Ötödik Kárpát Medencei Tésztahíd Építő Bajnokság a BMF-en
A Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézete határainkon belüli és azon túli mérnökhallgatóinak részvételével május 22-én 11 órai kezdettel rendezi meg az 5. Kárpát Medencei Hídépítő versenyt, a RECCS 2009-et, mely az eddigi négy versenyen született eredmények alapján a világ egyik legszínvonalasabb tésztahídépítő versenye.
A megmérettetésen 2006-ban Vida Balázs győri építészhallgató csaknem 400 kilogrammos eredménnyel győzött, 2008-ban pedig a Bánki karos Márkos Szilárd Attila hídja 560,3 kilogrammos terhelésnél ment tönkre, amely messze a világ eddigi legjobb eredménye.
Egy erős és szép híd megépítése, függetlenül attól, hogy milyen anyagból készül, komoly mérnöki feladat. A tésztából épített hidak versengése több évtizedes hagyományokkal rendelkezik, ilyen bajnokságot több európai és tengeren túli mérnökképző intézményben rendeznek. A világ legrangosabb ilyen jellegű megmérettetése a kanadai Okanagan University Collage versenye, ezt a világbajnokságnak tekinthető versengést idén márciusban már 26. alkalommal rendezték meg.
Az elmúlt hét év a magyar diákok elsöprő sikerét hozta a területen. 1993 és 1998 között a Bánki karos diákok hatszor egymás után nyerték meg a legnagyobb szakmai kihívást jelentő nehézsúlyú versenyt. Itt szigorú szabályok alapján maximum egy kilogramm tömegű, egy méter fesztávú hidakat lehet nevezni, melyeket középen terhelnek. Egy jó híd több mint ezer alkatrészből áll, a részben számítógépes tervezés, a kísérletek és a megépítés több száz munkaórát vesz igénybe. Idén a győri Széchenyi István Egyetem csapata (Tóth Iván Aliz és Pozsonyi Norbert) diadalmaskodott Kanadában.
Forrás: MTI
2009. május 13., szerda 10:00