CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. május 3., pĂ©ntek, Tímea, Irma napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Kereskedelmi és Iparkamara  

Tizenkét lépés Európába előadássorozata keretében Szakképzés Magyarországon és az EU-ban

    Sopron Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara Tizenkét lépés Európába előadássorozata keretében Szakképzés Magyarországon és az EU-ban címmel Bihall Tamás a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Szakképzési Kollégiumának elnöke tartott előadást annak a huszonöt résztvevőnek, akik között a kamaratagok mellett szép számmal voltak jelen oktatási intézményvezetők is.

Bihall Tamás a MKIK Szakképzési Kollégiumának elnöke

    Bihall Tamás előadásában szólt azokról a gondokról, amelyekkel az iskolarendszerű szakképzés szembesül, valamint a lehetséges megoldásokról, illetve a  a kamarai lehetséges szerepvállalásról, hangsúlyozva: annál bonyolultabb és összetettebb a kérdés, mintsem a kamara által javasoltak az egyetlen megoldást jelentenék.
    Az Európai Unióhoz való csatlakozás jegyében a kihívások között az EU-konform minőségű szakképzés megteremtését, a kamarák szerepvállalását és felelősségét, a szakképzési és foglalkoztatási rendszer közötti összhang szükségességét, az ifjúság munkanáélküliségének kezelését említette, amelyek mind szükségesek ahhoz, hogy Magyarország 15-20 év alatt utolérje az EU szakképzése fejlettségi átlagát.
    Az előadó hangsúlyozta: a túlságosan elmélet-orientálttá vált, iskolacentrikus szakképzést szükséges a munka világához közelíteni, azt is kifejtette, hogy a a jelenlegi szakképzési rendszer a gazdaságnak sem megfelelő színvonalú, sem megfelelő összetételű utánpótlást nem biztosít  A németországi és a francia szakképzési helyzettel való összehasonlítás adataiból kiderült a magyar szakképzés gyakorlati időráfordítása háromnegyede a nyugatinak.
    A magyar szakképzés rövid történetét is bemutatta Bihall Tamás. A nagyüzemi gyakorlóhelyek '90-évek eleji megszűnésével az iskolák kiépítették saját gyakorlóhelyüket, az évek során kialakult egy jól felszerelt tanműhely-rendszer, amellyel kapcsolatosan éppen az életszerűség hiányának kifogása hangzik el egyre gyakrabban napjainkban.
A Magyar Országgyűlés a napokban tárgyalja a szakképzési törvénymódosítást, az Oktatási Minisztériummal való megálapodást követően elindulhat a közös munka.

    Az előadó arról is szólt, hogy a kamaráknak 1 milliárd forintnyi forrásra van szükségük ahhoz, hogy a köztestületi, államtól átvett szakképzési feladatokat elvégezzék, amelyek előreláthatóan a kamarák egyik legfontosabb feladatait képezik majd a jövőben.
     A munka presztízsének, a szakemberek megbecsültségének  növelése mellett, a gyakorlati képzési idő növelése is szükséges. A kamarák a gyakorlatorientált fizikai szakmák OKJ-s gondozásának átvételét, a tanulószerződés általánossá tételét, az elszámolható tanulószerződéses juttatások növelését, a szintvizsga bevezetését, a regionális üzemközi tanulóhelyek létesítését szintén a jövőbeli törekvések közé sorolják.
A fórumon jelenlévő intézményvezetők között volt, aki a szakképzési terület politikamentességének szükségességét hangsúlyozta, kritikát kapott az oktatáspolitika is.     A felsorolt példák és esetek pedig egyértelműen arról szóltak, hogy szükséges az önkormányzati, az intézményi és a kamarai összefogás abban, hogy a nagyon megváltozott szociális készségekkel, attitűddel és tudástartalommal szakképző iskolába érkező fiatalok megfelelő, EU-s szintű oktatása megvalósuljon.


A kamara Tizenkét lépés Európába előadássorozata holnap, azaz 2003. április 3-án, csütörtökön, 17.00 órakor a Deák tér 24. szám alatti kamarai székházban folytatódik.  A kisvállalkozások helye és pénzügyi lehetőségek az EU-ban témakörben, Ulreich József tart előadást. A rendezvényen a részvétel ingyenes.

T.É.



2003. április 02., szerda 22:14


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület