A felsőoktatás és gyógyszeripar kapcsolatát erősítik
Megerősítette együttműködését és stratégiai megállapodást kötött a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a sanofi-aventis/Chinoin.
A június 29-én aláírt megállapodással a felek még erősebbé kívánják tenni a felsőoktatás és a gyógyszeripar kapcsolatát, elsősorban a bio- és vegyészmérnök-képzés és a kutatás-fejlesztés területén. Az együttműködés keretében kihelyezett gyógyszeripari tanszék létesül a gyógyszervállalat területén, amely a szakma gyakorlati elsajátításában segíti a mérnökhallgatókat.
Az aláírt megállapodás szerint a sanofi-aventis/Chinoin ipari szakembereivel bővül az oktatói apparátus a vegyész- és biomérnök szakon, illetve kihelyezett gyógyszerkémiai gyakorlati helyeket is biztosít a gyógyszervállalat. A kihelyezett tanszéken PhD-ösztöndíjasok vehetnek részt a kutatásban és fejlesztésben, valamint a mérnökhallgatók tölthetik el szakmai gyakorlatukat az aktuális gyógyszerkémiai problémákkal foglalkozó szakmai környezetben. A hatékonysága miatt egyre népszerűbb, úgynevezett szendvicsképzés is folytatódik, amely szerint az egyetemi tanulmányokat fél-egy évre megszakítva a gyárban önálló, a gyógyszergyártáshoz és fejlesztéshez szorosan kapcsolódó munkát végezhetnek a hallgatók. Jelentős számú nyári gyakorlati helyet biztosít a gyógyszervállalat, továbbá a hallgatók diplomamunkájának kidolgozásában és vezetésében is segítséget nyújt.
Dr. Pokol György, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának dékánja tájékoztatott: az együttműködés azért is kulcsfontosságú az intézmény, a hallgatók, illetve a Chinoin részéről, mert a karon végzett vegyészmérnökök döntő többsége a gyógyszeriparban helyezkedik el. "A Chinoin számos segítséget nyújt az intézménynek, az egyetem pedig cserébe jól képzett szakembereket biztosít az ipar számára" - magyarázta az érdekviszonyt a dékán. "Az eddigi együttműködés sikerességét jól példázza, hogy a doktori képzésben részt vevő hallgatók közül sokan a gyógyszeriparral kapcsolatos témán dolgoznak, amelyhez az infrastrukturális és anyagi támogatás nagy részét a gyógyszervállalat állja" - mondta a dékán, majd hozzátette: további előrelépést jelenthetne a gyógyszeriparban jeleskedő hallgatók számára létrehozott sanofi-aventis/Chinoin ösztöndíj megalapítása. A dékán az együttműködéssel kapcsolatban kiemelte: az átalakult képzési rendszerben az iparral közösen kell megtalálni a különböző végzettségi szinttel rendelkező mérnökök helyét akár a fejlesztésben, akár a termelésben.
A megállapodást a sanofi-aventis/Chinoin vezérigazgatója, Frédéric Ollier is méltatta. Hangsúlyozta: a magyar tudomány és a gyógyszeripar együttműködésében az oktatás az egyik legfontosabb alappillér. A kihelyezett tanszék létrehozása új szintre elemeli az egyetemi képzés és a gyógyszeripar közötti együttműködést - mondta a vezérigazgató.
Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium versenyképességért felelős szakállamtitkára az ünnepélyes aláíráson tájékoztatott: létre hoztak egy iparági stratégiát, amelynek három fő pillére az iparági környezet javítása, a kutatás-fejlesztés, illetve az oktatás. "A kutatás-fejlesztés és az oktatás az a két pillér, amely a jelenlegi aláírással megerősítésre került" - mondta.
(EduPress)
2009. jĂşlius 01., szerda 10:59