CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

2000. május 10., szerda 00:00


A génterápia első sikerei

Korzó - érdekességek a világhálóról

A génterápia első sikerei
Korzó - érdekességek a világhálóról

A Hubble űrteleszkópon dolgozó asztronómusok minden embernek megadják a lehetőséget, hogy voksoljon a távcső következő célpontjára. A teleszkóp 10 évvel ezelőtti fellövése óta rengeteg csodaszép, és tudományosan is értékes felvételt készített a világegyetemről. Naponta annyi képet készít, amivel egy enciklopédiát is meg lehet tölteni. A szavazatokat június 6-ig lehet leadni a projekt weboldalán. A kiválasztott célpontot augusztusban figyelik majd meg, majd publikálják. Persze, nem lehet teljesen szabadon szavazni, nem választható ki a Naprendszerünkben lévő objektum (bolygó vagy aszteroida). A célpont csillagok, galaxisok, vagy bármilyen más objektum lehet. Képünkön a februárban lefotózott Carina Nebula látható.

Dél-Afrikában két azonosítatlan tárgy zuhant a Földre. Az egyik objektum csütörtökön esett le Worcesterben (mindössze 100 km- re Cape Town-tól), a másik vasárnap, egy Cape Town külvárosában lévő farmon. Ha csupán pár kilométerrel arrébb csapódnak be, tömegszerencsétlenséget is okozhattak volna. A tanúk leírása szerint a 30 és 50 kg-os fémlabdáknak izzó fehér színe volt landolás után, és mintegy másfél óráig hozzá sem lehetett érni. Anyaguk fém, egy részükön csavarok is láthatók. Peter Viljoen szemtanú szerint a farm munkásai két hatalmas ágyúlövést hallottak, és utána láttak egy ragyogó objektumot a földre zuhanni. A becsapódás 20 cm-es lyukat vágott a talajba. A második tárgy jóval nagyobb, kb. egy méter magas és másfél méter hosszú. A Star újság szerint űrkutatók műholddaraboknak feltételezik a fémlabdákat. A NASA jelzése szerint a tárgyak a Pegasus szatellit darabjai.

A modern ember egyik szülőhelyeként emlegetett zambiai Twin Rivers völgyének egyik barlangjában több mint 300 festékanyag- töredéket és festésre alkalmas porok előállítását szolgáló eszközöket találtak. Korukat 350-400 ezer évesre becsülték, ami igen meglepő, mivel az eddig ismert legkorábbi barlangrajzok mindössze tizedennyi idősek. Még a korábban talált legősibb festékanyag-töredékek sem öregebbek 120 ezer évnél.
(BBC cikke angolul: http://news.bbc.co.uk/hi/english/sci/tech/newsid_733000/733747.stm )

Francia orvosoknak első alkalommal sikerült génterápiával gyógyítani egy betegséget. Az örökölt immunhiányból kigyógyított csecsemők elhagyhatták a steril szobát, amelynek eddig a védelmére szorultak. Három kisgyermeket kezeltek a szóban forgó eljárással, és két esetben szinte hiánytalan gyógyulást értek el. A harmadik állapota szintén javult, de az orvosok még nem nyilvánították sikernek a nála elért eredményt. Ez az első valóban kézzelfogható bizonyítéka a génterápia hatékonyságának, mivel eddig még nem sikerült semmilyen genetikai anomália teljes korrigálása ezzel a módszerrel. A gyerekeket mindenesetre egész életükben figyelemmel kell kísérni, hogy a kezelés hosszú távú sikerességét ellenőrizzék. Idén hat további gyerek kezelését tervezik.

Válogatta: Merényi Zoltán