CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Soproni Snassz

2003. január 27., hétfő 12:42


Egy kicsit más, egy kicsit mi

Egy kicsit más, egy kicsit mi

Bécs központját a soproniaknak nem kell bemutatni. Kevesen vannak, akik nem bolyongtak klasszicista, átjárókkal, ívekkel, kupolákkal, szobrokkal teli belvárosában, miközben vérmérséklettõl függõen figyelték a sznobságban felülmúlhatatlan bécsieket vagy még a Budapest régi belvárosból ismert mini boltokat, melyek többségére alaposan ráférne egy kis takarítás, s szerintünk, a mi pénztárcánkhoz képest egy kis árkorrekció. Bár korunknak is megvannak a maguk újításai.


Gondolom, hogy az újabbkori népvándorlás velejárója az, hogy vasárnap délelõttönként bizonyos tereken népi-vallási hovatartozás szerint óriási tömegek gyûlnek össze, s a bábeli zûrzavart híven utánzó karattyolásuk messze ûzi az urakat és hölgyeket.
Ahogyan a nemzetközi utak Rómába, úgy a legtöbb sétáló bolyongása a Stephans dóm tornya irányában történik, és Bécs központi terén kellõ megilletõdöttséggel emeli tekintetét az égbe szökõ gótika eme csodájára még akkor is, ha külsõ-belsõ állapota - valljuk meg - nagyon sok kívánnivalót hagy maga után, s a tér építészeti együttese is meglehetõsen kettõs érzést kelt a szemlélõben.
S ahogyan a tér a nagy nemzetközi néptalálkozó állandó színtere, úgy igyekeznek ezt kihasználni a bécsi forgatag hívott, s hívatlan szereplõi. Mondjuk nem meglepõ, hogy lovagi köntösben ifjak sürögnek-forognak a templom körül, s az oda betérõt pl. ezen a délelõttön éppen egy, a Mozarteumban este sorra kerülõ hangverseny látogatására próbálják késztetni.

Ami mégis a figyelem központjában áll ezen idõpontban, az egy kis arany szobor a dóm elõtt. Kétségtelenül Strauss az, jellegzetes bajszával, hegedûjével. Alacsony posztamensen áll, s ezért kevésbé is látható az emberek gyûrûjében. Elõtte ugyancsak aranyozott edényke. Már-már elkönyvelem, látva a merev, rezzenéstelen alakot, hogy íme, Bécsben nincs határa a mondénnek és az ízléstelenségnek sem, amikor valaki pénzt dob az edénybe, s a szobor megmozdul, szempillája megrezdül, új pózt vesz fel, majd nyájasan int a közelállónak, hogy jöjjön közelebb, s fényképeztesse le magát nyugodtan vele, Bécs új látványosságával. Közben ismét szoborrá merevedik, s még az aranyfesték sem hullik le róla.
Kis híján magam is csaknem szoborrá válok, miközben szaporán kattognak a masinák, néhányan vihognak. Néhány újabb érme csörren, újabb póz, majd újabb merevség.
S bennem megmozdul a fantázia, hogy a sógórok fõvárosa ilyen közel van. Gondolom, hogy nem kell majd sokáig várnom arra, hogy Sopron fõterén bronzfestékkel leöntve Lackner Kristóf fogadja a városházához érkezõket, hogy arany Mátyás király egy darab jégen szobrozzon a Storno ház elõtt, esetleg kézenfogva az ezüstbe merevült Liszt Ferencet, aki ha zongoráját nem is, de orrát és ezüst üstökét szaporán mozgatja a forintok hangjára. Hiszen az elvnek nemcsak a magyar fociban ("kis pénz, kis foci...") van elõzménye, s a "valóság", mint tudjuk, ragadós.
- DI -