CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

1999. jĂşnius 09., szerda 00:00


Júniusi borünnep Montespertoliban

Soproni küldöttség az olasz borünnepen

Júniusi borünnep Montespertoliban
 

Sopron és Montespertoli között két éve van testvérvárosi kapcsolat. Városunk kulturális és idegenforgalmi küldöttsége nagy sikerrel szerepelt a negyvenkettedik borünnepen Montespertoliban, a chianti hazájában.

A városháza, ahol a soproni ízekkel ismerkedtek a vendégek
Montespertoli Firenzétől huszonkét kilométerre fekvő, tipikus etruszk alapítású toszkánai kisváros, a borvárosok nemzetközi szövetségének tagja, ahol immáron negyvenkettedik alkalommal rendezik meg a „Mostra Mercato Chianti” rendezvénysorozatát, amely egy péntek estétől vasárnap éjfélig tartó, gazdag kulturális programmal büszkélkedő igazi olasz fiesta. Ilyenkor – főleg délutántól késő éjszakáig – hömpölyögnek az emberek a városka utcáin, terein, ünneplik az új bort, gazdagodnak kulturális élményekben, szórakoznak, mulatnak és örülnek, örülnek, örülnek...
Ebbe a forgatagba csöppent bele küldöttségünk dr. Gimesi Szabolcs polgármester vezetésével, abból a Hunniából, amelyről a helybélieknek nem sok ismeretük volt, de kedvesen fogadtak bennünket, bár az útikalauzaik nem szívesen emlékeznek Attila hőstetteire.
A kóstoló
Az első nap a program és a helyszín megismerésével egy környékbeli kirándulással telt, amelynek során láthattuk, milyen jól szervezett idegenforgalmi információs rendszer szolgálja a turistákat az eligazodásban. Megtudtuk, hogy náluk a legnagyobb érték az a kulturális hagyaték, amelyet elődeik többezer éves tevékenykedése hagyott rájuk. Este azután magával ragadott bennünket az ünnepi fogatag. Nem maradtunk persze tétlen szemlélői az eseményeknek, hiszen Baranyai Konrád révén az előkelő második helyezést szereztük meg a hagyományos malacfuttató versenyen.

Sopron vasárnap mutatkozott be a rendezvényen. Délelőtt tizenegy órakor kezdődött a gasztronómiai bemutatónk a városháza előtt. A délelőtti gyér fogalom elenére néhány perc alatt jelentős tömeg gyűlt a soproniak asztala köré. Meglepően gyorsan fogytak azok a szakácsművészeti remekek, amelyeket a Corvinus Pizzéria két fiatal alkalmazottja, Hegedűs István és ifj. Kis József készített. Az elején magyaros sajtok és húskészítmények hírére gyülekezhetett a közönség, de csakhamar szét futott a híre a kitűnő ízű poncichter sertésragunak és a gulyáslevesnek. Főleg az utóbbitól „jöttek tűzbe” az olaszok. Nagy sikere volt a babos pogácsának, a sós stánglinak és a gesztenyés kiflinek, hiszen babot és gesztenyét ők szintén könnyen teszhetnek az asztalra. Egzotikusabbnak tűntek azonban a nálunk használt fűszerek és ízesítők. Több olyan növényünk van, mint például a torma, amelynek a húsz éve ott élő magyar származású háziasszony nem tudta az olasz nevét, mondván, hogy ezt az olaszok nem ismerik.

Nagy szakértelemmel kóstolgatták vendéglátóink a borokat. Molnár Tibornak (hegyközségeink tanácsa elnökének) és két társának, Iváncsics Zoltánnak meg Sásdy Istvánnak sok töltögetnivalója akadt. A királyleánykát elismeréssel ízlelgették, de kellemes meglepetéssel fogadták roséinkat is. A kékfrankost számukra a markáns savai tették érdekessé, míg megszokott ízeket ismertek fel a merlot és a cabernet fogyasztása közben.

Délután mutatkoztak be zenészeink és táncosaink. A Soproni Tánc- és Szalonzenekar Bscháden Lajos vezetésével örökzöld külföldi slágereket játszott és egy kis ízelítőt adott a magyar dallamvilágból. Nem lehetett a zenéjük ellenszenves, mert a téren egyre több és több ember hallgatta őket. Különös tetszéssel fogadták Tormási László attraktív ütő-játékát, akinek tehetségét az idei VIVA fesztiválon különdíjjat is elismerték. A legnagyobb taps mégis a La Italiano, című olaszul énekelt dalt követte, amin nem kell csodálkoznunk.

Részlet a műsorból
Wéber Virág és Németh József városunk közismert táncművészeinek bemutatója koronázta meg műsorunkat. A spanyol ihletésű, temperamentumos táncuk a közönség szimpátiájának kivívására kellett, az akrobatikus lírai showtáncuk megbabonázta a nézőket, a magyaros táncuk pedig, amelyet a Marica grófnő egyik dalára jártak el, arról győzte meg vendéglátóinkat, hogy ebből a soproni műsorból nem elég nekik egy óra. Mindjárt találtak helyet a programban a következő bemutatónak és este tízkor újra a mieink szerepeltek a színpadon. Nagy öröm volt látni, hogy a műsorunk kezdésére már tele volt a tér nézőkkel.

Nem csoda, hogy mindenki így búcsúzott: Arrivederci!

Vig Péter