CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 29., vasárnap, Tamás, Tamara napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Testiek-lelkiek  

Ez az a helyzet, amin a Nemzetközi Kábítószer-ellenes Világnap rendezvényei egy kicsit javíthatnak.

NEMZETKÖZI KÁBÍTÓSZER-ELLENES VILÁGNAP
Érint ez bennünket?


Számos országos és lokális rendezvény hívta fel pár héttel ezelőtt a figyelmet azokra a problémákra melyek a drogokkal való visszaélésekből származnak, és azokra a kezdeményezésekre, melyek ezeken a problémákon és következményeiken segíteni igyekeznek.
Nem hiszem, hogy sokat kellene magyaráznom, hogy mik ezek a problémák, mivel akár személyes, akár televíziós-mozis élményeken keresztül majd mindenki találkozott már velük.
Akkor mért szükséges a figyelemfelkeltés? Mert az ember hajlamos a strucc-politikára (magán- és közéletben egyaránt). „Ha nem látom, akkor nincs is!” Tehát a kézenfekvő megoldásnak az elfordítom a fejem, az ”Engem ez nem érint!” vagy „Az ő baja!” tűnik. Viszont ez az a „megoldás”, ami olyan helyzetekbe sodorhat bennünket, mint mikor valakinek a bátyja egy nap úgy toppan be, hogy kölcsön kér, aztán még kér kölcsön, és még, és mégis egyre rosszabb állapotba kerül, mire végül kiderül, hogy két éve él kábítószeren. Ez valóban nem érint bennünket?
A másik magyarázat a csalódottság: ha a pszichiáterek saját bevallása szerint a pszichiátriai leszoktató intézetekből kikerülteknek összesen csak egy százaléka tud valóban leállni a szerekről és új életet kezdeni, akkor van-e egyáltalán értelme erről az egészről beszélni? Van bármi is, amit tehetnénk? Hiszen a gyógyszergyártás vagy a drogkereskedelem olyan „üzlet”, ami hatalmas pénzeket jelent azok számára, akik ezt az „ipart” űzik. A Pénz pedig nagy úr.
Szerencsére vannak a hivatalos és ezek szerint sikertelen kezelési eljárásokon kívül más módszerek is, csak mint azt a Rendőrtiszti Főiskola Rendészeti Kutatóintézetének felmérése kimutatta, sem a diákok, sem a nevelők, sem a szülők, sem az utca embere nem ismeri igazán ezeket a lehetőségeket.
Ez az a helyzet, amin a Nemzetközi Kábítószer-ellenes Világnap rendezvényei egy kicsit javíthatnak.
A Rendőrség Bűnmegelőzési Szolgálata egynapos országos szakmai konferenciát szervezett június 25-ére, melyen különböző civil és kormányzati szervezetek ismerkedhettek meg például azzal a tervezettel, melyen az Ifjúsági és Sportminisztérium dolgozik. Mindenekelőtt érdemes megemlíteni Todolánszky Ákos helyettes államtitkár magyarázatát arra vonatkozóan, hogy ez mért pont az Ifjúsági és Sportminisztériumon belül kerül kidolgozásra: Mert a sport tevékenység önmagában is megelőző erővel bír, amit mindenképpen bele kívánnak foglalni stratégiájukba.
Másik igazán pozitívnak mondható fejlemény, hogy sokkal intenzívebben kívánják bevonni a családokat, iskolákat, civil szervezeteket és társadalmi intézményeket mind a megelőző mind a rehabilitációs munkába, aminek előnye, hogy az eddig kis teret kapó és a pszichiátriánál jobb statisztikákat felmutató módszerek is láthatóvá, ismertté és elérhetővé válhatnak.
Ezt a szándékot mutatta egy másik felszólaló jelenléte is. A Társaság a Szabadságjogokért elnevezésű főként jogászokból álló civil szervezet képviselője, Dr. Pelle Andrea arról a tapasztalatáról számolt be, hogy a drogtörvény értelmezése nehézségekbe ütközik a hétköznapi emberek számára. Ez lehet egy oka annak is, hogy az utóbbi időben, az iskolákból, nevelőktől és tanároktól beérkező feljelentések száma igen nagy arányban megnőtt. Eszerint az iskolák a drogozás problémáját egy olyan eszközzel próbálják megoldani, amihez csak leges-leges-legutolsóként kellene folyamodniuk.
Épp ezért a társaság még ezen a nyáron szándékozik nyomdába juttatni Drog jog 1999. címmel egy olyan kiadványt, ami a jelenlegi drogtörvényt, a fiatalok nyelvére lefordítva, közérthetővé teszi. Ugyancsak a civil kezdeményezések lehetőségeit és erejét demonstrálja annak a hölgynek a példája, aki kábítószer túladagolás miatt vesztette el a gyerekét. Pusztaházi Ilona egy szál egyedül fogott hozzá 1997-ben, hogy megszervezze az első „SZÜNNAP”-ot, egy SZermentes ÜNnepNAPot. Ez a rendezvény idén harmadik alkalommal került megrendezésre talpra állt szenvedélybetegek és szenvedélybetegek hozzátartozói által. Az Ifjúsági és Sportminisztérium koncepcióját támogatta a sportlehetőségek és vetélkedők széles palettája, viszont újdonságnak számított a fellépők között a Megálló Csoport zenekara és tánckara. Ők maguk is drogfogyasztók voltak korábban, és saját jelenlétük, élettörténetük a bizonyíték arra, hogy lehet megálljt parancsolni a drogszenvedélynek, és lehet új, értékes életet kezdeni. Szekszárdon a Narconon Magyarország rendezett Drog nélkül boldogan! napot. Az alapítvány jelenleg elsősorban megelőző előadásokkal foglalkozik, amelynek anyagát L. Ron Hubbard amerikai kutató felfedezéseire építették. Módszerük különlegessége, hogy a nemzetközi Narconon hálózat, fennállásuk húsz éve alatt, folyamatosan tesztelte, hogy mely korosztály számára mely adatok voltak a mérvadóak akkor, amikor elutasító döntést hoztak a drogok kipróbálásával kapcsolatban. Ezeket továbbítva, és különböző kulturális rendezvényeket szervezve igyekeznek a gyerekek és fiatalok számára bebizonyítani, hogy drogok nélkül sokkal jobban boldogulhatnak az életben és a szórakozáshoz sincs kábítószerekre szükségük.
A Szekszárdi rendezvényen például kihirdették egy drogellenes rajzpályázat eredményeit. Majd a közönség drog-totó formájában felmérhette saját ismereteinek helyességét , helyszíni IQ és tanulási teszt értékeléssel a képességeit, és tanácsokat is kaphatott különböző problémáinak kezelésére. Mindehez persze egy szórakoztató műsor teremtette mega jó hangulatot.
Az itt leírt néhány program csak pár példa arra, hogy mi minden történt július 26-án a kábítószerek által okozott problémák ellen. Ezek főként a lehetőségek ismertté tételéről szóltak. A hétköznapokat sokkal keményebb munka jellemzi. Aki teheti, járuljon hozzá! Akár anyagi támogatással - mint például a konferencia esetében a Hungária Biztosító és a Hertz Mercur Rentacar , vagy a szekszárdi rendezvény anyagi alapjainak megteremtéséhez a ProsperityConsulting Szekszárd és a Business Success Szekszárd -, akár azzal, hogy szabadidejéből áldoz egy drogellenes szervezet segítésére.
Mert ez bennünket is érint!

Timmy



1999. július 29., csütörtök 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület