CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. április 26., péntek, Ervin napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Űrvadász  

Űrkutatással a szalmonella ellen

A súlytalanság hatására a szalmonella baktériumok megváltoztatják viselkedésüket. Az új ismeretek hasznosnak bizonyulhatnak a szalmonella elleni küzdelemben.

A szalmonella az ételmérgezések, és az azokat követő betegség fő okozója. Csak az Egyesült Államokban évente 40 ezerre tehető a bejelentett szalmonellás megbetegedések száma. A NASA két közelmúltbeli kutatóprogramjában a baktérium betegséget okozó képességének kulcsfontosságú elemeit fedezték fel. Ez hosszabb távon reményt ad jobb élelmiszer-kezelési módszerek kidolgozására, a betegség hatékonyabb gyógyítására, sőt akár védőoltás kifejlesztésére is.

A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) 2006-ban és 2008-ban végzett kísérletek eredeti fő célja az űrhajósok védelme volt, hiszen az ő esetükben a fertőzés súlyos következménnyel járhat: az immunrendszerük legyengült, illetve nincs a közelükben megfelelő orvosi ellátás.

A 2006-os kísérletek során kiderült, hogy a súlytalanság hatására a baktériumok rövid időre virulensebbé válnak. (Ezt a tulajdonságukat nem őrzik meg a Földre visszatérve.) Felfedeztek egy olyan „molekuláris kapcsolót”, amellyel szabályozni lehet a baktérium reakcióját a súlytalanság állapotára. 2008-ban igazolták a korábbi megfigyeléseket, és kimutatták, hogy a tenyésztés körülményeitől is függ a baktériumok virulenciája. Az eredmények alapján most olyan módszeren dolgoznak a kutatók, amellyel földi körülmények közt is ellenőrzésük alatt tarthatják a szalmonella baktériumok fertőzőképességét.

(Űrvilág)



2009. jĂşnius 24., szerda 12:20


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület