CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Önkormányzati Választás 2002.

2002. jĂşlius 30., kedd 10:12


'Sopron sokat adott az országnak és Európának'

Elsődleges szempont a soproniság a lokálpatriotizmus - Sopron sokat adott az országnak és Európának

    Augusztus 19-én, a Fő téren tartja kampánynyitóját a Szövetség Sopronért Egyesület hangzott el a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyen Dr. Gimesi Szabolcs polgármester és Dr. Szekeres Csaba a szövetség polgármester-jelöltje – jelenlegi elnöke – jelenlétében a szervezet újabb képviselőjelöltjei mutatkoztak be.

    Az elmúlt 12 év közigazgatási helyzetéről beszélve Dr. Gimesi Szabolcs szólt arról, hogy a rendszerváltás után kaotikus állapotok uralkodtak: nem volt megfelelően kidolgozva a jogi háttér, gyakorlat hiányában a szakmai téren is adódtak hiányosságok. Azóta "az önkormányzat megtanult helyesen bánni" a több mint 5000 új hatáskörrel, tisztázódtak a feladat- és hatáskörök és a felelősségi viszonyok, Sopron körzet-központúsága is jól működik. Problémát jelent a helyi jogszabály-alkotási gyakorlat, megoldásra vár az önkormányzati vagyongazdálkodás és a tulajdonosi jogok gyakorlása. Ennek érdekében, az elhangzottak szerint, akár egy, a hivatalon belüli vagyonkezelő szervezet létrehozása is elképzelhető. Új - német és francia - mintára bevezetendő, az ellenzék képviselőinek is helyet adó,  tanácsnoki rendszer felállításának lehetőségéről is szólt a jelenlegi polgármester.

    Dr. Szekeres Csaba elnök a Szövetség Sopronért Egyesület munkájának ideológiai alapjairól szólt. Mint kiemelte: az elmúlt évek alatt megerősödött és sok tapasztalatot szerzett a szövetség.
    A 2002 országgyűlési választások polarizálták az országot, az előtérbe került jobb és bal oldali érdekek a helyi érdekeket szorítják háttérbe. Az Egyesület célja ezért – egyfajta városállam koncepció felvállalásával – semlegesnek maradni. Dr. Szekeres Csaba hangsúlyozta: elsődleges szempont a soproniság a lokálpatriotizmus, hiszen Sopron – az 1921-es népszavazás, az 1989-es Páneurópai Piknik eseményei által – sokat adott az országnak és Európának egyaránt.
    A Szövetség hármas jelszava – megőrizni, megújulni, folytonosság – azt jelenti: megőrizni a történelmi hagyományokat, azokat új tartalommal megtöltve, felkészíteni a várost az Európai Unióba való belépésre.

A sajtótájékoztató újabb négy, a Szövetség Sopronért Egyesület képviseletében induló jelölt bemutatásával folytatódott.

Dr. Vig Péter: “Sem született soproni, sem született politikus nem vagyok."- vallja Vig Péter, aki 1948-ban született Budapesten. A várost maga választotta középiskolai tanulmányai színhelyéül, itt érettségizett az Erdészeti Technikumban, s mire megszerezte erdőmérnöki diplomáját, otthonává nemesedett. Később, kezdő tanárként a Fintor Színpaddal belakta tereit, utcáit, pincéit, szakmája gyakorlása során a természeti környezete vált otthonává, de igazán az a szabad, független, polgári gondolkodásmód tette elkötelezett sopronivá, amivel ebben a városban ismerkedett meg az itt töltött 39 év alatt.
    Népművelő felesége révén ismerte meg a város kulturális és művészeti életét, tíz éves erdészeti szakközépiskolai tanári tevékenysége során megtapasztalta, milyen a pedagógusok élete, elfogadottsága, szerepe ebben a városban, az 1984 óta tartó egyetemi oktatói élete bepillantást adott a város természettudományos közéletébe, figyelemmel kísérhette a város és az egyeteme közötti kapcsolat alakulását, oktatott tárgyai kapcsán képet alkothatott környezeti állapotának változásairól.

Horváth Vilmos: 1950-ben született Páli községben és középiskolás korától, 32 éve él Sopronban a felsőlővéri körzetben. Első és egyetlen munkahelye a VOLÁN. Munkája mellett szerezte közlekedési- és idegenforgalmi felsőfokú képesítését. 1991-től a Volán Tourist igazgatójaként a turizmus szervezésében és irányításában dolgozik. Közéleti szerepet 1994-től vállal, mert úgy látja, hogy a Szövetség Sopronért Egyesület, olyan civil szerveződés, amely képes a pártpolitikától mentes városi érdekek képviseletére. Számos szakmai és civil szervezet, kuratóriumi tagság mellett sok energiát fektet a gazdaság szereplőinek érdekérvényesítésére. 1997 óta a Soproni Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
    Nős, felesége leánya és fia is a turizmus terültén dolgozik. “Tisztemben csak az igazság és a város érdeke fog vezetni." -vallja és bízik abban, hogy Sopron nem csak gazdag múltú, de ígéretes jövőjű város lesz.

Tóth Zoltán: 1952-ben Sopronban született és azóta is itt él feleségével és gyermekeivel, a Bánfalvi úton. Közép- és felsőfokon Győrben és Budapesten végezte textilipari tanulmányait és képzettségének megfelelően e területen dolgozik több mint 30 éve, 11 éve első számú vezetőként. Szülei és testvére is Sopronban élnek, bátyja szintén gazdasági társaság vezetője.
    Képviselői munkája során fő célkitűzése, hogy a felnövekvő soproni fiataloknak, köztük 17 esztendős fiának békés életpályát teremtsen, hiszen Soproninak lenni mindig rang volt, Sopronban mindig is érdemes volt élni, s legyen ez így a jövőben is, ezért kíván képviselői munkája során tenni.

Keglovich István: 1964. március 11-én született Sopronban. Iskoláit a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban, majd a mosonmagyaróvári Agrártudományi Egyetemen, majd Budapesten a Közgazdaságtudományi Egyetem agrár szakközgazdász szakán végezte. 1994-1999 között a soproni Vállalkozásfejlesztési Alapítvány irodavezetője volt, majd 1999. augusztusától a Polgármesteri Hivatalban dolgozik, mint önkormányzati főtanácsadó. 1998-tól a Nyugat-Magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi karán tanársegéd. Fontosabb szakterülete a gombatermesztés, valamint a bormarketing, tagja a Városszépítő Egyesületnek, valamint a Fertőrákosi Vendégváró Egyesületnek.
    Megválasztása esetén a városhoz hű emberként, agrármérnökként, valamint vállalkozásfejlesztési szakemberként szeretné szolgálni a leghűségesebb várost, elsősorban közösségi programok szervezésével irányításával.

N. Á.