CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 27., pĂ©ntek, János napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

A más szemével  

Mi ez?Lejáratás vagy rosszul titkolt keresztény ellenesség?

„Adakozzanak az egyházak!"


A német náci áldozatokat rehabilitáló szakkörök az egyházak lelkiismeretére is apellálnak. Az AP amerikai hírügynökség arról számol be, hogy a német kormánykörök a Római Katolikus Egyházat is rá akarják bírni a náci kényszermunkatáborok rabszolgáinak kártalanítására.

Otto Lambsdorff, a német kormány megbízottja a náci munkatáborok kérdéseinek rendezésére azt állítja, hogy a katolikus egyháznak vállalnia kell a kártalanításra megállapított pénzalap egy részének előteremtését, miután maga is felelős volt a német náci munkatáborok univerzális, elvi létezésében. „A háború utolsó éveiben nem működhetett semmilyen szervezet kényszermunkások nélkül - mondotta Lambsdorff egy interjú keretében a „Bild am Sonntag" vasárnap nyilvánosságra hozott cikkében - mert minden épkézláb, munkaképes a Wehrmachtnak dolgozott..."

Múlt heti médiariportok szerint a katolikus egyház kényszermunkásokat használt.
Eszerint Bajorországban 16 orosz és 4 lengyel kényszermunkás 19 francia hadifogollyal együtt dolgozott. A Német Püspöki Konferencia jegyzőkönyvei azt mutatják, hogy a munkások bért kaptak teljesítményükért.

Berlini egyházi személyiségek vizsgálják azt is, vajon alkalmaztak-e kényszermunkásokat a temetőkben? A hivatalos egyházi személyiségek nyilatkoztak a"Berliner Morgenpost"-nak, mondván, hogy mindaddig nem határoznak a kért kártérítési alapba való hozzájárulás fizetéséről, amíg az igények reális volta vizsgálat során nem igazolódott.

A Német Katolikus Egyház úgy nyilatkozott, hogy nem tervez átalányt fizetni a kártérítési alapnak, viszont nem zárkózik el attól, hogy a helyi egyházközségek adakozzanak.

Azok a hivatalos megbízottak, akik most pontot tesznek erre a náci rendszer egyik legutolsó és legördögibb embertelenségére, történelmi dokumentumot írtak alá, amely 5 milliárd dolláros kártalanítási alapot létesít a még életben lévő kényszermunkások kielégítésére. Az alap pénzt tartalékol azoknak a rabszolgáknak, akik a szó szoros értelmében mindhalálig dolgoztak a koncentrációs táborokban, és azoknak a kényszermunkásoknak, akiket elragadtak családjuktól és otthonukból Kelet-Európában, hogy mozgásban tarthassák a német háborús gépezetet.
Több, mint 3000 német vállalat ajánlott fel már eddig másfél milliárdos összeget, a maradékot a gyáripar és a kormány fogja fedezni.

Azok a törvényhozók, akik - mint például Max Stadler, szabaddemokrata képviselő - akik a katolikus egyházat sürgetik, rámutatnak arra, hogy az evangélikus egyház már felajánlott 5 millió dollárt az alapnak.

- Szeretném, ha egy ilyen gesztus (értsd: az egyházi felajánlás a katolikusok részéről...) attól függetlenül történne, hogy az Egyház részt vett-e vagy sem kényszermunkások alkalmazásában - mondotta Ute Vogt, a német parlament belügyi bizottságainak feje, szociáldemokrata, a Welt am Sonntag vasárnap publikált cikkében, mint a meginterjúvolt politikusok legtekintélyesebbike.

Több, mint egy millió ma még élő kényszermunkás számíthat pénzre; és a németek remélik, hogy a folyósításokra még ezévben sor kerül.

Az AP hírügynökség tudósítása alapján összeállította:
Pagony Lajos.



2000. jĂşlius 25., kedd 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület