CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: Nyugati Kapu

2000. június 23., péntek 00:00


Küzdelem a kábítószerfogyasztás ellen

Támad a drog

Támad a drog
Küzdelem a kábítószerfogyasztás ellen

A kábítószerfogyasztás elleni küzdelem nemzetközi napja: június 26. Tizenkét esztendeje van a kalendáriumban, a cél nem változott: felhívni a figyelmet a kábítószerek veszélyeire, a drogkereskedelem elleni harc fontosságára. Ebben az ügyben orvost, tanárt, diákot kérdeztünk.
 

   A kép csak illusztráció

Dr. Varga Gábor, főorvos (Petz Aladár Megyei Kórház): A drogfogyasztás gyakoriságára jellemző, hogy a Győrben működő  Támasz Drog és Krízis Ambulancián évente körülbelül kétszázötven új esetet regisztrálunk, emellett több ezer visszatérő függőbetegségben szenvedőt kezelünk. A diagnosztikák alapján a szerek használatát krízis, rossz családi viszony vagy baráti társaság idézi elő. A fiatalok leginkább amfetamin származékokat fogyasztanak, az idősebb korosztályra már a heroin és kokain, valamint az altatószerek kóros használata a jellemző.  A gyógyulni vágyók szocio- és pszichoterápián vesznek részt, de emellett szükség van a környezet pozitív viszonyulására is. A rendszeres drogfogyasztók csoportfoglalkozásokon, biblio-, zene- és mozgásterápián túljutva, hat hétig a kórházban tartózkodnak, ahol a csoportos tevékenységekkel, valamint az együttes cselekvéssel  érik el a kívánt hatást. Ezzel a folyamattal negyven-hatvan százalékos arányban érhető el drogmentesség.

Molnár Katalin, főiskolai adjunktus (Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Kar): Az általános iskolásoknál a drogprobléma még nem igazán jellemző, azonban ők is veszélyeztetettek. A megelőzés már tíz éves kortól szükséges lenne, ugyanakkor a preventív munkában túl sok hiányosság fedezhető fel. Bár a diákokat tanáraik felvilágosítják a drogok hatásairól, tapasztalatok hiányában csak kevés információt közölnek. A fiatalok úgy gondolják, hogy mindent tudnak, valójában alapvető fogalmakkal sincsenek tisztában. A tanintézményekben főleg elrettentés szintjén foglalkoznak a témával. A drogozás következményei nem titkolhatóak. A problémára a fiatal viselkedéséből, ingadozó teljesítményéből, megváltozott szociális viszonyaiból lehet következtetni. A főiskolások körében főleg vizsgaidőszak előtt észlelhető a különböző ajzószerek, speed-ek hatása. Ebben a korosztályban erősen él az önállósodási törekvés, sokan a drogot életkori sajátosságnak, a felhőtlen, vidám fiatalkor részeként tartják számon. A főiskolán a szociálpedagógus-hallgatók több tantárgyban szerezhetnek megfelelő ismereteket a drogokról. Prevenciós munkákkal, esetmegbeszélő órákon keressük a megoldást napjaink problémájára.

Varga Balázs, tanuló (Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceum): Szerintem egyre többen fordulnak a kábulatkeltő anyagokhoz és a többség nem elkeseredettségében, csalódottságában, hanem azért, mert jó heccnek tartja vagy csak egyszerűen nem akar lemaradni a barátok mögött. A tizenéves korosztályban általában a füves cigaretta a legkelendőbb áru, a keményebb drogokat csak kevesen és ritkán fogyasztják. Osztályfőnöki órán ugyan gyakran előkerül ez a téma, de már évek óta nem tudnak új dolgokat mondani számunkra. Úgy vélem, hogy a drogok napjainkban rendkívül elterjedtek, használatuk korlátozása, megakadályozása szinte lehetetlen. Mindenkinek a saját felelőssége az, tönkreteszi-e ezzel a felelőtlen lépéssel egészségét és egész életét.

Takács Judit