CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. május 16., csĂĽtörtök, Mózes, Botond napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Soproni Snassz  

Különben...

Ha a rendszerváltozás nagy veszteseit soroljuk, aligha kihagyható belőle a magyar nyelv, hiszen annak megvédésére gondol az átlagember a legkevésbé, miközben éppen az idegennyelvű információáradatot próbálja nap mint nap megszűrni.
Legyünk őszinték! Valamennyire mi is már belefáradtunk, hogy nyelvünk kissé hervadó fájának vadhajtásait nyesegessük, s a frissen beoltott idegen ágakat eltávolítsuk. A helytelen szóhasználat a médián keresztül ragályszerűen terjed, s aki már újonnan a helytelent tanulja, attól igazán nem lehet elvárni, hogy elhiggye: másképpen is lehet, másképpen szebb és kifejezőbb.
Talán telefonszám nélkül is elhiszik nekem, hogy éppen ma hivatalos ügy miatt voltam kénytelen egyik közintézményünkbe telefonálni. Hivatalról, sőt hatóságról lévén szó, hétköznapi szóhasználatukban is megszokott a fenyegető-megtorló hangnem, talán innen is az áthallás. A megszokott gépies hang fogadja a gyanútlan telefonálót. Egy férfi színtelen hangja közli a hívóval, hogy ha éppen ismeri a mellék számát, akkor most éppen ideje tárcsázni, (ezt nem mondja hozzá, mert másképp rámegy a gatyája is a távolsági beszélgetésre, mire a telefonos kisasszony felébred megzavart álmából) és most jön az, amin fennakadtam: "különben...várjon a kezelő jelentkezésére"!
Talán csak én hallottam abban a minimális időben, ami a "különben" és a "várjon" szócska között eltelt, a nagyobb hiányt, de már bekattant a hatóság hangja: "megfenyítjük, felnégyeljük, kitiltjuk, elvesszük, megszüntetjük...". Nehéz volt nevetésemet eltitkolni a közben felébredő hölgy előtt. Számomra, mégha kétségtelenül rokon a használat a szavak között, a különben azt sugallja: mert különben... és jön az "ellentételezés" az engedetlenségért, kihágásért, szabályszegésért, és egyáltalán azért, mert vagyok, mert telefonálni mertem. Az elfogadható, a részemről megszokott szóválasztás itt az "egyébként" lenne, de ennél még magyarabbul is meg lehetne oldani a kacifántos nyelvi feladatot.
A talán kevésbé ismert, de találó közmondás jut ilyenkor az eszembe: Ki mivel vesződik, azzal kenődik. Ugye, hogy idepasszol, pontosabban ideillik.
- DI -



2004. március 04., csütörtök 11:46


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület