CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

2000. október 20., péntek 00:00


Szép ünnep volt

Ötven évre emlékeztek az erdei iskolában

Szép ünnep volt
Ötven évre emlékeztek az erdei iskolában

Fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte a Doborjáni Ferencről elnevezett Speciális Oktatási és Nevelési Intézmény, közismertebb nevén a Brennbergi úti Erdei Iskola diáksága, tantestülete, valamint a meghívott hazai, az osztrák, a szlovák, illetve a dán vendégek. Az ünnepség fővédnöke Manninger Jenő, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára, védnökei: Mohos László helyettes államtitkár, az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont főigazgatója és Ivanics Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke.
 

Doborjáni Ferenc

Az iskola igazgatója megköszöni a szobrászművész, Sz. Egyed Emma munkáját, aki a domborműveket készítette

A soproni Széchenyi téri intézmény 1950-ben vált Állami Gyógypedagógiai Nevelőintézet néven önálló intézetté. Az igazgatói teendők ellátásával az értelmileg sérült gyermekek oktatását, nevelését a szívén viselő Doborjáni Ferencet bízták meg.
Csizovszki Sándor igazgató beszédében kiemelte, az ünnep nem más, mint a múltat a jövővel összekötő boltozatnak egy míves építőköve. Életünket csak visszafelé érthetjük meg, de élni mégis előrefelé kell. Mi adott erőt elődeinknek és a mostaniaknak életünk küzdelmeihez? Honnan a belső tűz és a lelkesedés? Honnan a kitartás, a hit? Honnan a hűség, amely nem a pillanat karizmája, hanem az egyhangúsággal pergő, embert felmorzsoló napok ajándéka? Olyan kincs, amely észrevétlen, de nélkülözhetetlen – mondta az igazgató.
– Doborjáni Ferencet a hit emberének tartom, mert arra is vállalkozott, ami bizonytalan és veszélyeket rejtő volt. Vállalkozott az ismeretlenbe való utazásra, vállalkozott a semmibe való ugrásra. Csizovszki Sándor még hozzátette, fiatal, dinamikus, fejlődni vágyó, jelent építő munkahelyi közösségük szép holnapról álmodik, s a szép holnap talán már nem szökik tovább.


Ivanics Ferenc és Csizovszki Sándor aláírják az alapító okiratot

A köszöntő után átadták az ez alkalomra alapított Doborjáni Ferenc Gyógypedagógiai Emlékérmet a példaértékű gyógypedagógiai munkát végzőknek. Dr. Macher Frigyesné gyógypedagógus, Bognár Teréz gyermekfelügyelő és Schuszter Mátyásné gyógypedagógus tanárok érdemleték ki az emlékérmet. Rátz Teofil posztumusz díjat kapott.
Az intézmény központi helyén két domborművet helyeztek el. Egyik dr. Manninger Vilmost, másik Doborjáni Ferencet ábrázolja.
Dr. Manninger  Vilmos 1945. május 2-án hunyt el. Sopron zseniális szülötte kiváló sebész és szervező, páratlan képességű ember. Édesapjától örökölt családi nyaralóját és erdei birtokát a városnak adományozta, hogy ott a gyenge, fejletlen, vagy árva gyermekek nevelésére erdőiskolát létesítsenek. A Manninger-ház, a Soproni Erdei Iskola az államosításig működött.
Doborjáni Ferenc (1904-1989) tizennégy éves igazgatói ténykedését folyamatos szakmai és szellemi kihívások kísérték. Életét és munkásságát végigkísérte az a gondolat, hogy az értelmileg sérült gyermekek oktatását-nevelését egy, a város zajától távoli, csendes, jó levegőjű helyen kell végezni. Álmának megvalósulását már nem érhette meg.
Az iskola történetét bemutató kiállítást Ivanics Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.

Török Magda