Rovat: Hírek - események
2003. jĂşnius 14., szombat 15:39
250 éves a magyar szénbányászat
Konferencián és kiállításon emlékezett a Központi Bányászati Múzeum és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület a magyar szénbányászat 250 éves múltjáról Sopronban.
A soproni Megyeháza dísztermében tartott tudományos konferencián Dr. Tolnay Lajos elnöki megnyitóját Dr. Kapolyi László akadémikus Az energia és a szerkezeti anyagok termelési, környezetgazdálkodási és fenntartható fejlődési összefüggései címmel tartott előadása követte. A továbbiakban elhangzottak Dr. Izsó István: A kőszénbányászat évszázados jogi vitája, Bircher Erzsébet: ...Egyedül a közhaszon kedvéért..." (Az abszolutista állam szerepvállalása kőszénbányászatunk első évtizedeiben), Dr. Huszár Zoltán: A pécsi szénbányászat két évszázada, különös tekintettel a szociálpolitikára, Ivan Hercko-Eugen Kladivic: A szenbányászat története a mai Szlovákia területén, 1919-ig című előadások. Dr. Wanek Ferenc: Az erdélyi szénbányászat kezdetei, Dr. Szvircsek Ferenc a Nógrád megyei barnakőszén bányászat kialakulása, Dr. Csiffátry Gergely Energiaválság a 18-19. századi Magyarországon, Szabó LászlóA "Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársulat", Molnár László Brennbergbányáról-egyéni nosztalgiával címmel tartott előadásai zárták a tudományos konferenciát. ![]()
A konferencia résztvevői Brennbergbányán, a volt
Rudolf aknánál koszorúzással emlékeztek az első magyar kőszénbányára, és
a mindenkori magyar szénbányászokra.
![]() " A magyar szénbányászat első évtizedeit a bányafelhagyások és az újrakezdések, a tőkeszegénység és a jogi bizonytalanság jellemezte. Egy valamiben nem volt hiány: a szaktudásban. Az ércbányászatban szerzett évszázados tapasztalatok és az újonnan nyíló szénbányák művelésére betelepedett külhoni szénbányászok együttes tudása nemcsak a termelés elindítására, hanem a 19. század negyvenes éveitől megvalósuló nagyarányú technológiai fejlesztésre is elegendő szellemi muníciót adott. A 18. századi gazdasági lépéshátrányunk ledolgozásának egyik pillére volt a magyar kőszénbányászat, mely a felhasznált energia egyre nagyobb hányadát biztosította. Nem valósulhatott volna meg a 19. század első felének polgárosodási folyamata, a kiegyezést követő évek hatalmas gazdasági fejlődése a szénbányászat eredményei és erőfeszítesi nélkül. Szénbányászatunk az elmúlt két és fél évszázadban gyakran erején felül teljesítve biztosította az ország iparához, a lakosság ellátásához a szükséges mértékű energiát. Heroikus erőfeszítések, világszínvonalú technológiai fejlesztések, szoros emberi kötelékek jellemezték ezeket az évszázadokat. A szénbányászok sajátos közösségi tudata, mentalitása sokmindent a mai napig megőrzött ebből a világból".
T.É. |