CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Gondolatok a Víz Világnapján

Gondolatok a Víz Világnapján
Óvjuk, védjük az életet jelentő vizet


A víz világnapján szomorkodásra inkább volt okunk, mint ünneplésre. A Tisza ciánszennyeződése után a harmadik szennyhullám is elérte a folyó magyarországi szakaszát. Folyamatosan áramlanak a nehézfémsók Romániából. A víz ünnepe (március 22.) előtt Németh Lászlót, az Észak- dunántúli Vízügyi Igazgatóság Hansági Szakmérnökség soproni területi felügyelőjét kérdeztük.

"Magyarország felszíni vízkészletének kilencvenhat százaléka a környező országokból érkezik, ezért felettébb kiszolgáltatott a helyzetünk. Apróbb vízszennyezések mindig is előfordultak. Ám a korábbi tiszai ciánszennyezés, majd a napjainkban is zajló szennyhullám különösen oda irányítja az ország szakembereinek a figyelmét. Kapcsolatban állunk az ottani kollégákkal, akik nagyon elkeseredettek az általuk csak Öreg-nek becézett Tisza sorsa miatt. A komoly férfiak megrendülten vallják be, sírni lenne kedvük, hiszen a cián is felbecsülhetetlen, még fel sem fogható károkat okozott, de ezt idővel kiheveri. Nem úgy az alattomos, az ártereket is beterítő nehézfémszennyezés, amely kiszámíthatatlan következményekkel jár. Az oldott állapotú nehézfémszármazékok a talajon keresztül a növényzetbe, majd az emberi szervezetbe juthatnak.

Jó lenne, ha nem csak a víz ünnepén gondolnánk a patakokra, a forrásokra, a tavakra és a folyókra, hanem az év minden napján. Időszerű lenne a takarékoskodásra is gondolni. Bár ez utóbbi a vízdíjak emelkedése miatt megvalósulni látszik. Körültekintőbben kellene elhelyezni, tárolni és kezelni a hulladékokat, hiszen amit megiszunk, az nagyrészt a környezetünkből kerül kitermelésre. Ha nem megfelelően kezeljük a hulladékot, magunk láthatjuk a kárát. A talajvízen keresztül nem kívánatos anyagok is bejuthatnak azokba a vízadó rétegekbe, amit éppen megcsapolunk, amelyből az ivóvizet nyerjük. Óvni és védeni kell a vízfolyásainkat, tavainkat.

Hosszas távollétem után visszatérve egy nagy pohár vizet iszom, mert sehol sincs olyan jó minőségű víz, mint Sopronban. Nagyon gazdag ásványi anyagokban. Az utóbbi években kiemelt gondot fordítunk az Ikva patak vízminőségvédelmére, medrének karbantartására. Sokunk szívéhez áll közel a festői, sokszínű Fertő tó, amely felbecsülhetetlen természeti értékünk. A vizek, tavak, patakok, folyók csak látszatra vállasztóvonalak az emberek között. Valóságban közös gondolkodásra késztetnek, ami összeköti és cselekvésre készteti az embereket."

Török Magda



2000. március 23., csütörtök 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület