CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. május 15., szerda, Zsófia, Szonja napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Új patkányfajt fedeztek fel Peruban

Korzó - érdekességek a világhálón
Új patkányfajt fedeztek fel Peruban

Rekordösszegért, két és fél millió frankért kelt el a Drouot aukciós ház árverésén a vérpadra küldött francia királyné, Marie-Antoinette egy XVIII. századi széke. Az ugyancsak lefejezett XVI. Lajos király osztrák feleségének budoárjában, a versailles-i palotában állott szék eddig a legnagyobb összeget érte el árverésen a neves asztalosmester, Georges Jacob remekművei közül. A széket egy magát megnevezni nem óhajtó vevő vásárolta meg. Az 1765-ben készült, Jacob aláírását viselő bútordarabot a közelmúltban újraaranyozták.
Rövid időn belül két hatalmas jégtábla vált le az Antarktisznál a Ross-tengert borító jégpáncélról. A héten letört jégtábla 130x20 kilométer kiterjedésű, míg a múlt héten levált, 295X37 kilométer nagyságú jégtábla alig kisebb, mint a Duna-Tisza Köze. A két hatalmas jégtábla egymásnak koccanva, egymást lökdösve úszik a Roosevelt-sziget közelében. A Reuters jelentése szerint a kutatók a műholdfelvételek alapján egyelőre nem tudják megmondani, hogy a jégtáblák veszélyt jelenthetnek-e a hajózásra, ha északabbra sodródnak. Az eddigi legnagyobb úszó jégtáblát 1956-ból jegyezték fel, kiterjedése 95,6X335 kilométer volt. Képünkön a jéghegyről készült műholdfelvétel látható.
Zoológusok szerint rendkívüli a felfedezés, amit egy expedíció tagja tett Peruban, az Andokban: egy mindeddig ismeretlen emlősfajt talált. Az új faj a Cuscomys ashaninka nevet kapta, ami a közelben fekvő Cuzco városára és a környék indián őslakóira, az ashaninkákra egyaránt utal. Tulajdonképpen egy új patkány-fajról van szó, amelynek mérete megegyezik egy házimacskáéval, testfelépítése igen erőteljes, színe halványszürke, a fején egy fehér csík húzódik végig egészen az orráig, és hatalmas karmai vannak. A dolog szinte teljes mértékben a véletlenen múlott. A kutató elmondta: "Nagyon izgalmas volt a felfedezés. Amint észrevettem, rögtön tudtam, hogy még soha nem láttam ilyen állatot. Csodálatos érzés volt ráébredni, hogy a rágcsálók egy teljesen új faját találtam meg."
Paul Landowskinak, a riói Megváltó Krisztus szobor alkotójának lánya a szerzői jogra hivatkozva részesedést követel a város jelképének forgalmazásából, pontosabban az abból eredő bevételekből. Az O Globo című napilap jelentése szerint a lengyel szobrászművész 1931-ben, amikor a Krisztus-szobrot felállították a riói Corcovado hegyen, azzal a feltétellel mondott le a szerzői jogról, hogy alkotását "nem használják fel kereskedelmi célokra". Francoise Landowski most benyújtott keresetében rámutatott, hogy ezt a feltételt nem teljesítették, mivel a "Cristo Redentor" kicsinyített mása minden mennyiségben készül rézből, porcelánból és műanyagból, megjelenik kulcstartókon, pólókon és a városban árult más emléktárgyakon.

Válogatta: Merényi Zoltán

Forrás:
Clubnet
Origo



2000. április 10., hétfő 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület