CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

2000. március 09., csütörtök 00:00


Megszûnõ intézmények?

Az egészségügyi és szociális bizottság ülése

Megszûnõ intézmények?
Az egészségügyi és szociális bizottság ülése


A város költségvetésének hatodik változatát tárgyalta meg az Egészségügyi és Szociális Bizottság március 1-i rendkívüli ülésén. Dr. Schwarz Mária elnök szerint, Sopron gazdasági helyzetébõl kifolyólag távolról sincsenek irigylésre méltó helyzetben a testület felügyelete alá tartozó intézmények, ám ennek ellenére a bizottság forrásigényeinek 91 százalékát érvényre tudta juttatni a tervezetben.

Horváth János kifogásolta, hogy a tervezetet túl késõn bocsátotta a hivatal a bizottsági tagok rendelkezésére, gyakorlatilag lehetetlenné téve ezzel az érdemi vitát. A tervezet több szociális intézmény megszüntetését irányozza elõ. Az ezekkel kapcsolatos kérdésekre dr. Sütõ Teréz irodavezetõ reagált. A kõmûvesközi bölcsõde megszüntetésével kapcsolatban a doktornõ elmondta: a korszerûtlen épületben a fûtés elégtelen, a padozat állapota sem megfelelõ, miközben az intézmény kihasználtsága 50-60 százalék. A város többi bölcsõdéjében a gyerekeket el lehet helyezni. Az ott dolgozók sem kerülnek az utcára, egyéb bölcsõdében dolgozhatnának tovább. A költségvetési koncepció kívánatosnak nevezi a csecsemõotthon megyei közgyûlés gondozásába adását, valamint a görbehalmi idõsek otthonának megszüntetését. Ez utóbbival kapcsolatban dr. Sütõ Teréz a hivatal álláspontját tolmácsolva elmondta, az intézmény rossz helyzetben van, nehezen megközelíthetõ az idõseknek. Az intézmény - fogalmazott - soha nem volt olyan kedvelt helye az idõs embereknek, ahogy azt eltervezték.

Az önkormányzat törvényi kötelezettségének eleget téve mûködteti a nyolcvanas évek eleje óta a bánfalvi idõsek átmeneti gondozóházát. Mivel az épület alkalmatlan a feladat ellátására, a hivatal tárgyalásokat folytat a bencés renddel a mûködtetés átvételérõl. A rend más helyen láthatná el a szolgálatot, az önkormányzat az intézmény után kapott állami normatívát a bencések rendelkezésére bocsátaná. Ez magába foglalja az ott dolgozók átvételét is.

A jövõben az önkormányzat alapítványi gondozásba kívánja adni az SOS lelkisegély szolgálatot. Dr. Sütõ Teréz kijelentette, ez szükséges, de nem önkormányzati feladat. Lehetséges, hogy a továbbiakban Mosonmagyaróvár, Gyõr és Sopron egy közös mûködtetésû lelkisegély szolgálatot alakít ki.

megjelent: Nyugati Kapu 2000. március 10.

F.C.