CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. május 3., pĂ©ntek, Tímea, Irma napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Diákélet - diákszáj  

Megyei szinten összesen 1805 pályázóból 1367 fő kap támogatást

Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj pályázat

    Szabó Miklós, a megyei közgyűlés alelnöke sajtótájékoztató keretében adott tájékoztatást a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíj pályázat jelenlegi állásról.
    Az alelnök elmondta, hogy Győr-Moson-Sopron megyében a pályázathoz 2003-ban a települések 81 %-a, összesen 148 település csatlakozott. Ez országosan a legmagasabb arány. Megyei szinten összesen 1805 pályázóból 1367 fő kap támogatást. A támogatás alsó határa 1.000 Ft, felső határa 10.000 Ft, az átlagos támogatás 3.082 Ft havonta.
    A megyei önkormányzat 149 hallgatót részesít támogatásban. A megyei támogatás alsó határa 1.000 Ft, felső határa 3.000 Ft, az 1 hallgatóra jutó átlagos megyei támogatás 2.664 Ft havonta. A megyei önkormányzat támogatási keretét az idei évben 6 millió Ft-ban határozta meg.

    Szabó Miklós a pályázat részleteivel kapcsolatban a következőket mondta el:
    A program 1999 júliusában a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat kezdeményezésére indult. Kísérleti jelleggel az Oktatási Minisztérium a megyei önkormányzattal társulva 2000. február 1-től kezdődően indította és országos méretűvé terjesztette a támogatási rendszert.
    Az ösztöndíj pénzbeli, szociális támogatás. Forrása a támogatott hallgató állandó lakhelye szerinti települési önkormányzat támogatása, melyhez a megyei önkormányzat és az Oktatási Minisztérium támogatása kapcsolódik.
    Ösztöndíjban azok a szociálisan hátrányos helyzetű hallgatók részesülhetnek, akiket az állandó lakóhelyük szerinti települési önkormányzat támogat, s államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első szakirányú továbbképzésben, valamint első akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat. A rendvédelmi és katonai felsőoktatási intézmények hallgatói nem részesülhetnek támogatásban.
    A pályázati működés fontos pillére, hogy a szociális támogatási rendszerben azon a szinten történjen a döntéshozatal, ahol a legtöbb ismeret birtokában képesek a rászorultságot elbírálni. Ennek megfelelően a pályázatot minden évben a települési önkormányzat írja ki és bírálja el. A támogatás havi összegét pályázónként állapítja meg az önkormányzat.
 
    Az ösztöndíjnak két típusa van.
„A” típus: a tárgyév február 1-től kezdődően két féléven át, összesen 2x5 hónapra szóló támogatás. Az általános feltételeknek megfelelő bármely évfolyamos hallgató kaphatja.
„B” típus: a tárgyévben szeptember 1-jén kezdődő 3x10 hónapig tartó támogatás. Csak a felsőoktatásba újonnan belépők kaphatják.

    A települési önkormányzatok 2003. szeptember 30-án írták ki a pályázatot. A pályázatok benyújtásának határideje 2003. október 22. volt A pályázat benyújtásának konkrét tartalmát mindenkor a kiíró szerv határozza meg az Oktatási Minisztérium módszertani ajánlása alapján. .
A települési önkormányzat 2003. november 24-én tették közzé a pályázatok eredményeit. (Név, támogatási összeg)

     A települési önkormányzatok 2003. november 28-ig megküldték az általuk támogatott és rangsorolt hallgatók adatait a megyei önkormányzatnak. A megyei önkormányzat ezt követően döntött saját támogatási keretének felhasználásáról, majd az adatok feldolgozását követően az összesítés teljes dokumentációját 2004. január 20-ig kellett továbbítani.
    Megyénk önkormányzatai A-típusú támogatást 2004-ben 1406 hallhatónak ítéltek meg. A B-típusú pályázatban 50 település összesen 143 hallgatót támogat.
    Az adatokból kitűnik, hogy az önkormányzatok továbbra is nagy számban nyújtanak támogatást, a hosszabb távú elkötelezettségtől azonban óvakodnak. Teszik ezt annak a szabálynak az ismeretében, hogy a tíz hónapra szóló támogatás a következő tanévre is megítélhető indokolt esetben. A megyei önkormányzat 2004-ben támogatási keretét 6 millió forintban határozta meg. Ez minden eddigit meghaladó támogatási összeg. Ez az összeg számunkra azt a lehetőséget kínálja, hogy összesen 219 hallható kap tíz hónapon keresztül megyei  támogatást is. A megyei támogatás mértéke a helyi önkormányzat támogatásával egyező nagyságrendű, de maximum háromezer forint havonta.
    A pályázat rendszergazdája Budapesten az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága.

Kozma László



2004. február 13., péntek 16:52


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület