CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

2000. március 20., hétfő 00:00


A színészmester: Dobák Lajos

Fárasztó lenne örökké rivaldafényben élni

A színészmester: Dobák Lajos
Fárasztó lenne örökké a rivaldafényben élni


Ez a mesterség sosem tartozott a könnyû pályákhoz. Nem egyszerû estérõl estére más bõrébe bújva játszani. Kacagtatni, amikor a színésznek sírni lenne kedve, komolynak maradni, ha nevetni szeretne. Szerepet játszanak, komédiáznak egy életen át. De valóban csak a színpadon játszanak? Nem lehet, hogy a magánéletben is szerepelnek? A soproni Petõfi Színház mûvészét, a hetvenkétéves Dobák Lajost - aki Lucifer kivételével szinte minden kedvére való szerepet eljátszott - ezekrõl faggattuk.

- Ahogy az orvos sem jár a családja körében sztetoszkóppal a nyakában, otthon mi sem szerepelünk. Ugyanolyanok vagyunk, mint bárki más. Amikor elnémul a nézõtér, legördül a függöny, lemossuk a sminket, kivetkõzünk a jelmezbõl. Felhajtjuk kabátunk gallérját, magánemberként lépünk ki a színház hátsó kijáratán. Az arra járók nem sejtik, hogy Bánk bán, Rómeó, vagy Harpagon ment el mellettük. Ez így van rendjén. Bármennyire vonzó is a csillogás, fárasztó lenne örökké a rivaldafényben élni. Kell a pihenés, az elmélyülés, a kikapcsolódás, a töltõdés és a magány. A színész napközben ne, csak este, amikor fellibben a függöny, akkor játssza a szerepét.

- Volt a családjában mûvész?

- A közvetlen környezetemben nem. Bátyám feleségének a családjában volt egy elõadómûvész, aki úgy mondott verset, hogy az letaglózott. Miután hallottam, tudtam, mit akarok. A gödöllõi gimnáziumból egyenes út vezetett a színi akadémiára. A zûrös történelmi idõszakban tizenketten végeztünk, köztük Ferrari Violetta, Szirtes Ádám, Molnár Tibor. A soproni társulatnál játszó Tándor Lajos szintén az osztálytársam volt.

- Mi a legvonzóbb a mesterségben?

- Nem a csillogás és az ismertség... Nem. Volt idõ, amikor annak örültem, ha nem ismertek fel. Ennek ellenére többen kedveltek, mint hittem. Miskolc kivételével az ország szinte minden színházában megfordultam. Boldog vagyok, mert Illyés Gyula és Németh László darabjaiban játszhattam. Olyan szakmai társaim voltak, mint a sorsüldözött Németh Antal doktor, a Nemzeti Színház egykori igazgatója, vagy Latinovics Zoltán, jó barátom, partnerem, egyben rendezõm - de említhetnék másokat is. A velük megélt humánus dolgok adtak hitet: bárhol állunk, maradjunk meg embernek és színésznek.

- A színház világa lányát, Líviát is megérintette. Nemrégiben dramaturgként mutatkozott be. Milyen volt az õ sikerét látni?

- Nagyon kellemes. Amíg magam szakmunkás vagyok, a lányom értelmiségi a pályán. Minden erõmmel azon voltam, hogy Líviát leszoktassam a színházról. Ez nem jött be.

- Miért van, hogy a színészek óvják gyerekeiket a mesterségüktõl?

- Az okos színész kíméletbõl beszéli le gyerekeit, mert ismeri a mesterség árnyoldalait. A mûvészet rossz értelemben vált áruvá, üzletté. Átestünk a ló túlsó oldalára. Remélhetõleg visszaesünk.

- Öt éve tagja a soproni társulatnak. Jó itt?

- Azt szokták kérdezni, ha Sopronba jövök: és nincs az messze? Erre kérdéssel szoktam válaszolni: mitõl? Nagyon jó itt. Ilyen fantasztikus közönséggel sehol másutt nem találkoztam.

- Milyen a jó közönség?

- A tapsból arra következtetek, a bemutatott darabok nagy tetszést aratnak. Megsúgom, a soproniak a kevésbé jó darabot is megtapsolják. Érzésem szerint elismerik a színész produkcióját. Mivel paraszolvenciát nem kapunk, a vastaps a fizetség.

- A játék a kastélyban címû vígjátékban lakájként apró epizódszerepet alakít, méghozzá parádésan.

- Életem során rájöttem, óriási lehetõséget rejtenek az epizódszerepek. Számos fõszerepben arattam sikert pályám során, kicsit mégis irigyeltem az epizodistákat. Öt percig vannak színpadon, ezalatt meghódítják a publikumot, elviszik a pálmát. Nem véletlenül. Nagyon nehéz ezt csinálni. Néhány perc alatt kell egy karaktert jól eljátszani, e rövid idõ alatt kell a szerepbe mindent odavalót belegyúrni. A magánéletben nagyon szeretem a könnyedséget, a vidámságot, a színpadon azonban többnyire komoly vagyok. A lakáj szerepében mindvégig rezzenéstelen arccal szerepelek, miközben mindenki dõl a nevetéstõl.

- Számos ragyogó és feledhetetlen szereppel, elismeréssel a tarsolyában, aktívan játszó mûvészként mit üzen azoknak a fiataloknak, akik a színész pálya felé kacsintgatnak?

- Semmiképpen ne válasszák ezt a pályát. Legalább is egyelõre ne. A szakma telített, rettenetesen nehéz kiugrani. Nagy kitartás, szakmai alázat és hatalmas adag szerencse kell ehhez a mesterséghez.

Török Magda