Japán babák a Lábasházban
A Lábasházban (Sopron, Orsolya tér 5.) látható a Japán babák című kiállítás, melyet Walter Dezső polgármester nyitott meg.
A szigetországot, mely munkamódszerével, szokásrendszerével és technikai fejlődésével egyaránt vonzza és taszítja, de mindenképpen elismerésre készteti az országot nem ismerő idegent, általában nehezen lehet megközelíteni (mind valóságban, mind képletesen).A külső szemlélő számára zárt és nehezen érthető japán gondolkodás és szokásrendszeren talán az egyik, kettős függönyrendszerrel takart "nyílás" a gyermekek világa. Ha a babák világát ebbe a kategóriába soroljuk (ami persze így, expressis verbis, egyáltalán nem igaz), akkor a fejlesztés, a társadalmilag elfogadott hierarchia egyik építőköveként bepillantást nyerhetünk a kiállításon keresztül az egyik eszközrendszerbe, mely annak kialakítását szolgálja.
Nyilván most arról a hagyományos Japánról beszélünk, amely abban az izoláltságban többé nem létezik, s amelyet- gondolom - számukra sem túl kívánatos módon számos merkantilista érdek bomlaszt. Hogyan is lehetne ugyanarról a Japánról beszélni, mely ma egymás után viseli el és szenvedi végig (és küldi nyakunkra) az elektronikus játékok őrületét, a tamagocsi-szörnyeket, robotokat és egyéb időtrabló szüleményeit?
A japán játék-babák nem egyenlők a mi gyermekeink agyonvásott és a leglehetetlenebb nevekkel ellátott "rongybabáihoz", melyek a természetes amortizáció gyors folyamatában kerülnek a top-ra és hullanak alá. A japánoknál nem egyszerűen babák, hanem a család társadalmi helyzetét is szimbolizáló babakészletek léteznek, szigorú rítusok és ceremóniák, melyet a gyermekek egymás babakészletei előtt havonta vagy más, rendszeres időközben végigjátszanak.
A babakészletek összekapcsolódnak a japán mesékkel és hősi történetekkel, a hagyományos színjátszás állandó szereplőivel, tehát komoly szerep jut nekik abban, hogy a hagyományos japán kultúra ki ne haljon, és szimbólumrendszerébe a japánok egészen kis koruktól kezdve szervesen beépüljenek.
Ilyen módon nyugodtan lehet sárgulni, lehet irigykedni arra a népre, mely még társadalmilag jelentős mértékben meg tudta őrizni népi hagyományait, de amiatt is, hogy mindezt a feladatot ilyen gyönyörű, az esztétikum ilyen szintjén előállított babákkal teheti.
A kiállítás megtekinthető: április 24-ig, naponta 10-14 óráig, áprilistól 10-18 óráig, hétfő szünnap
- DI -
2005. március 24., csütörtök 16:33
|