CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. április 28., vasárnap, Valéria napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Lélektől lélekig  

Hányszor?! De pontosan!

Mt 18.21-35 Akkor odalépett hozzá Péter és megkérdezte: „Uram, ha vét ellenem testvérem, hányszor kell neki megbocsátanom? Talán hétszer?” „Mondom neked - felelte Jézus -, nem hétszer, hanem hetvenhétszer. A mennyek országa hasonlít a királyhoz, aki el akarta számoltatni szolgáit. Amikor elkezdte a számadást, eléje állítottak egyet, aki tízezer talentummal tartozott neki. Mivel nem volt miből megfizetnie, megparancsolta, hogy adják el feleségestül, gyerekestül, minden vagyonával együtt, s úgy fizessen. A szolga leborult előtte, és úgy kérte: Légy türelemmel irántam, s mindent megfizetek neked! Az úr megkönyörült a szolgán, szabadon engedte, s adósságát is elengedte. Amikor kiment, a szolga találkozott egy másik szolgával, aki száz dénárral tartozott neki. Megragadta, elkezdte fojtogatni és követelte: Add meg, amivel tartozol! A másik szolga leborulva kérte: Légy türelemmel irántam, s mindent visszafizetek neked! De ő nem engedett, hanem fogta, börtönbe vetette, míg meg nem fizette tartozását. Amikor a többi szolga látta a történteket, igen elszomorodott. Elmentek és jelentették uruknak mind, ami történt. Az úr maga elé hívatta, és így szólt hozzá: Te gonosz szolga! Kérésedre minden adósságodat elengedtem. Nem kellett volna néked is megkönyörülnöd szolgatársadon, ahogy én megkönyörültem rajtad? - Ezzel az úr haragjában átadta a poroszlóknak, míg meg nem fizette mind, amivel tartozott. Így tesz mennyei Atyátok is veletek, ha mindegyitek meg nem bocsát szívből felebarátjának.”

A megbocsátás gondolata alaposan felpiszkálta az apostoli kedélyeket is! Mit kell csinálni a másikkal? Ez már egy olyan kérdéscsoport, amivel ma is indítani lehet egy szeánszot, levelezőlistát, kiscsoportos összejövetelt, akár naggyűlést... Mindenkinek vannak jó ötletei. ( A középkori kínzómódszerek "kutyafülék" az ötletek változatosságához. Ha a másikról van szó, leleményességünk kifogyhatatlan.)
Jézus ezzel szemben azt mondja: Nagyon egyszerű az alaphelyzet. Isten az Ő áldozatával számtalan, megszámolhatatlan bűnünket tette semmissé, és ha kérjük, minden alkalommal megbocsát (most ne elemezzük a bánat-megbocsátás úgymond határeseteit!). Ha Ő megbocsát nekünk, a mérhetetlenül kisebbnek és vétőnek, akkor nekünk is hasonlóképpen kell cselekednünk!
Hányszor hivatkozott már az egyház arra, amit a Miatyánkban imádkozunk. Amikor magunk fölött törünk pálcát, hangoztatva: Bocsásd meg bűneinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőnek. (Ez egy le nem zárt mondat, melynek a végére csak a gyengébbek kedvéért kellene vessző, és hozzá a folytatás: ha nem bocsátunk meg a többieknek, Te se bocsáss meg nekünk!)
Mindennapi példát hoz fel Krisztus, nem nehéz behelyettesíteni a személyeket, ki a király és kik a szolgák, ki a meg nem bocsátó, de a maga számára bocsánatot kiesdeklő személy. Tudjuk ezt akkor is, ha nem akarjuk tudni. És mégsem így csináljuk a gyakorlatban! Miért? Azért, mert nem egységben látjuk a világot, mert két, élesen elkülönülő részre osztjuk: Isten és mi (ha van ilyen), valamint mi egymás között. Mintha így hangozna a dolog: mindent, amivel megbántottunk, a Te kötelességed, hogy megbocsásd, mi pedig majd magunk között elintézzük a dolgot.
Sajátos logika, emberi gondolodás. Praktikum - mondanák manapság.
A megbocsátás sem igazán emberi tulajdonság. Minden másnak adott bocsánat valamiképpen részesülés az Isten tulajdonságából, a feltétel nélküli szeretetből. Ezért is nagyon nehezen képzelhető el a dolog a valóban hitetlenek között. Ott létezik csereügylet, ott van végkielégítés, van ott pénzben (marhában, értékben) megváltás, és a "bűnös" (értsd: a tehetősebb érdeke ellen vétő) még mindig jól teszi, ha ezek után is kerüli a sötét utcasarkokat.
Micsoda életet tudunk magunknak választani! A kis Magyarország már eljutott a Nyugatnak arra fokára, hogy már csaknem mindenki becsapott mindenkit, persze csak a maga szintjén. Alig lép ki a szolga a király házából, és négy fajta emberrel találkozik csupán: aki őt verte át, akit ő vert át és mindez a jövő időbe transzponálva, így megduplázva.
Van miért bocsánatot kérni és van mit megbocsátani, hétszer, hetvenszer hétszer. Amíg élünk, tulajdonképpen folyamatosan. És a legjobb, ha mindig magunkkal, ha mindig mi kezdjük!
- DI -



2002. szeptember 13., péntek 19:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület