CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 29., vasárnap, Tamás, Tamara napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

KultúrVáros  

Idegen nyelven is magyarként

Pöltenberg Ernő, Török Ignác, Lahner György, Knézich Károly, Nagy-Sándor József, Leiningen-Westenburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly, Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos, Schweidel József, Kiss Ernő.


Hányszor olvastam, akár évenként is a névsort, az "Aradi tizenhármat"! Sajnos, kívülről az iskolában nem tanították meg velünk, így most is olvasnom kell, hogy ki ne maradjon egy-kettő közülük.
Ami állandó volt mindig is bennem, az a csodálkozás, hogy mennyi idegen név van közöttük, s ha jól tudom, volt a magyar szabadságharc miatt kivégzettek között olyan, aki még magyarul sem tudott.
Mi hozta össze őket, a saját hazát teremteni szándékozókat egy olyan vérközösségbe, ahol a számukra legdrágábbat is adni tudták? Tudjuk, hogy közel sem maradtak egyedül; emléküket a kivégzés napjától elevenen ápolta a nemzet, és közös kincsünk valódiságát még a legosztottabb időkben sem vonta senki kétségbe. Tizenhármuk vére (is) közösségben egyesítette a magyarságot, talán azóta sem látott arányban.
"Példát statuáltak rajtuk keresztül", azaz jelképek voltak ők, kiemelt egyének a nagy tömegből, akikkel együtt küzdöttek egy közös célért. Megjelenítették a közösséggé vált országot: a Habsburg uralkodóház és Haynau a magyar nemzetet, az önálló és tevékeny magyarság gondolatát akarta kivégezni Aradon.
S ha végigtekintünk az azóta eltelt időn, azt kell mondanunk, hogy nem volt teljesen sikertelen a próbálkozás: talán egyetlen vezetőnek sem sikerült 1849. óta ilyen arányban tevékeny egységgé összekovácsolnia Magyarországot.
2002. október 6-án arra gondolok, azért imádkozom, hogy a drága díjért valósuljon meg mégegyszer az az egységes ország, amely nem fél befogadni saját anyanyelvű fiait, sőt más nyelvűeknek is hazája lesz, melyért másnak is érdemes élni, s ha szükséges, meghalni.
- DI -



2002. oktĂłber 05., szombat 11:25


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület