CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

1999. jĂşnius 16., szerda 00:00


A régió hid szerepet is betölthet az ország és az unió között

A környezet- és természetvédelem EU-s elvárásai

A régió híd szerepet is betölthet az ország és az unió között
A környezet- és természetvédelem EU-s elvárásai

Múlt pénteken régiónk vendége volt dr. Illés Zoltán országgyűlési képviselő. Találkozott Ivanics Ferenccel, a megyei közgyűlés elnökével és Fertőd ellátogatott Porpáczy Aladár Kertészeti Középiskolába, majd Csornán lakossági fórumon vett részt. Az országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnökével, az Európai Unió környezet- és természetvédelmi elvárásairól beszélgettünk.

– Az uniónak nagyon magasak az elvárásai, ezek elsősorban szakmai jellegűek. Körülbelül 2800-3000 milliárd forint kellene ahhoz, hogy egy közepes fejlett nyugat-európai ország környezeti állapotát elérjük. Ez azt jelenti, hogy a magyar össznemzeti termék harmada kellene ebben az évben arra, hogy a magyar környezet állapotán javítani tudjunk. Ennek az összegnek még a tizede sem áll rendelkezésünkre környezetvédelmi célokra.

Ebben a helyzetben két stratégiát tudok elképzelni. Az egyik, hogy abszolút ne törődjünk a környezetvédelemmel, a másik pedig, hogy a lehetőségeinket figyelembe véve komolyan készüljünk a csatlakozás utáni időszakra. Én személy szerint, de a kormánypárt is az utóbbi stratégiát részeítem előnyben.

Nyugat-Európában a környezetvédelem mindenütt húzóágazat, tehát a turizmus után a környezetvédelemre fektetnek legtöbbet a kormányok. A környezetvédelmi ipar és a környezetvédelmi háttéripar munkahelyteremtő és a gazdaság egyfajta motorja. Erre kell felkészülni az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt.

Természetvédelmi területen kiváló eredményeket értünk el az elmúlt években. Itt az Európai Unióval szemben is előbbre járunk. Meggyőződésem, ha bekerülünk az unióba, akkor a környezetvédelem területén azokat az értékeket, amik nálunk már megvannak, be tudjuk vinni az Európai Közösségbe.

A prioritások tekintetében véleményem szerint három területnek van kiemelt fontossága a mai magyar környezetvédelemben: a hulladékok területén a szelektív hulladékgyűjtés, a szennyvízproblémák és a levegőszennyezés.

Ha ezeket a problémákat összességében látjuk, akkor azt mondhatjuk, hogy nemcsak nemzetbiztonsági, gazdaságpolitikai, egészségügyi, vagy szociálpolitikai okok miatt, hanem hangsúlyozottan a környezetvédelem miatt is fontos, hogy hazánk minél hamarabb az Európai Unió teljes jogú tagja legyen.

– Hogyan értékeli a környezetvédelmi nevelést?

– Úgy látom, hogy leginkább óvódai és egyetemi szinten megoldott a környezezetvédelmi nevelés és tudatformálás. Az általános és középiskolákban rosszabb a helyzet. Amennyiben van egy lelkes tanár, egy lelkes igazgató, akkor a környezetvédelem megjelenik az iskolai programban, de ez sajnos elég ritka az országban. Azért jöttünk Fertődre, mert az itteni középiskola példaértékű lehet, ahol mind a struktúrában, mind a tanárok felkészültségében kivételes helyzetben vannak a pedagógusok és a diákok. Véleményem szerint a pedagógusképzésben kellene szemléletet váltani. Olyan tanárokra van szükség akik megértik, felelősségüket a környezet- és természetvédelemben, s akik készek felvállalni ezt a felelősséget a diákjaik előtt. Fontosnak tartom az oktatás és a nevelés kérdését, de ez nem helyettesítheti a gazdaság és a környezetvédelem összekapcsolódását. Tehát stratégiailag én nem tudom elfogadni, hogy elsősorban az oktatással a neveléssel foglalkozzunk, s a környzetvédelem valós, gazdaságot érintő problémáival pedig nem törődünk.

– Hogyan látja a soproni régió környezet- és természetvédelmi helyzetét?

– Környezetvédelmi szempontból ez a régió előnyösebb helyzetben van az ország más területeihez képest. Úgy gondolom, a régió kiemelt szerepet tud játszani az Európai Uniós csatlakozás környzet- és természetvédelmi vontakozásában. Ilyenformán híd szerepet is betölthet a régió az ország és az unió között.

Merényi Zoltán