hangulatban tudnak párbeszédet folytatni az önkormányzati képviselőkkel - mondta Kocsi János.
    A rendezvény a soproni Kereskedelmi és Iparkamara, a Sopron és Vidéke Ipartestület és a Lővér Pince ajándékainak kisorsolásával majd fogadással zárult.

***
 


A legnagyobb három soproni adófizető társas vállalkozás


MATÁV Rt.
Brau Union Hungária Rt.
GySEV Rt.

A soproni kultúrát önzetlenül támogató mecénások listája:



 

Brau Union Hungária Rt.
Fertődi Építő és Szolgáltató Rt.
GySEV Rt.
Dentál Pannónia Gyógyidegenforgalmi Rt.
Falco Sopron Irodabútor Kft.
Casino Sopron Kft.
Hirschler László

 

T. Sz- T.É.