CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 28., szombat, Kamilla napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

KultúrVáros  

Veszély vagy kihívás

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Soproni Szervezete rendezvényére került sor 2003. május 9-én, pénteken, 17 órakor. A Wrenkh Ede Közösségi Házban (Szent György u. 7.) Dr. Barsi Balázs OFM "A hitre leselkedő veszélyek" címmel tartott előadást.


Amint azt a címben is jeleztük, de az előadó sem titkolta az elhangzottakban, hogy ami egyik oldalról veszély a hit számára, azt lehet mindennapos, általános kihívásként is értékelni, hiszen az ilyen környezetből kikerülő hit minden bizonnyal erősebb, megpróbáltabb, szilárdabb. Ahhoz azonban, hogy kikerülhessen, ismernie kell a veszély okozta buktatókat, azok eredetét, jellemzőit, és egyben gondolatiságuk gyenge pontjait.
Az elhangzott beszédben két csoportra osztotta fel az ismert ferences hitszónok a hívő embert megpróbáló környezeti-szellemi hatásokat. Először a vallási tényezőkről, pontosabban a New Age-ről, a gnoszticizmus e modern válfajáról, "a bűnbeesett, Istentől elidegenedett ember" ősi vallásformájáról szólt. Beszélt tulajdonságairól, mint a materializmus és a politeizmus keverékéről, az Istent személytelenné tevő kontradikcióról (a személyességet, a személyiség fogalmát a kereszténység adta Európának), az Isten szándékával akár szemben is álló, önmegvalósító ember hitvilágáról, és az erkölcsi elkötelezettség hiányáról, melyek közösen, együttesen jellemzik ezt a sajátosan "eklektikus" vallást.


A kihívások másik csoportja a filozófia oldaláról éri a hívő embert, mint pl. az agnoszticizmus és szkepticizmus, mely szellemi irányzatok - a megismerhetőséget együttesen tagadják - külön divatját figyelhetjük meg a nyilatkozó értelmiségiek egy csoportjánál. A pszichologizmus, mely a pszichológia tudományos határát túllépve az emberi természet egysíkú leképezésével létező dimenzióitól fosztja meg a személyiséget, azt sokszor az állat szintjére süllyesztve. A szociologizmus a modern társadalomban történő véleményformáló hatásával, hamisan, a szociológiai felmérések többségének véleményét helyesnek és igaznak interpretáló voltával árthat. Hasonlóan, az abszolút igazság megkérdőjelezésével fejti ki nemkívánatos hatását az ontológiai liberalizmus, melytől tulajdonképpen nem is olyan messze esik a szubjektivizmus "én döntöm el, mi az igazság"-a.
Barsi Balázs nagy sikerrel kísért előadása végén kérdésekre válaszolt, majd ismerőseivel és olvasóival találkozott, akiknek könyveit dedikálta.
- DI -



2003. május 09., péntek 20:16


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület