CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 21., csĂĽtörtök, Olivér napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Ausztriából már vannak jelentkezők az ipari parkba

Mit hoz a kétezredik év tavasza?
Ausztriából már vannak jelentkezők az ipari parkba

 
Azt gondolom él a köztudatban egy általános félreértés, szerintem Sopronnak nem kell versenyeznie Győrrel, ha ez lenne a célunk az nagyon rossz út lenne - mondja Ágota Gábor alpolgármester, akit az ipari parkról és a régióközpontról kérdeztünk.

- A soproni ipari park létrejöttét tervezési problémák gátolták, mert az első körben készült tervek nem voltak olyanok, amelyeket a szakhatóságok engedélyeztek volna. Ezért egy másik generál tervezővel elkészítettük az új terveket. Ez volt a késés legfontosabb oka. A másik pedig a PHARE sajátosan hosszú döntéshozatali mechanizmusa, amely sok időt vesz igénybe. A kivitezelési tendert már kiírtuk, ennek a pályázati bontása a napokban megtörténik. Szeretnénk, ha tavasszal kezdődhetnének a kivitelezési munkák. Reményeink szerint ez a fajta ipari park esik inkább egy technológiai centrumhoz, mint a klasszikus ipari parkhoz hasonlít. A technológiai centrum hatalmas előnye lenne, hogy húzóágazatként működhetne, ahol nem csak betanított munkások dolgoznának. Jelenleg strukturális alulfoglalkoztatás tapasztalható a városban, a technológiai centrum enyhítene ezen a helyzeten, valamint a friss diplomások elhelyezkedési gondjait is nagymértékben orvosolhatná.

- A pénzt honnan teremtik elő?

-Az ipari park létrehozásában az önkormányzat saját forrásokkal is részt vállal, ám döntően a PHARE-pályázaton elnyert összegek fordítódjuk erre a célra. A város saját erőből képtelen lett volna mindezt finanszírozni.

- A győri park szomszédságában Sopron milyen előnyöket kínálhat majd a befektetőknek?

- Azt gondolom él a köztudatban egy általános félreértés,. Szerintem Sopronnak nem kell versenyeznie Győrrel. Ha ez lenne a célunk az nagyon rossz út lenne. A két város fejlődése különböző utakon indult el. Győr egy ipari nagyváros, ami elvitathatlan. Nekünk soha nem lesz vizi utunk kikötőkkel, ellenben Sopronnak van egy olyan szellemi potenciálja, amivel Győr nem rendelkezik. Elsősorban az egyetemi hagyományokra gondolok, amire mi nagyban alapozzuk az ipari parkot. Sopron egy olyan turisztikai központ is, amilyenné viszont nem válhat Győr, és ez magában hordozza azt, hogy ide például nem lehet autógyárat telepíteni.

- Kérdés, hol lesz a régió központ. A soproni ipari park jelenthet-e egy újabb Győrrel szemben?

- Döntés ebben a kérdésben még nem született, hiszen még arról is folyik a vita, hogy a régió kijelölése helyes volt-e, vagy sem. Az a meglátásom, hogy a nyugat-dunántúli régiónak Győr semmiképpen nem lehet a központja, bármennyire szeretné. Egyszerűen magyarázható az álláspontunk. Földrajzilag Győr a régió legtávolabbi szegletében fekszik. Ha mérlegelünk, akkor a földrajzi elhelyezkedés rendkívül nyomos érv lehet. A régiót nem lehet úgy szemlélni, hogy ne vennénk hozzá Burgenland egy jelentős részét. Az egyesült Európában ez egy szervesen összetartozó egység, amit jelenleg csak a határ választ ketté. A határmódosítás előtti viszonyok előbb-utóbb helyre állnak, ez aztán az együttműködést is meghatározza.

- Történtek-e már tárgyalások pontenciális befektetőkkel?

- Puhatolózó jellegű tárgyalások természetesen már voltak. A jövőben mindenekelőtt egy stratégiai kérdésnek kell eldőlnie, ami meghatározza az ipari, technológiai központ szervezési részletkérdéseit. A kérdés az: tisztán önkormányzati tulajdonú, vagy száz százalékban külföldi tulajdonú ipari parkot kívánunk-e létrehozni? Én a köztes megoldást támogatom, hiszen egy professzionális szervező cég bevételére szükség van az önkormányzati tulajdonrész megtartása mellett. Erre Ausztriából már vannak jelentkezőink.

Farkas Ciprián



1999. november 16., kedd 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület