CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 21., csĂĽtörtök, Olivér napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Szomszédvár - Régió  

Kiállítás 1956-ról osztrák és magyar szemmel

Az 1956-os eseményeket, illetve a megtorlás időszakát, és annak következményeit mutatja be a kismartoni (Eisenstadt) Tartományi Galériában nyílt kiállítás.

Magyar és osztrák szemszögből ábrázolja a tárlat az eseményeket, azt, hogy mennyire különbözőképpen élték meg a határ két oldalán élők a történteket. Az osztrákok, mint nagylelkűségük és segítőkészségük megnyilvánulásának példáját tartják számon az 1956-os időszakot, amikor száznyolcvanezer magyar menekült érkezett a határ innenső oldaláról, aminek különös jelentőséget az adott, hogy mindez nem sokkal azután történt, hogy Ausztria kinyilvánította semlegességét.


Ausztriában sokakban csak az 1989-es magyarországi rendszerváltozást követően tudatosult, hogy a 1956-os levert forradalom a magyaroknak milyen traumát okozott. A kiállítás címe ,,Vom Traum zum Trauma”, – Álomból rémálomba” – tudatosítani próbálja azt az életérzést, amelyet a vérbefojtott forradalom, és az azt követő megtorlások időszaka okozott, amelyen – a kiállítás üzenete és az osztrákok véleménye szerint is – a magyarok csak az 1989-es határnyitás után tudtak-tudhattak felülkerekedni.

A dokumentumokat, a menekültek személyes tárgyait, naplófeljegyzéseit, hangfelvételeket bemutató kiállítás magyar vonatkozású része hangsúlyozza azt, hogy milyen társadalmi következményekkel járt 1956, és, hogy a magyar-burgenlandi határsáv a vasfüggöny leereszkedésével ezt követően hogyan alakult át.

A magyarországi 56 utáni eseményekről a mai osztrákoknak igen hiányosak az ismereteik, hiszen az iskolában erről részletesen nem tanulna, a magyar látogatók pedig a menekülők, a gyűjtőtáborokba került egykori honfitársak további – egyáltalán nem álomvilágot idéző – sorsával szembesülhetnek.

A kiállítás két különálló részét egy rekonstruált vasfüggöny-szakasz választja el, amely egyidejűleg kiállítási tárgy és térelválasztó elem. És látható a mosontarcsai (Andau) híd kicsinyített mása is, amelyen csaknem 80 ezer magyar hagyta el hazáját 1956-ban. Ezúttal szimbolikus értelmet is nyer a híd, amely összeköti az egymástól évtizedeken keresztül elzárt szomszédokat, valamint múltat és jelent.

A tárlat, amelyet Hans Niessl burgenlandi tartományfőnök és Helmut Bieler tartományi kultúrtanácsos közösen nyitott meg, október 1-jéig látogatható a kismartoni Tartomáyni Múzeumban, az Esterházy Kastély szomszédságában.
(cyberpress)
Fotó:Burgenland Landesmedienservice



2006. május 24., szerda 19:21


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület