CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2025. április 4., péntek, Izidor napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Sakkvilág  

Hacomputerrel tanulsz mester lehetsz!

A sakktanulás új útjai!

Mire jó a computer?



E sorok írója fénykorában sem volt igazán jó „villámsakkozó", de most úgy adódott, hogy kétezren felüli "Élő pont" minősítéssel bevonult - 50 éves pályafutása alatt először - az USA Internet-Sakk klubjának „villámsakk expert" táborába. Hogyan lehetséges ez? A közvélemény azt hiheti, hogy a sakkelmélet fejlődésének robbanásszerű tempója miatt annyi mindent kell „tudni" és „fejbentartani", hogy erre csak a legfiatalabbak képesek. Negyvenen felül már fokozatosan jelentkezik az agy tároló és reprodukáló képességének beszűkülése.

Ha ez ilyen egyszerű lenne, a minap elhunyt 97 éves Koltanovszky, vagy a jóval 60 feletti Korcsnoj kapcsán a sakkról csak évtizedekre visszamenőlegesen, múlt időben lehetne beszélni. De világbajnokok, így maga az elhunyt Petroszjan is tudták és tudják ma is, hogy a sakkban az eredeti géniusz nem az ismerethalmaza miatt bajnok, hanem mert állás-értékelő tevékenysége az összegezett tapasztalatokból táplálkozik és nem kell unos-untalan enciklopédikus adatokon tűnődnie.

Kétségtelenül nagyon hatásos, amikor az elemzők egy nagymesterjátszma ismertetésénél rámutatnak arra, hogy mások a huszadik vagy huszonötödik lépésben mire vetemedtek és hol hibáztak, de alig hiszem, hogy akár egy Lékó, akár egy Kaszparov, játszma közben sokat bíbelődne azzal, hogy hasonló állásban a „konkurencia" mit lépett?

A „SAKKÉLET" jóvoltából érdekes kísérletet hajtottam végre a nagymester erejű „REBEL Century" computeren, sakkozó nagyjaink 3 felejthetetlen hadállását tálalva fel neki, lépésenként 3 percet adva és feszülten várva, vajon „meglátja"-e a masina ugyanazt a nyeréshez vezető utat, mint nagynevű, történelmi elődje?

Az első játszmában (Székely Jenő - Schlesinger J., Győr 1903, világos lép...)


1.Tf6! után lóg a h6 Futó és a Vezér d6-on. Elkerülheti sötét a tiszt vesztését? Aligha! Ugyanis az egyetlen 1.-, Tf8-ra 2.Txd6 nyer.

Hát az 1907-ben Maróczy és Schlechter nagymesterek között váltott játszmában? Itt a computer világos lépésén eltűnődött.

végül 1.Fh7:!, Kh7: 2.Vh5+, Kg8 3.Fe5:, f6 (ha 3.-, Ve5: 4.Vf7:+ visszanyeri a tisztet előnyös állás mellett) 5.Ff6:!, gf 6.Td3 és a matt hálót sötét csak további áldozatok árán tudja felbontani.

A Prágában 1908-ban váltott Maróczy-Treybal partiban viszont

REBEL úgy érezte, nagymesterünk emlékéhez méltóan kell neki is vezetnie a játszmát, és így 1.Tf5:!! minőség-áldozattal folytatta. Következett 1.-,gf: 2.Fh5 (két legyet üt egycsapásra: ha akarja, azonnal visszanyerheti a minőséget, de ami ennél sokkal fontosabb, megnyitja a g vonalat egy matt-támadás érdekében) 2.-,Tb7 3.Vh3, Vc8 4.g6,Hxg6 5.Tg2, Txf6 (fenyegetett 6.Txg6,hg 7.Vh8 matt...) 8.ef:,Ve6 9.Vh4, Ve3+ 10.Kh1 és világosnak minőségelőnye van; az állás még sok trükköt tartogat, például 10.-, a5 11.f7+!, Kg7 12.f8V, K:f8 13.V.h7:, He7)

Ezek a példák mutatják, hogy a computerrel való játszmaelemzés, ha digitális értelemben nem is szó szerint követi a „nagy elmék" gondolatvilágát, mégis, lépésről-lépésre ad támpontot a tanulónak és műélvezőnek, hogy látókörét és képzeletvilágát fejlessze. Egy modern sakk-közmondás talán így szól:

„Jobb ma (és holnap is...) egy erős computer, mint egy paccer ellenfél!" Ez egyben a sakkjövő záloga is.

Pagony Lajos
sakkrovat vezető



2000. május 01., hétfő 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület